Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Protest proti rasismu a sociálnímu vyloučení

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • rasismus
1. říjen 2011 si vybrali „anonymní" iniciátoři k organizování akce, kterou sami v pozvánce na Facebooku nazývají protestem proti „obrácené diskriminaci". Není žádným tajemstvím, že tuto akci pořádanou v Praze chce aktivně podpořit i známý rasistický exhibicionista a podvodník Lukáš Kohout a jeho kolegové, se kterými ve Varnsdorfu již několik týdnů rozdmýchává nesnášenlivost proti romské komunitě.

 

Odmítáme mlčet, zatímco tito lidé šiří nenávist a atmosféru strachu v ulicích! Asociace ALERTA, Iniciativa Ne rasismu (INR) a Skutečná demokracie teď! - Praha (SDT) proto svolávají na sobotu 1.10.2011 protestní shromáždění proti rasismu a sociálnímu vyloučení. Shromáždění proběhne na Palackého náměstí od 13:00 hodin.

Nechceme situaci na Šluknovsku či kdekoliv jinde jakkoliv zlehčovat a víme o problémech, které se zde hromadí. Odmítáme však, aby se na problémech postižených lokalit zviditelňovali tak kontroverzní osoby jako Lukáš Kohout, Ivana Řápková, Jiří Čunek nebo neonacisté. Odmítáme snahu těchto lidí prezentovat zdejší problematiku jako střet zájmů mezi kulturami, etniky či národy. Místo toho chceme poukázat na sociální, politické a ekonomické příčiny. Chceme upozornit na množící se případy sociálního vyloučení a vytváření ghett, které vedou k akumulaci problémů a k následnému šíření nesnášenlivosti a rasismu. Chceme poukázat na praktiky realitních agentur, které se na takovém stavu podílejí tím, že sestěhovávají lidi z lukrativních míst do bezperspektivních oblastí nejen na severu Čech. V neposlední řadě chceme také poukazovat na to, že zde jsou politické elity a struktury, které k takovému stavu přispívají a na které je potřeba obrátit svůj hněv místo toho abychom jej obraceli na Romy či imigranty.

Věříme, že pokud chceme nastalou situaci řešit, je nutné hledat příčiny problémů a nejen represivně zasahovat proti jejím důsledkům nebo dokonce útočit na celá etnika za pomoci zvráceného principu „kolektivní viny". Konkrétní činy mají konkrétní viníky. Je potřeba se zaměřit na ně, nikoliv na šíření nenávisti vůči celému etniku, ke kterému tito jedinci náleží. Chceme-li skutečné řešení, pak nám rozhodně nepomůže demagogické a zavádějící dělení lidí na problémové, nepřizpůsobivé Romy a bezproblémové bílé Čechy, jak to ve svém prohlášení dělají svolavatelé shromáždění, proti kterému chceme protestovat.

Svolavatelé neakceptovatelného shromáždění, sice uvádějí, že jejich akce má mít nenásilný charakter. Avšak vzhledem k tomu, že jej plánují podpořit známí rasističtí štváči z Varnsdorfu a jiných míst, tak je jasné, že riziko eskalace rasistického násilí je velké. Jak snadno se může umírněné shromáždění „nespokojených občanů" zvrhnout v pogromistické útoky ukazují nedávné události ve Varnsdorfu, nebo v Bulharsku, kde dokonce došlo i k podpalování domů.

Naše poučení z historie je jasné. Proti rasismu a fašistickým tendencím je potřeba vystupovat vždy a všude, jinak se stanou příčinnou mnoha závažných sociálních problémů. Právě proto se v sobotu 1.10.2011 ve 13:00 hodin sejdeme v Praze na Palackého náměstí a příště i na jiných místech - všude tam, kde bude potřeba postavit se na odpor rasismu a fašismu.

Iniciativa Ne rasismu (INR)

asociace ALERTA

Skutečná demokracie teď! - Praha (SDT)

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře