Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Van Allenovy pásy

Blíží se 48 výročí 20.7.1969 a mám pocit, že právě s tímto blížícím se výročím se čím dál častěji objevují informace o kolonizaci jiných planet. Tahounem v těchto informacích je bezesporu vizionář a podnikatel Elon Musk. Zdárně mu sekunduje britský teoretický fyzik a jeden z nejznámějších vědců vůbec, Stephen William Hawking , který razí teorii o nutnosti přestěhování lidské rasy (kvůli údajnému ,,přemnožení“ lidí na naší matičce Zemi) na jiné planety. První na ráně je samozřejmě Mars. Planeta nejbližší. Nehodlám v tomto článku polemizovat o této nutnosti, ačkoliv je spočítáno, že naše planeta je schopna při rozumném hospodaření uživit 20 miliard lidí. Ale to je na jiný článek.

  • van-allenovy-pasy

Mně nicméně v této souvislosti zajímá něco úplně jiného. Je to absence jakékoliv informace o způsobu ochrany lidské posádky před smrtící radiací Van Allenových pásů.

Všichni už víme, že vliv Van Allenových pásů začíná někde na hranici 400 km nad zemským povrchem, což pro orbitální stanice a satelity neznamená žádný problém, protože krouží na nízké orbitě ve vzdálenostech 100, respektive až 155 km nad povrchem zeměkoule, takže tento vliv je nemůže ohrozit. Nicméně třeba Hubbleův vesmírný dalekohled, který krouží cca 600 km nad povrchem země se při průletu Van Allenových pásů vypíná, aby nedošlo k jeho poškození.

Toto nebezpečí přiznal na jedné ze svých celkem nedávných přednášek i pan RNDr Jiří Grygar, Csc, kterého veřejnost zná hlavně díky populárně vzdělávacímu pořadu tehdejší ČST "Okna vesmíru dokořán".

Údajně při misích Apollo byla trajektorie letu odkloněna asi o 30° vůči rovníku, aby průlet Van Allenovýmy pásy byl co nejkratší. Tak jsem si vzal kružítko a ….. koneckonců, to můžete udělat všichni sami.

Takže mě celkem logicky (aspoň si myslím) napadá otázka: Jak proletí zmíněné pásy smrtelné radiace lidská posádka???

Nikde jsem se o tom nedočetl ani slůvko. Samořejmě od roku 1969 ušlo lidstvo, co se týče technického pokroku, obrovský kus cesty. Srovnáme li tehdejší palubní počítač lodí Apollo, tak se dá bez nadsázky porovnat snad jen s programátorem v automatické pračce.

V souvislost s tou otázkou mě napadá další: Chystá snad Elon Musk další zrůdný podvod na lidstvo ?

A nebyl bych konspirační teoretik(laskavý čtenář promine), kdybych si na závěr nedovolil ještě jedno maličké šťouchnutíčko. Když čínský lunární brouček s názvem "Nefritový králík" odeslal na Zemi sadu barevných fotografií, ukázalo se, že povrch Měsíce je hnědý. Ne světle šedý až stříbrný, jako na fotografiích z údajného přistání na Měsíci … Udělali snad soudruzi z NASA někde chybku???

+ BONUS -----------------------

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 Macoch Punkva 2017-06-25 21:47
Ale tady vás musím pochválit, tohle téma furt nažene čtenáře.Totižto histórie kozmovědy je rozmanitá, utajovaná, a také manipulovaná. Ale je neškodná. Přece nebudu bít děti proto, že Rusům taky vybuchovali kosmic.lodě.His tórie má být na poučení, zábavu, a pobídku k vývoji. Ne k hádkám mezi plebsem. Ten má dost starostí s přežitím.Někde.
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře