Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Od nudapláží Rujány, až po svazáky FDJ v NDR a post kancléřky SRN

„Přišli jsme k vám, abychom vám sdělili, že dnes budete moci vycestovat.“ Těmito slovy ohlásil tehdejší spolkový ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher 30. září 1989 z balkonu Lobkovického paláce, že bude více než 4 000 uprchlíkům z NDR umožněno vycestovat za svobodou do SRN; v listopadu pak byla zbořena Berlínská zeď.

Uplynulo tak dvacet pět roků od chvíle, kdy se německý národ sjednotil a první východní Němci už měsíc předtím ve svých trabantech projížděli z Maďarska do Rakouska a zpátky do SRN.

  • od-nudaplazi-rujany-az-po-svazaky-fdj-v-ndr-a-post-kanclerky-srn
  • od-nudaplazi-rujany-az-po-svazaky-fdj-v-ndr-a-post-kanclerky-srn
  • od-nudaplazi-rujany-az-po-svazaky-fdj-v-ndr-a-post-kanclerky-srn
  • od-nudaplazi-rujany-az-po-svazaky-fdj-v-ndr-a-post-kanclerky-srn

Šokuje avšak fakt, že každý sedmý Němec údajně prahne po dobách před bouráním Berlínské zdi, mnozí, jsou asi na hlavu, chtějí její obnovu. A co na to vše říká jeden z Čechů, dětský kardiolog Vít Rázek z Lipska, který dlouhodobě pracovně pobýval v Německu? “Myslím si, že východní Němci jsou mnohem méně nafoukaní. Když srovnávám lidi v Lipsku a Hamburku - v obou městech jsem žil pět let, tak lidé z Hamburku byli schopni nás považovat za sraby, že jsme nepovstali proti komoušům… Lidem z DDR se to nemusí vysvětlovat. Na druhou stranu taky jako u nás je zde mnoho nostalgických - byli tenkrát mladí, byli zdraví … na zbytek se zapomíná… trošku nebo hodně kolaborovali… dnes jsou důchodci - dřív bylo vše lepší … těchto lidí je v bývalé DDR o to víc, že spousta schopných a mladých z nových zemí, počítá se 1- 3 miliony, co odešly na Západ po roce 1989, takže demografie - s tímto vlivem plus snížena porodnost udělá tento výsledek…

Západní Němci se zde opravdu podle místních chovali po roce 1989 jako prasata … koupili za halíř továrnu, vybrali kapitál nebo si na ni vzali půjčku, zbankrotovali a odešli na západ i s kapitálem a místním zůstaly ruce bez práce a oči pro pláč… tomu pocitu jsem porozuměl až tady… Východní Němci ale na rozdíl od Čechů vždy věděli, že podporu ze západu od bohatého bratra dostanou, takže se moc nesnažili a část lidí z toho žije dodnes - a to jim zápaďáci vyčítají… ti se naopak museli k životní úrovni tvrdě probít přes padesátá léta, východňákům to vše po roce 1989 to spadlo do klína…” Berlínská zeď byla postavena 13. srpna 1961 a měla celkovou délku 165 km (45 km s hranicí Západního Berlína, 120 km čítala hranice mezi Západním Berlínem a Braniborskem).

Při loňském výročí zboření Berlínské zdi vyplynulo, že patnáct procent z více než 80 milionů Němců (a Turků) touží po návratu do dob před 24 roky, kdy byla země rozdělena na NDR a SRN. A kdy v jedné z okupačních zón vládla sovětská vojska a už kancléř Adenauer v tomto období ministru zahraničí Deanu Ruskovi navrhl, aby USA učinily SSSR nabídku vyměnit Západní Berlín za Durynsko a část Saska a Meklenburska. Tedy západní území hlavního města za oblasti NDR. Nic z toho ale nebylo, i když Berlín celý osvobodila Rudá armáda…

Bejvávaly časy. Koncem 80. let patřilo Německo mezi nejbohatší země Evropy. V polovině 90. let bylo již na 6. místě; za Lucemburskem, Rakouskem, Dánskem, Belgií a Nizozemskem. Důvodem pro tento propad byl fakt, že ze státního rozpočtu stále proudilo a proudí na východ Německa ročně 70 miliard euro. Tyto dotace byly a jsou určeny na financování důchodů, nezaměstnanosti, na výstavbu dopravní infrastruktury a podporu rozvoje průmyslu a podnikání. Spolková agentura před několika lety hlásila bez práce na pět milionů oficiálně registrovaných nezaměstnaných, nejvíce v celém poválečném období. Dnes je Němců bez práce kolem tří milionů…

Všechno začalo po 2. světové válce, kdy bylo Německo rozděleno do čtyř okupačních zón a stejně tak i hlavní město Berlín, jehož problém byl v tom, že ležel ze všech stran obklopen sovětskou zónou. A přítomnost amerických, britských a francouzských sil vně sovětské zóny byl samozřejmě trnem v oku Stalinovi. Začala “studená válka” a stavba Berlínské zdi. Byl to ale regulérní stav po Postupimské konferenci? Prezident Trumen trpěl srdeční slabostí, špatnou funkci ledvin a zažívacími problémy. Povolil generálu MacArthurovi použití jaderné zbraně již v Koreji, avšak jen za přesně definovaných okolností (start nepřátelských letadel apod.), což se naštěstí nestalo.

Z tohoto pohledu je jediný státník na světě, který třikrát kladně rozhodl o použití zbraně hromadného ničení - Korea, Hirošima a Nagasaki. Lépe na tom nebyl ani Churchill, jenž propadal v průběhu konference těžkým depresím, jelikož v uplynulém roce prodělal tři těžké zápaly plic. Vyjednávání tak držel pevně v rukou Stalin, byť prodělal těsně před konferencí mozkovou mrtvici. Tři invalidé si tak dělili vládu nad planetou. Byly vůbec za takového stavu teheránská, jaltská a postupimská konference platné…? Mccarthismus 

Nastalý poválečný zmatek ozářil jednu rodinu; v Hamburgu se narodila Angela Merkelová, napůl Polka Angela Dorothea Kasnerová, dcera NDR poplatného luteránského pastora Horsta Kasnera a učitelky latiny. Na podzim 1954 se rodina přestěhovala do NDR, kde její otec nastoupil na nové místo pastora. Proč je však dnes Angela Merkelová, navzdory zjištění Snowdena, ve vleku americké administrativy? Co na ni má americká rozvědka? Podle časopisu Spiegel měla být jako studentka velmi radikální a levicově orientovaná, a to podobně jako slavný rebel, mladý komunista zapalující auta a později předák německých Zelených Joschka Fischer. Hlavním trumfem americké rozvědky proti ní jsou zřejmě nějaké důkazy, možná odposlechy nebo písemnosti ve věci její podpory Frakci Rudé Armády (RAF), což byla západoněmecká ultralevicová teroristická organizace.

Prokuratura USA obvinila bývalého technika CIA Edwarda Snowdena z krádeže státních dokumentů a neoprávněné manipulace s nimi, jenž se nyní ochoten přijet z Ruska, kde má dočasný politický azyl, do Německa a vypovídat o sledování nejen německých politiků americkými tajnými službami. Berlín by ale v takovém případě musel zajistit, že Snowden bude moct v Německu zůstat a bude pod jeho ochranou v bezpečí. Řekl to německý poslanec za Zelené Hans-Christian Ströbele, který se Snowdenem jednal v Moskvě.

Z dokumentů, které z Národní bezpečnostní agentury (NSA) vynesl, vyplývá, že Američané sledovali i mobilní telefon kancléřky Angely Merkelové ze zařízení ve skleněné konstrukci na střeše čtyřpatrového velvyslanectví USA na náměstí Pariser Platz v Berlíně, vzdáleném několik set metrů od kancléřského úřadu. Nyní má tedy špionománie zběsilé pokračování; před vyšetřovacím výborem Spolkového sněmu vypovídali dva bývalí pracovníci NSA Thomas Drake a William Binney. Ten řekl, že NSA zahájila svůj program masového sledování elektronické komunikace už několik týdnů po teroristických útocích z 11. září 2001 a od těch chvil se snaží získat co nejvíce informací o každém jednotlivci na světě; jde o statisíce nelegálních odposlechů...

Začátkem sedmdesátých let Angela vystudovala a vstoupila do FDJ - východoněmecká obdoba SSM - Socialistického svazu mládeže; byla členkou krajského vedení FDJ a stala se sekretářkou této organizace pro agitaci a propagandu na Akademii věd NDR.  Před čtvrt stoletím se v roce 1989 stala tiskovou mluvčí poslední vlády NDR...

Inu, dnes prahne jen po tom, jak navěky zavřít své kostlivce do skříně, aby se Německo mohlo spolu s Indonoesií přidat k jedinečnému a nejbohatšímu ekonomickému bloku BRICS - Brazílie, Rusko, Indie, Čína a JAR. Ví už totiž, že jedině Spojené státy nemohou mít revoluci, jelikož nemají velvyslanectví USA...

NDR v 80. letech

Dva politici z farářských rodin z NDR

Souboj: Euroskeptik Klaus – Europanka Merkelová

http://hase.blog.pravda.sk/2014/09/29/odkaz-politikom-a-zurnalistom/

Dostane Snowden politický azyl

USA: Přitvrďte sankce vůči Rusku

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře