Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Břetislav Olšer: Konec bikin, pití alkoholu a koupání v moři u smíšených pláží…?

  • egypt
Škoda, že dnešní svět už nemá na to, aby se řídil slovy německého dramatika Bertholda Brechta: „Kdo nezná pravdu, je jen hlupák, kdo ji však zná a navzdory svému svědomí ji zatajuje nebo dokonce nazývá lží, ten je opovrženíhodný zločinec." Tak a máme tady další diktát. Tentokrát podle islámského práva šarijá. Islámské bratrstvo, které vítězí v egyptských volbách, by nejraději zakázalo nošení bikin, pití alkoholu nebo koupání na smíšených plážích.

Turisté prý nemusejí pít alkohol, když přijedou do Egypta, mají ho dost doma. Přijeli obdivovat starou civilizaci, nikoliv pít alkohol... Co mají obdivovat? Rozkradenou starou civilizaci? Egyptská policie totiž nezvládá situaci a množí se případy rabování.

Je mi líto hlavně Tutanchamonových sošek zničených v Egyptském muzeu, ještě že nechali na pokoji jeho zlatou posmrtnou masku... Rovněž výsledky více než padesátileté práce českých egyptologů jsou ohroženy. Řada muzeí byla poškozena včetně jejich skladišť. Též hlavní pyramidové lokality slavné říše faraónů v Abúsíru a v Sakkáře jsou rozkrádány... Při této představě mi jde mráz po zádech, že říše faraonů a její památky, které pamatují tři desítky dynastií, perské a řecké období, odkazy, co přežili několik tisíciletí, jsou na počátku toho třetího před zničením.

Úpadek lidské kultury, svedené na scestí fundamentalistickým islámem, je děsivý. Za Sodomu a Gomoru či Pompeje mohla příroda, teď vše zavinili lidé. Sociální revoluce? Nesmysl. Kde jsou ty časy, kdy jsem spolu s velvyslancem Československa, arabistou Ivanem Volešem, nyní členem Evropského hospodářského a sociálního výboru v Bruselu, navštívil české archeology jako součást ambasády ČR v Káhiře a mohl jsem být pyšný na skvělé výsledky mnohaleté práce badatelů Žáby, Vernera a dalších... Byl jsem si prohlédnout Sakkáru u Memfisu, který byl nejstarším hlavním městem Egypta s Džoserovou pyramidou. Nachází se zde pole vykopávek a memfiské muzeum. V něm obrovská socha Ramsese II...

Většina těchto pomatených a pokryteckých salafistů, kteří vyznávají wahábistickou školu, mají v úmyslu zrušit pití alkoholu a dát vale „úsporným" plavkám. A žádné ubytovávání nesezdaných párů v jednom hotelovém pokoji. Egypt se dál boří do propasti. Cestovní ruch tvoří téměř 10 procent egyptského HDP, zaměstnává asi tři milióny Egypťanů z celkových 85 miliónů obyvatel. Oblasti, jako je pobřeží Rudého moře s nádhernými korálovými útesy a údolí Nilu s Luxorem a jeho starými chrámy a hroby, jsou na turismu zcela závislé. Ve druhém čtvrtletí Egypt podle vládních statistik zaznamenal pokles návštěvnosti o 35 procent.

Vůdcem Muslimského bratrstva je nyní Mohammed Baddie. V Egyptě bylo Bratrstvo doposud ilegální, ale členové jsou populisticky aktivní podle italské mafie hlavně v sociální oblasti, kde leckdy zastupují chybějící složky vlády. Podporují teroristické operace v Izraeli a Iráku, nabádají věřící k rozšíření islámského vlivu i za cenu „použití meče". Mají důležitý vliv nejen v politických sférách, kde vytvářejí různé tajné smlouvy s opozičními stranami, ale i v médiích a tisku. V roce 2005 získali kandidáti Bratrstva přes dvacet procent z celkového počtu křesel v parlamentu, což oživilo diskuzi o tom, zda by Bratrstvo mělo nadále zůstat zakázáno...

Ó, jak šťastná to muslimská manželství... Tady by se mohla uplatnit i Češka Blanka Matragi, navrhující svatební šaty a róby pro bohatou arabsko-muslimskou elitu v okolí Perského zálivu. Jejím mužem je Libanonec Makram Matragi. Krajky, satén, brokát, zlaté nitky, diamanty, od 250 tisíc liber nahoru. Má 60 milionářských klientek, z toho 25 z královských islámských rodin.... Je to jako z Pohádek tisíce a jedné noci o sultánovi a krásné Šaherezádě, která silou svého vyprávění dokázala obměkčit srdce krutého vladaře Šahriára.

Ten zanevřel na ženy, jelikož ta jeho mu zahýbala s otroky, tak ji nechal zabít a od té chvíle se ženil proto každý den s jednou pannou, strávil s ní noc, zbavil jí panenství a ráno jí nechal popravit. Pak mu ale došly panny a nabídla se mu Šaherezáda, dcera jeho vezíra, která panovníkovi vyprávěla po dobu tisíce a jedné noci příběhy. Ty však vždycky byly tak dlouhé, že nikdy nekončily se svítáním, přičemž král byl vždy zvědav na jejich napínavé pokračování. Když dívka svá vyprávění po tisící a jedné noci dokončila a během nich králi porodila tři syny, slitoval se zamilovaný Šahriár a nechal ji na živu.

A nyní si proberme základní "panensko-ženské" súry Koránu. Faktem ovšem je, že muslimský snoubenec může ze své muslimské snoubenky vidět pouze její tvář, ruce jen po zápěstí a nohy pouze po kotníky. Snoubenka je na tom podstatně líp; může vidět na svém vyvoleném nohy od kolen dolů a vše od pasu nahoru. A pokud chtějí snoubenci odejít spolu na odlehlé místo, musí je doprovázet muhram, tedy strážce počestnosti, obvykle příbuzný ze snoubenčiny rodiny.

To vše proto, aby se naplnilo už notně profláklé heslo nejen alžírských muslimů: „Zalidníme Evropu našimi dětmi. Porazíme bezvěrce dělohami našich žen!" Tyto věty neřekl žádný středověký islámský sexuální maniak, ale v roce 1974 prezident Alžírska Boumedienne. Pro studia evropské kultury je zo důležité. Podle program EUROMED (Euro-Mediterranean Partnership), nazývaný "barcelonským procesem", se počítá s přistěhováním až 80 milionů muslimů do zemí sedmadvacítky do roku 2050. Předběžný odhad těchto migrantů má vyrovnat demografický úbytek v celé Evropě. Co tedy víme o muslimských ženách, jichž zatím žije už v Evropě řádově asi deset i víc milionů? My, bezvěrci, toho o nich moc nevíme, ani vlastně vědět nemůžeme. A co nás čeká v Egyptě roku 2012...?

Šaríja je nekompromisní - ženě je dovoleno, jak se praví v koránu, "odhalit tvář a ruce před mužem, který jí nabízí sňatek, aby ji mohl vidět bez toho, aniž by s ní byl sám anebo se jí dotýkal, jelikož tvář svědčí o kráse či ošklivosti, a ruce zjevují, zda je tělo hubené či boubelaté (což poskytuje představu o její plodnosti)... Ani to však není vítězství ducha nad hmotou; tam, kde je dívání se nezákonné, je nezákonné i dotýkání, tvrdí šáríja a je na základě náboženského ediktu vydaného Rashadem Hassanem Khalilem, bývalým děkanem fakulty šaríje (islámského práva) univerzity al-Azhar, "úplná nahota během pohlavního aktu anuluje manželství". Naopak islámský učenec Abdel Muti fatwu měl námitku: "Při manželském sexu není nic zakázáno, kromě samozřejmě análního styku".

Předseda afghánské komise pro fatwy prohlásil, že manželé mohou vidět jeden druhého nahého, neměli by se ale dívat na genitálie toho druhého a navrhl, že by měli být manželé při sexu přikryti pokrývkou. "Ženy jsou satanův nástroj proti mužům; proto musí být zahaleny od hlavy k patě, i když jsou pohromadě jen se ženami," konstatuje další vyznavač šáríje Raed Hlayel. A mezi námi, chlapy, má recht. Cherchez la femme...

"Korán ukládá manželce povinnost podřídit se sexuálním požadavkům manžela, jinými slovy manželku podle něj nelze znásilnit, protože nemá právo pohlavní styk odmítnout. Ale v opačném případě ji lze i zabít, setnout, zapíchnout. Čest je čest..," řekl mi varovně muslimský strážce Bahájské svatyně v Haifě, když jsem se snažil vyfotit muslimku zahalenou do hídžábu. Uměl slovensky, jelikož studoval v Bratislavě. Ale vraťme se k trestu smrti, většinou ukamenováním, vyhladověním, stětím či oběšením. K tomu pár islámských Božích veršů. Verš kamenování je verš, jehož předpis je platný: "oženěný a vdaná, jestliže učiní cizoložství, ukamenujte je, jako trest od Alláha; a Alláh je Silný a Moudrý"...

"Multikulturalismus je zdvořilé ustupování roztahovačnému hostu, který vás postupně vytěsňuje z vašeho příbytku," řekl zavražděný nizozemský režisér Theo van Gogh a měl zatraceně pravdu. Nic se s tím ale nedá zřejmě dělat, islám je na pochodu i se svojí mírumilovností. A to nechci provokovat s ženskou obřízkou, která je pořád praktikována v muslimských komunitách také v USA, Francii či Velké Británii, kromě běžné střední Afriky.

Podle deníku La Republica, patřícího finančníkovi a podnikateli Carlu De Benedettim, italská spisovatelka Oriana Fallaci dělala rozhovory snad ze všemi významnými politiky světa, mimo jiné s ministrem zahraničních věcí Spojených států Henrym Kissingerem, izraelskou premiérkou Goldou Meirovou a bývalým palestinským vůdcem Jásirem Arafatem. Měla za sebou roky na pozici válečné zpravodajky ve Vietnamu a v Perském zálivu. Neušel jí ani íránský ájatolláh Chomejní. Navíc si vyžádal, aby se dostavila v tradičním čádoru. A to by nesměla být drzá Oriana, aby se nezeptala, jak se plave v čádoru, když ho ženy na veřejnosti nesmějí odložit. Chomejní se rozzuřil: „Co si islámské ženy oblékají, není vaše věc. Pokud si ho oblékat nechcete, nikdo vás k tomu nenutí. Islámské oblečení je jen pro hodnou a cudnou muslimskou ženu."

„Cudná muslimská žena nejsem, a tak hodlám ten stupidní středověký hadr právě teď sundat!" řekla rázně novinářka, čádor ze sebe skutečně strhla a bylo po rozhovoru. Žila pak v New Yorku, a přestože trpěla rakovinou plic, vykouřila i tři balíčky cigaret denně. Před svou smrtí už ani nemohla polykat. Zemřela ve své rodné Florencii, kde ji ale ještě dřív než smrt dostihlo předvolání k soudu za hanobení islámu.

Jaká bude tedy nová móda v Egyptě? Desetitisíce berlínských diváků na atletickém stadionu ve středu žaslo. Bylo to zřejmě vůbec poprvé, co se mezi běžkyněmi MS v atletice 2009 objevila muslimská závodnice, zahalená v bílém šátku hidžábu a červených kalhotách. Tak se představila v rozběhu na 200 metrů atletka z Bahrainu Rakia al-Cassra. Pokud by neběžela v šátku a dlouhých kamaších až ke kotníkům, možná by se Alláhovi zavděčila i postupem do dalšího kola.

Pan Coubertin by měl radost; Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se. Rozuměl by si s Prorokem i Alláhem. Muslimka tak naplnila zásady Koránu i šaríje a Pierre tak dokonale svojí olympijskou Chartou nahrál islámu. „Sport není žádnou luxusní zábavou, činností pro pár zámožných jedinců ani formou, jak pomocí svalů kompenzovat duševní práci. Dává každému muži, ženě či dítěti příležitost ke zdokonalení, nehledě na jejich profesi či místo ve světě... Provozování sportu je lidským právem. Každý jednotlivec musí mít možnost provozovat sport podle svých potřeb."

Rovněž Evropa nadále směřuje k islámskému právu šaríja: některé plavecké bazény ve Velké Británii požadují po nemuslimech, aby se oblékali jako muslimové. Mělo by se tak zabránilo tomu, že se muslimové budou cítit uraženi, a to dokonce i během odděleného plavání mužů a žen. Muslimky mohou plavat ve speciálním obleku, něco mezi neoprenem a kombinézou. Na hlavě opět pokrývka, nahrazující tradiční hidžáb. Oblečení se anglicky říká "burkinis" podle proslulé burky. Jen s tím rozdílem, že přes burku nelze vidět ani oči, skryté za podivnou mřížkou...

Recept na tento muslimský problém? Pár anekdot:

Manželka se ptá svého manžela: „Miláčku, co se ti na mně nejvíc líbí? Můj krásný obličej, nebo sexy tělo?" Manžel se zamyslí a s úsměvem odpoví: „Lásko, nejvíc se mi na tobě líbí tvůj smysl pro humor..."

"Miláčku, máš krásná prsa, Jsou obě pravá? Ne. Jedno je levé..."

Manžel říká manželce: Já žasnu, jak můžeš být tak krásná a zároveň tak hloupá." Manželka pohotově odpoví? "Bůh mě stvořil tak Krásnou, abych se ti líbila a hloupou, aby ses ty líbil mně..."

Říká středňák po druhé míze u lékaře: "Pane doktore, ta viagra, co jste mi předepsal, je hotový zázrak. Už měsíc jsem se nezastavil..." Ošetřující lékař je spokojený se svým léčebným postupem a ptá se: "A co na to manželka?" Chlapík se zazubí: "Manželka? Ta to ještě neví. Co ty pilulky beru, jsem ještě nebyl doma..."

Dítě se ptá maminky: "Mami, kdo je ten svalnatý a štíhlý pán s kudrnatými vlasy na fotce?" Maminka odpoví: "To je přece tvůj tatínek..." Dítě nechápe. "A kdo je tedy ten tlustý a plešatý pán, co s námi bydlí...?"

„Miláčku, uděláme si nádherný víkend", říká zasněně manžel. „Uděláme si slavnostní večeři při svíčkách a půjdeme v neděli na romantickou procházku?" rozzáří se manželka. „Kdepak, lásko, koupíš mi bednu piva a odjedeš navštívit svoji matku..."

Mladá, pohledná manželka kojí ve vlaku v kupé dítě, to však nechce pít. Matka ho nabádá: "Když nebudeš pít, nabídnu prsíčko tady tomuhle pánovi!" Scéna se několikrát opakuje, až pán v kupé vypění: "Ať se ten mrňous konečně rozhodne, už jsem kvůli tomu přejel pět stanic!"

Otec si povídá se svým synem o jeho studiu. Syn má vrásky na čele: " S tou novou profesorkou budu mít asi problém..." Otec ho poučuje: "Musíš se chovat slušně, být zdvořilý, hodně se hlásit a všechno učivo umět..." Syn kroutí hlavou: "To asi nepomůže, dnes mi říkala, že to už dva měsíce nedostala..."

Tři muži diskutují o svých milostných zkušenostech s manželkami. Ital říká: „Potřu svoji manželku olivovým olejem, načež se odehrává amore perfetto. Manželka křičí pět minut." Francouz oponuje: „To já namažu svoji chérie mandlovým máslem a pak se koná vášnivé milování - žena hlasitě vzdychá asi půl hodiny." Moše Goldstern se pohrdlivě zasměje a povídá: „Namastím manželku husím sádlem, milujeme se a ona ječí šest hodin." Ostatní se na něj pochybovačně podívají a unisono vyjeknou: „Šest hodin? To přece není možné..." Moše pokrčí rameny: „Protože já si hned potom otřu ruce do záclony..."

Přišla Sára k rabínovi a říká: "Rabi, každé ráno stojím nahá před zrcadlem a říkám si nahlas: Jsi krásná, úžasná, jsi přitažlivá, jsi sexy... Není to hřích, rabi...?" Rabín se zamyslel, usmál a řekl: "Ne dcero, není to hřích... Je to jen velký omyl..."

Šel mladý muslim po cestě a před ním kráčela jeho žena. Uviděl to starý imám a rozhořčeně kroutil hlavou: "Děláš ostudu islámské tradici, podle níž je žena jen polovinou muže a musí kráčet nejmíň pět metrů za svým manželem..." durdil se imám. "Jo, milej zlatej. Když psal Prorok Korán, nebyly ještě cesty zaminované..." odvětil mladý muslim...

Premiér Nečas se dívá na obraz nahatého Adama a Evy v ráji u stromu pokušení, s jablkem a hadem a říká: "Podívejte se dobře: nemají co na sebe, nemají kde bydlet, k jídlu mají jen pár jablek a navíc si oba myslí, že jsou v ráji. To jsou ti praví typičtí Češi..."

Inu, už se těším, jak v příštím roce budou na plážích v Hurgádě místo bikin jen slušivé "burkinis"...

olser.cz

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře