Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Dezinformační servery už zase „dezinformují“, přičemž konec války je stále v nedohlednu…

Zajímalo by mě, jak by někteří zastánci vypnutí dezinformačních serverů reagovali, pokud by takový krok například učinila předchozí vláda Andreje Babiše.

Když letos 25. února, tedy den po začátku ruské invaze na Ukrajině, zablokoval správce domén CZ.NIC osm dezinformačních webů, vyvolalo to mezi částí veřejnosti vášnivé debaty. Jedni tento krok, učiněný na základě doporučení české vlády, kritizovali jako omezování svobody slova, druzí jej naopak schvalovali kvůli tomu, že zamezí šíření nepravdivých zpráv ruskou propagandou.

  • dezinformacni-servery-uz-zase-dezinformuji-pricemz-konec-valky-je-stale-v-nedohlednu

Já sám jsem osm údajně proruských webů, o kterých se v souvislosti s blokací v médiích psalo, nikdy nenavštěvoval, a že existuje nějaký Aeronet, Sputnik či Protiproud, jsem se občas pouze dozvídal od některých zdejších diskutérů na iDNES, kteří obvykle měli i „jasno“ v tom, kdo tyto weby pravidelně čte a čerpá z nich informace. Nedovedu proto objektivně posoudit, nakolik dezinformační či lživá tato zmiňovaná média byla. V době internetu jsem však dost skeptický k tomu, zda je reálně možné někomu zcela znemožnit šířit své názory a zda tedy má smysl jeho webové stránky blokovat (vyjma případů, kdy by například sloužily k šíření dětské pornografie či jiné nebezpečné kriminální činnosti).

Jak jsem se před několika dny dočetl například zde, sdružení CZ.NIC blokaci dezinformačních serverů přesně po třech měsících ukončilo. Jak se v článku na iDNES píše, hlavním cílem v únoru vydaného opatření mělo být omezení nepravdivých a zavádějících informací, které se snažily ospravedlňovat či schvalovat ruskou agresi na Ukrajině. Přičemž v současné době podle mluvčího CZ.NIC příslušné weby již nepředstavují z tohoto pohledu hrozbu. Což tedy dost dobře nechápu...

Bohužel totiž nic nenasvědčuje tomu, že by válka na Ukrajině v brzké době skončila. A zatímco česká veřejnost od začátku války stojí z velké části na straně Ukrajiny, v Rusku má Vladimír Putin, přestože se válka zdaleka nevyvíjí dle jeho představ, údajně stále podporu 80 % obyvatel. Moc tedy nerozumím tomu, že zatímco koncem února hrozilo, že by veřejné mínění u nás mohlo být negativně ovlivněno zprávami z proruských dezinformačních serverů, nyní již toto nebezpečí zcela pominulo. Spíše se proto domnívám, že důvodem k náhlému odblokování těchto serverů bylo to, že jejich vypnutí nemá stále oporu v zákoně, který by jasně definoval, za jakých okolností je tak možno učinit. Byť například ministr spravedlnosti Pavel Blažek mluvil před časem v rozhovoru pro Seznam Zprávy o tom, že vláda takový zákon připravuje.

A i když je možné, že kvůli tomu budu některými označen za prorusky smýšlejícího, já osobně se domnívám, že únorové vypnutí dezinformačních serverů, které provedla společnost CZ.NIC na doporučení vlády, bylo zbytečné. Navíc hrozilo, že by se z takového kroku mohl stát nebezpečný precedent, který by v budoucnu někteří politici mohli zneužívat. Mimochodem by mě v této souvislosti zajímalo, jak by zastánci takového kontroverzního kroku reagovali, pokud by například předchozí vláda Andreje Babiše nechala zablokovat některé webové stránky s odůvodněním, že jsou na nich šířeny dezinformace a lži ohledně covidu...

Autor: Josef Nožička

Zdroj: https://nozicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=787801

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 teoretik64@volny.cz 2022-05-31 22:06
Zajímalo by mně, jakými logickými argumenty a souvislostmi (analýza - syntéza) se pisatel řídil; zda ony argumenty (nikoli fakta), o které se opíral, vyplodila jeho vlastní hlava. Například jsem se podivil této perle: "A zatímco česká veřejnost od začátku války stojí z velké části na straně Ukrajiny, v Rusku má Vladimír Putin, přestože se válka zdaleka nevyvíjí dle jeho představ, údajně stále podporu 80 % obyvatel." Pokud už má pan Nožička potíže s pamětí (a tedy si nepamatuje, že ukrajinský fašistický režim se dostal v roce 2014 k moci protiústavním převratem), doporučuji mu si každý večer poslechnout alespoň svodky jak ukrajinského, tak ruského ministerstva obrany. Nu, a zbytek mu rád vysvětlím sám: "Ruská speciální operace pokračuje, ruští vojáci a milice DLR a LLR postupují pomalu, protože chtějí minimalizovat ztráty na životech obyčejných civilistů (nejen Rusů, ale i Ukrajinců!). Rusko by totiž dokázalo vyhrát válku proti Ukrajině cca do jedné hodiny od jejího začátku, a to ještě i bez použití jaderných zbraní! A na závěr: "Když někde uslyšíte 'slava Ukrajini', máte jistě plné právo odpovědět stejně beztrestně 'Heil Hitler'. Jde de jure o výrazy se stejným propagandistick ým nábojem; oba velebí nacisty.
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře