Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Tisková zpráva iniciativy Auto*Mat ze dne 10. ledna 2012: Praha neplní program ke zlepšení ovzduší

  • smog_praha
Pražské ovzduší je hned po průmyslové Ostravě nejvíce znečištěné ze všech měst České republiky. Zvláště v zimních měsících nad městem leží smogový příkrov. Přestože v roce 2010 byl schválen aktualizovaný Krajský program snižování emisí, který má situaci ohrožující lidské zdraví řešit, magistrát jej neplní.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu je hlavní příčinou smogu přebujelá automobilová doprava a politikové zatím nenašli odvahu k jejímu omezení. V úterý 10. ledna proběhne na Nuselském mostě na severojižní magistrále čtvrtý „smogový dýchánek". Lidé mohou svou účastí vyjádřit svou nevůli vůči špinavému vzduchu a apelovat na politiky, aby přijali účinná řešení.

„Od roku 2000 narůstá každoročně objem individuální automobilové dopravy o 2 % a nikdo se jej nepokouší zbrzdit. Miliardy městských investic směřují do tunelu Blanka., avšak pro zlepšení ovzduší je nutná podpora veřejné dopravy," řekl Vratislav Filler z iniciativy Auto*Mat.

„Krajský program snižování emisí požaduje například zavedení mýtného pro vjezd do centra Prahy, stavbu nových linek metra a tramvají a doplnění infrastruktury pro cyklistickou dopravu. Nic z toho město nedělá, nebo dělá jen polovičatě. Výsledkem je zhoršující se kvalita ovzduší," doplnil Vít Masare z Auto*Matu, který provedl analýzu Krajského plánu snižování emisí a zjistil, že magistrát plní stanovená dopravní opatření pouze ze 40 %.

V úterý 10. ledna se Pražané již počtvrté shromáždí na Nuselském mostě severojižní magistrály, aby dali najevo, že nechtějí žít v trvale zamořeném ovzduší a vyzvali městské politiky k činům. „Smogový dýchánek alias ranní rychlostní zkouška na Nuselském mostě se koná od 8.30 hodin. Vybrané závodníky ve městských autospeciálech dělaných na jízdu krokem budou podporovat špalíry diváků s vlajkami a pochodovou hudbou. Během zbytku dne se pak na trať vrhne dalších 100 000 amatérských jezdců z Prahy a okolí," slibují organizátoři na facebooku.

Podle výzkumů vědců z Akademie věd ČR má znečištěné ovzduší závažný negativní dopad na lidské zdraví. Automobilová doprava je zdrojem prachových mikročástic, na které se váží toxické látky a člověk je pak vdechuje hluboko do plic. Život ve městě s trvale znečištěným ovzduším vede k alergiím, onemocněním dýchacího ústrojí a srdce, i poškození genetické výbavy člověka.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře