Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Syn exministra obrany Baudyš: Války jsou připravovány dlouho dopředu. Ale elity musí vnímat, že tentokrát jim vše už neprojde

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Mění se vývoj veřejného mínění. A pokud žijeme plus minus v demokratické společnosti, elity musí vnímat, kde se aktuálně názorově ocitají voliči. To jsou slova teologa, filozofa i astrologa v jedné osobě Antonína Baudyše. Podle něj i události z 11. září 2001 zamávaly s uvažováním mnohých z nás. Někteří propadli iluzi, že lidstvo ohrožují teroristé. Jiným se ale rozbřesklo a pochopili, že civilizaci ohrožují spíše vlády. Nebo přesněji -spíše ti, kteří stojí NAD těmi vládami.

  • syn-exministra-obrany-baudys-valky-jsou-pripravovany-dlouho-dopredu-ale-elity-musi-vnimat-ze-tentokrat-jim-vse-uz-neprojde

Pane Baudyši, byl jste jedním z prvních, kdo dal najevo pochybnosti o pravdě předkládané Spojenými státy a poté téměř celým světem o 11. září 2001. Sklidil jste za to často posměch a nepochopení. Nyní se ale na Vaši stranu přidávají i další – i když od té doby muselo uplynout více jak deset let. Blíží se výročí této smutné události - domníváte se, že je to tím, že lidé procitají a začínají více přemýšlet o tom, co je jim servírováno jako pravda?

Především je třeba říci, že události 11. září zamávaly s uvažováním mnohých z nás. Někteří propadli iluzi, že nás ohrožují teroristé, zatímco jiným se rozbřesklo, že nás ohrožují vlády. Či spíše ti, kteří stojí ještě nad těmi vládami. A že i ti nejvyšší často plní zadání jiných, se ukázalo naplno v souvislosti s Barackem Obamou. Tento jinak úctyhodný muž zjevně neřídí vůbec nic. A vzpomínky důstojníků CIA (Basiago a Stillings) říkají, že Barack byl tajnými službami řízen už v době svého dospívání. Sám jsem ale pointu 11. září pochopil až poté, kdy se ukázalo, že za domnělými teroristickými útoky v Rusku (1999 až 2003, mj. Beslan), stojí ruská tajná služba FSB.

Dá se usuzovat, že jsou Vaše názory mnohým určitě nepříjemné. Nesetkal jste se někdy poté, co jste hlasitě začal některé takovéto své úvahy prezentovat, s nějakým nátlakem či událostmi, které mohly dle Vás souviset s tím, že jste se vymkl mínění davu? Neměl jste někdy strach?

Nikdy mi nebylo ani vyhrožováno, ani jsem nebyl zastrašován. Je příjemné žít v době a v prostředí, kdy mohu říkat, co si upřímně myslím a nebát se postihů. Z druhé strany mne zastrašovat ani mně vyhrožovat není třeba, protože to, co si myslím a to, co říkám, je pro celek společnosti zatím zcela irelevantní. Přesto mohu povzbudit své spoluobčany k tomu, že když jsou o něčem přesvědčeni, aby se nebáli svůj názor vložit do veřejné konfrontace. Nic horšího, než posměch a urážky anonymních pisatelů sklidit nemůžou. A to je snesitelná cena, za kterou dospělému člověku stojí za to, jít s kůží na trh.

Ne zcela běžné a masmédii prezentované názory máte nyní i v případě krize na Ukrajině. Dokonce jste naznačil, že lidstvo může stát na pokraji válečného konfliktu. Články, v kterých své úvahy podkládáte analýzou a sběrem dat z mnoha dalších zdrojů, vyvolaly na internetu značný zájem. Dal vám někdo najevo třeba jistou nespokojenost s vašimi názory?

Na veřejnosti a na ulici se ke mně lidé chovají čím dál lépe a pro mne je to milé překvapení. Dosud jsem to neznal. Bezpečnostním složkám našeho státu důvěřuji. Stejně jako v sobě chovám elementární důvěru k českému národu a k našim představitelům. Z mého pohledu byla snaha Západu zřídit základnu NATO na Krymu jasným pokusem o vyšachování ruské námořní síly. Současný mír ve světě je však udržován jenom skrze rovnováhu mezi Západem a zeměmi BRICS. Osobně nechci pracovat pro žádnou stranu, ale pouze pro rovnováhu.

Varování před možným světovým válečným konfliktem jste zveřejnil již před několika týdny - změnil se nyní třeba Váš názor pod vlivem dalších událostí?

Války jsou připravovány řadu let dopředu. A dlouho dopředu se chystal i scénář, který sledujeme na Ukrajině. Týden sem, týden tam, na tom nic nezmění. Ale co se mění, je vývoj veřejného mínění. A dokud žijeme plus minus v demokratické společnosti, elity musí vnímat, kde se názorově nachází elektorát. U Afganistánu, Iráku, Libye a Gazy jim prošlo cokoliv. Ukrajina je však za humny a s rostoucí hrozbou konfliktu země nárazníkového pásma mírní rétoriku. A do nárazníkového pásma patříme i my.

Jste filozof, teolog a také astrolog. Jak moc se liší pohledy těchto tři profesí v jedné osobě a v čem, na současný svět? Jak ho a jeho blízkou budoucnost vnímáte jako filozof, jak jako teolog? A díváte se na něj i jako astrolog? Co třeba prozradily hvězdy?

Teolog ve mně říká: Všechno, co se odehrává, je vývojem Boha. Bůh chce prožít veškeré situace, které mu dovolují sám sebe poznat a sám sebe prožít. Skrze nás lidi. Filozof ve mně říká: lidská společnost je mnohem lépe propojená než dříve, je schopna reagovat jako jeden organismus, je solidárnější a vnímavější. Také však zranitelnější a více nervózní. Je to lidská společnost jako celek, jsme to my všichni, kdo řídíme všechny procesy na planetě. Našimi myšlenkami a emocemi. A astrolog ve mně říká, že všechny předchozí války byly doprovázené napěťovou vazbou Saturn-Pluto. Je však poměrně frekventovaná, a tak nás nemůže překvapit, že se mezi letošním listopadem a srpnem 2015 na nebi koná také. Je v silách lidstva, aby z ní nezapršelo. Ale co my víme, co lidstvo potřebuje a nepotřebuje prožít? Ve jménu svého sebepochopení a vnitřního růstu?

Facebook komentáře