Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Mravenec slonovi: To si troufáš, když jsem po nemoci...

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
  • tien-an-men
Je to přesně, jako když mravenec huláká po slonovi: Uhni mi z cesty! A když se slon rozesměje a řekne: Pozor, nebo tě zašlápnu, mravenec se rozčílí: To si troufáš, když jsem po nemoci… Takto debilně se chová český Správňákov vůči Číně. Ví o tom své Kateřina Menzelová, zástupkyně šéfredaktora ČESKÉ POZICE.cz, má víc rozumu, než celá koalice nekoalice Česka.

Po studiu hospodářské politiky na Vysoké škole ekonomické v Praze absolvovala dvě stáže v čínštině, a to roční na Pekingské univerzitě a půlroční na Nanhua University na Tchaj-wanu. „Proč by čínský premiér jezdil do malé zemičky ve střední Evropě, ze které se na adresu ČLR ozývá jen štěkání a vrčení a kde i v malých městech se vyvěšuje vlajka země, která neexistuje, vedou se pomlouvačné kampaně a v tisku se zkreslují informace? Náš pan exprezident Havel sám několikrát oficiálně přijal Dalajlámu, což čínská strana nelibě nesla. Považovala to za provokaci a vměšování do jejich vnitřních záležitostí…“

Je správné, být proti silákovi, co ubližuje slabšímu. Ovšem jen v tom případě, pokud je to pravda a ten zlý silák nejenže nediskriminuje Tibet, ale naopak dělá první poslední, aby udržel kompaktnost miliardy a tři sta šedesáti milionů obyvatel své země, tvořící přes padesát národností a etnik. Je směšné, když se prsíme, jak nad nás není, a přitom nedokážeme zvládnout se svými nebetyčnými deseti miliony obyvatel pár agresivních Romů ve Šluknovském výběžku.

Naivní česká diplomacie. Koncem loňského roku zavítal do Prahy dalajláma a setkal se s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Byť šéf TOP 09 zdůrazňuje, že šlo o soukromou schůzku, pro Číňany je ministr zahraničí symbolem zahraniční politiky státu a jeho soukromí je potažmo veřejným. Marně se snaží velvyslanec ČR v Pekingu vysvětlit, aby byla Čína shovívavá; třiasedmdesátiletý ministr, co desítky roků kámoší s dalajlámou, přece nezradí svého přítele kvůli politice. Co, kdyby čínské vedení alespoň ocenilo charakternost tohoto Schwarzenbergova soukromého jednání…?

Čína, největší globální věřitel, má ale jasný silový názor; máme přes tři biliony devizových zásob, na které stojí fronta desítek evropských premiérů, jenom ten český dělá hrdinu, ale o svoji dvacetiminutovku si nenechal ve Varšavě připravit. Pokrytec. Ve Varšavě jednal i CzechTrade, který se snaží českým podnikatelům pomoci s kontakty a zakázkami v zahraničí. V jeho Desateru se praví: „Vytvořte si pozitivní vztah k Číně, obchodní partner to vycítí…“¨

Inspirovat se můžeme v Maďarsku, které je dnes ve střední a východní Evropě největším čínským partnerem. Dalajláma zavítal do Budapešti v roce 2010, navštívil také parlament. Jenže nikde u toho nefiguroval maďarský prezident, premiér nebo ministr zahraničí. Copak je to tak složité, zvláště když fámy kolem "vykořisťovaného" Tibetu jsou pohádkou pro české pitomce. To si tak občas udělají hrstky “ochránců” Tibetu výlet do Lhasy. Doma si jezdí auty, mají mobily i televize, pak nasednou do letadla nebo rychlovlaku a jsou na místě.

Foťáky cvakají, hrají lítost nad chudáky utiskovanými Tibeťany. A mají vztek na Čínu. Možná kvůli vynálezu kompasu a papíru. Tvrdí farizejsky, že chtějí vidět romantiku a původní svět buddhismu, chudáky v chýších bez elektřiny, televizí a mobilů, lidi, co se oblékají jako ve starověku, a ne Tibeťany v džínách, na motorkách, v mercedesech, u digitálních televizí. A Čína, co bude dokonce vyrábět i nový Titanic pro jednoho nečínského miliardáře, si klidně svojí civilizací „ničí“ tu krásně zaostalou tibetskou kulturu, náboženství s modlitebními mlýnky a dřevěnými návleky na ruce, s nimiž se pak plíží po břichu ke svatyni k Buddhovi tisíců očí…

Je to trapné divadlo. Na jedné straně náš nový Big Brother, který má několik tváří; lidská práva v Číně a svobodu Tibetu, ale hned také myslí na své dvoubilionové dluhopisy v rukách Říše středu, a je proto i dalšími státy světa submisivnější než dovoluje diplomatický vkus. Svědčí o tom pravidelné každoroční návštěvy Pekingu mnoha prezidentů, několik návštěv za rok premiérů a víceprezidentů či vojenských delegací. USA nám neradí, abychom Čínu kritizovali, kdo tedy? Jsou to pokrytecké konkurenční země v Evropě, jež mají strach, že bychom jim sebrali část tučného desetimiliardového koláče, s nímž pan čínský premiér jezdí po Evropě, aby tu a tam nechal někoho z něho ukrojit. Jen Česku se vyhýbá. Nedoplatíme na to…?

Co s tím, když už několik měsíců si dal říct i Čechoameričan Tomáš Etzler, který jako zpravodaj ČT v Číně a okolí už nedští oheň a síru, jen decentně připomene úprk nevidomého čínského opozičního aktivisty Čchena Kuang-čchenga, který měl domácí vězení za to, že kritizoval sterilizaci čínských matek, aby mohly dodržet politiku jednoho dítěte…? Politický vězeň? A co USA, Izrael...?

(Izraelec Jonathan Jay Pollard - v roce 1985 byl v USA zatčen a odsouzen v roce 1986 za špionáž pro Izrael k trestu doživotního vězení, s doporučením, aby mu trest nebyl nikdy podmíněně ukončen. Vždyť přece pouze “pracoval” též v barvách USA, když předával Izraeli údaje o exportu sovětských zbraní do Sýrie a Iráku, o pákistánské atomové bombě či o syrských chemických zbraních...

Izraelské atomové centrum Dimona v Negevské poušti je už desítky let jedním z nejlépe utajených míst na světě a ven proniklo dosud jen minimum informací. Téměř stoprocentní utajení se dařilo držet až do roku 1986, kdy technik z Dimony Mordechaj Vanunu prozradil informace o izraelském jaderném výzkumu britskému tisku. S jeho tvrzením nakonec souhlasily jak americké, tak i britské výzvědné služby. Atomová zařízení, údajně pro mírový výzkum, pomohly Izraeli vybudovat v šedesátých letech západní státy...

Mordechaj Vanunu je inženýr. V roce 1986 odhalil pro časopis Sunday Times existenci tajného izraelského jaderného programu. Ještě před vydáním článku byl izraelskou tajnou službou unesen z Itálie a v soudním přelíčení s vyloučením veřejnosti odsouzen na 18 let vězení. Sotva se však roku 2007 ocitl na svobodě, brzy poté byl znovu zadržen...)

Inu, sterilizace, hrůza, jak si to může dovolit země, co má nejvíc lidí na světě a jichž neustále přibývá…? Což kdybychom si zametli před vlastním prahem a zpytovali své svědomí kvůli sterilizaci romských žen, při naopak samovolně se snižující české porodnosti …?

Snímky Břetislav Olšer

Čína-země buddhistů, katolíků, muslimů, taoistů a konfucionistů…

Studentka se upálila na protest, že pouze omezili výuku tibetštiny

Až zase budete vyvěšovat na radnicích tibetskou vlajku…

Facebook komentáře