Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Prohra všemi variantami

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

Dneska si probereme pouliční protesty proti Andreji Babišovi z druhé strany. Včera jsem tvrdil, že nevím, jestli Andrej Babiš ustojí soustředěný útok z více směrů proti sobě a mám důvod se domnívat, že je to na něj už moc. Ale pokud to neustojí, tak ne kvůli protestům, ani kvůli Čapáku, ale kvůli Agrofertu, který teď má jako kouli na noze, případně kvůli EU, která je schopna nasadit ještě další páky. Pamatujete ještě Jorga Haidera - prvního známého předsedu rakouských Svobodných, který se mohl stát premiérem a celá Ojrópa ho začala bojkotovat a škodit mu tak vehementně, že to nakonec dopadlo úplně jinak. To stejné samozřejmě hrozí i Babišovi.

  • prohra-vsemi-variantami

Na druhou stranu, volič Babiše prozatím nezradil a to si o Andym nedělal žádné iluze.  Pokud si ho Andrej neznepřátelí poklonkováním Bruselu a Americe, pokud ho nehodí přes palubu a nezačne o něm říkat, že je hloupý, tak má stále všechny trumfy v rukou. Jinými slovy, pokud to Andrej neustojí, bude to v podstatě jeho vlastní chyba. Ale to není dnešní téma.

Víte, zajímalo by mě, o co tomu Minářovi a jemu podobným vlastně jde... Chtějí Babišovu demisi... super... a co potom? Chtějí demisi Benešové.... super...  a co potom? Stejně tak se divím, když je ten Minář na obrazovce v podstatě imrvére, proč mu nějaký investigativec nepoložil právě tuto otázku?  Nemusel ho shazovat, naopak, mohl být jeho kámoš, ale v celém obrazu mi jaksi chybí, co má následovat. A když ho tak slyším, o něčem podobném ani nepřemýšleli.

Zatím to nejlépe vyjádřila Tereza Spencerová - Řev ulice k sesazení premiéra, pak nové volby, které zase vyhraje a pak zase řev ulice? Bohumil Pečínka to vidí obdobně. Stačily by předčasné volby a hned by bylo jasno... Ale po těch tam na Václaváku nikdo nevolá. Je to jen takový den hněvu, kdy si tam všichni vyvětrají adrenalin a pak jdou domů, aniž by to cokoliv znamenalo.

Ví ten Minář, že v podstatě nemůže vyhrát?

Pokud Babiš rezignuje, nebo podá demisi, nebo cokoliv jiného, všechna moc přejde k Zemanovi. Milion chvilek z ní nedostane ani kousek. Naopak prezident má milion možností, jak s tím naložit. I kdyby se Andrej sesypal a skončil na kapačkách, Zeman si může najmenovat libovolnou úřednickou vládu, která může téměř neomezeně dlouho vládnout bez důvěry. I kdyby Babiš skončil ve cvokárně, pořád je tam Faltýnek, nebo náš předseda sněmovny a ti si ostatní poslance své strany ukočírují. Zeman bohužel pro naše milionové demokraty je všechno jiné jen ne senilní stařík.

Proti čemu bude ulice protestovat pak? Proti úřednické vládě? Proti ústavním procedurám? Budou stupňovat požadavky, které nebude komu předat? Nebo budou tlačit na Zemana, který na rozdíl od Andreje v tomto prostředí plave jak ryba ve vodě? Který se neposere ani před větším davem?

A i kdyby Zeman z nějakého popudu vyhlásil předčasné volby, opravdu tam někde mezi těmi miliony chvilkami někdo věří, že Babiš už ve volbách neuspěje? Nota bene když bude vědět, že hraje vabank a v sázce je jeho svoboda, peníze i život? Že mu bude všechno jedno a žádná cizí oběť nebude dost velká, aby voliči přišli a hodili mu to? Že by mohl být snadno historicky první člověk, který by vyhrál s nadpoloviční většinou mandátů?

Nebo se Minář a spol. hodlají odmaskovat a pokusí se o skutečný puč? Jednak tomu nedokážu uvěřit ani v nejdivočejších snech a jednak si nedovedu představit, že by pak měli jakoukoliv legitimitu. Není to poprvé v dějinách, co se někdo s cizím vojskem a cizím zlatem stal v Čechách potentátem. Ale místo sto dvaceti tisíc příznivců už kolem něj bude jen hrstka kolaborantů.

Zkrátka Minář a ostatní nemají žádnou možnost vyhrát. Jedině skutečným majdanem.  Jenže to je věc zatraceně nejistá.

%MCEPASTEBIN%

Facebook komentáře