Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

ČSLA patřila k nejlepším armádám na světě

Hodnocení uživatelů:  / 31
NejhoršíNejlepší 

Michal Krucký

ČSLA patřila k nejlepším armádám na světě (tak ji hodnotily zahraniční rozvědky), což bylo dáno především kvalitním školstvím a všeobecnou inteligencí a šikovností většiny vojáků základní služby.

Když se v důsledku mezinárodních dohod zúčastnili cvičení ČSLA zahraniční pozorovatelé, nevěřili, že BVP řídí vojáci základní služby a kontrolovali vojenské knížky. Jak řekl genpor. F. Rygál, když končilo cvičení ŠTÍT-84 na Doupově, tak na Jánském vršku zazněl potlesk zahraničních vojenských pozorovatelů.

  • csla-patrila-k-nejlepsim-armadam-na-svete

 
Po roce 1990 uskutečnil velitel 1. td a ZVT přátelskou návštěvu u Bundeswehru. Němci hrdě předvedli, jak za hodinu postaví most přes Labe. Terezínští ženisté běžně na této řece most stavěli pod 20 minut. Naší tankisté v pohodě sjížděli prudké Doupovské kopce, které odmítli Maďaři i Rusové sjíždět na cvičení ŠTÍT-84.

Naši vojáci v Kosovu v polních podmínkách běžně vyměňovali motory. Američané a Angličané techniku posílali do Holandska, kde měli opravárenskou základnu. Naše týlové jednotky na stupni prapor byly vybaveny pojízdnými kuchyněmi POKA s filtroventilací (jako jediní na světě). Vojáci měli 3x denně teplou stravu i na cvičeních.

Američané v Zálivu vydali konzervy a dál to neřešili. O úspěchu našich průzkumníků z Prostějova, kteří v mezinárodní soutěži porazili špičkové speciální jednotky USA, NSR, V. Británie, Itálie, Švýcarska, Ruska jsem se již zmínil. Chemické vojsko ČSLA bylo beze sporu nejlepší na světě, co do technického vybavení, ale i po odborné stránce.

Všichni důstojníci chemického vojska mněly vysokoškolské vzdělání, praporčíci byly ve VSOŠ velmi dobře připravováni na své funkce. Rovněž bych rád vzpomenul naše zálohy. Prožil jsem jednu cvičnou mobilizaci naší 16. td „B“ a řadu cvičení záloh. Musím říci, že především důstojníci v záloze byli skvělí. Obdivoval jsem jejich rozvážnost a přístup k plnění úkolů. Čas opuštění kasáren do 20 minut příhraničními jednotkami a ostatními bojovými útvary do 40 minut při bojovém poplachu byl pro západní vojáky nepochopitelný a nedosažitelný.

Řada vojáků základní služby ČSLA, které jsem poznal, byla profesionálnější než slavní profesionálové US-Army. Jak řekl jeden dělostřelec, který byl na stáži u Američanů: „Čech přemýšlí, Američan jen mačká knoflíky jako "cvičená opice" a když zařízení udělá něco jiného než má, neví si s tím rady.“ Jak napsal Dominik Melč: „Čeští vojáci se vyznačují pružným myšlením a schopností improvizace, což některé doslova zbyrokratizované profesionální armády postrádají. Jejich velkou výhodou je rovněž komunikativnost, respektování místních tradic a schopnost neprovokovat zbytečně místní obyvatelstvo.

Vojáci působící v Iráku si dlouho zajišťovali privilegovaný vztah domácího obyvatelstva tvrzením, že jsou Albánci. Albánsky tam nikdo neumí, jejich řeči nikdo nerozuměl a nápis Czech Republic na uniformách kupodivu nikoho netrkl. Naproti tomu se příslušníci vojenské policie drze prohlásili za evropské muslimy. Když byl vnesen dotaz místních obyvatel, proč nedodržují ramadán, odpověděli, že jsou vojáci ve službě a podle vyjádření proroka Mohameda jsou této povinnosti zproštěni.“

Že již ČSLA neexistuje, nevadí, vše má svůj konec, tak jako my a jednou i náš vesmír. Dnes nemohu pochopit, že jsme vše vydrželi – stres, ponocování, odloučení od rodiny, často práci „od nevidím do nevidím“, rozhodování složitých situací, všechna cvičení: VŠC (3 x 24 hod.), DTC (4 x 24 hod.), PTC (4 x 24 hod.), TOC (3 x 24 hod.), vyvedení do VVP (cca 35 - 40 x 24 hod.), bojové poplachy v ranních hodinách, prověrky SVŘM, VMS (4 x 24 hod.), prověrky nadřízeným orgánem, služby (12 – 20 x 24 hod./rok) aj.

A Tehdy každé zazvonění domovního zvonku bylo nepříjemné, protože to často znamenalo spojku z kasáren, v nočních a ranních hodinách téměř vždy. Měli jsme plat nadprůměrný, ale při přepočtu na hodiny strávené v práci to vycházelo na hodinový plat uklizečky

Autor textu videa:  Vladimír Kubánek-podplukovník ve výslužbě, odborník na zbraně hromadného ničení a drogy

https://www.facebook.com/.../570357.../user/100038658403224/

 

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře