Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Jaroslav Bašta. Zajímavá persona.

Přemek Horský

Je u nás pár lidí, jejichž články a rozhovory si vždy s chutí a zájmem přečtu. Jedním z nich je Jaroslav Bašta. Zajímavá persona. Za "totáče" se kádrově formuje ve vcelku tuctového trockistu a jako takový pokračuje úspěšně v nových poměrech po 89. Kdy přesně se to láme (a nevylučuji, že je to jen zdání) a Bašta se formuje v osobu pronárodně orientovanou s přehledem v globální politice, nevím. Za dob jeho působení v Rusku coby velvyslance? Těžko říct. Každopádně jeho kandidatura za SPD je velkým plusem pro SPD.

  • jaroslav-basta-zajimava-persona

Ale proč o Baštovi píšu? Odcituji úryvek ze včerejšího rozhovoru na parlamentkách. Na dotaz novináře, jak by měla vypadat naše (ČR) bezpečnostní strategie, Bašta odpovídá:

"Naše armáda přestane být pouhým expedičním sborem bojujícím za cizí zájmy (včetně čínských) a vrátí se ke svému původnímu poslání - chránit především teritorium České republiky. Odhaduji, že máme zhruba deset let na to, abychom se připravili na válečný konflikt, který zachvátí staré členské státy Evropské unie a ohrozí i nás. Proto musíme mimo jiné obnovit základní vojenskou službu a znovu vybudovat český zbrojní průmysl."

Bašta nepoužil konjunktiv, ale prostý slovesný tvar budoucí. Sympatické, že? Máme deset let na přípravu, než Západní Evropu zachvátí válečný konflikt. Takhle natvrdo a otevřeně to říct? No, proč ne? Není to totiž žádné strašení, ale naprosto reálná možnost vývoje současných procesů. Ostatně o tom píšeme už dlouho.

Zpět k otázce, proč píši o Baštovi a cituji část rozhovoru, který jsem si dnes přečetl? Včera jsem si v hlavě sumíroval krátký komentář, který napíši k projevu von der Leyenové o stavu Unie a rezoluci EP o možnosti neuznání voleb v Rusku (rezoluce k volbám, které ani nezačaly). Chtěl jsem napsat zhruba toto:
 
EU prošvihla pravděpodobně poslední příležitost emancipovat se od nadnárodního řízení ze strany USA tedy končícího hegemona, u něhož je dokonce otázka, zda-li v blízké budoucnosti bude zachována jeho územní celistvost, a stát se subjektem, když ne globální tak aspoň mezinárodní politiky. EU se rozhodla zůstat pouhým objektem řízení a je tudíž vydána na milost a nemilost neúprosně probíhajícím procesům.

V tuto chvíli tedy proti užití prostého času budoucího ze strany pana Bašty nic nenamítám.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře