Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Budou třeba létat v balónech, jen pokud budou oligarchům přinášet zisk. Ruský novinář nekompromisně o příčinách migrace

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 

Americký prezident Trump svými výroky znovu vyostřuje debatu o migrantech, kteří se mezi tím nadále pokouší dostat v obrovských počtech do USA. Mnozí z nich úspěšně a bude tomu tak i nadále, Trumpovi navzdory, předpovídá ruský novinář Konstantin Sjomin. Ví, o čem mluví.

  • budou-treba-letat-v-balonech-jen-pokud-budou-oligarchum-prinaset-zisk-rusky-novinar-nekompromisne-o-pricinach-migrace
Jeden z nejpopulárnějších ruských politických blogerů pracoval jako žurnalista ruské televize řadu let právě ve Spojených státech. Reportáže natáčel mimo jiné na americko-mexické hranici. Teď v rámci on-line přenosu odpovídal také na otázku, co říká na masovou migraci lidí ze střední Asie do Ruska a sílící multikulturalismus v zemi i jinde ve světě.
 
„Pracovní síla, která přijíždí do Evropy, která přijíždí z Mexika a dalších latinskoamerických zemí do USA, která přijíždí ze střední Asie do Ruska, to není multikulturalismus, to je poptávka našich zaměstnavatelů, našich oligarchů po levné pracovní síle. Síle, která umožní pokračovat našim, německým, italským, francouzským, americkým oligarchům obohacovat se, protože zdrojem blahobytu oligarchy není jeho mozek ani vysoké technologie, zdrojem jeho bohatnutí je vždycky práce. Levná, nejlépe bezplatná práce,“ odpovídal Konstantin Sjomin.
 
Migranti z chudých zemí podle něj budou přibývat, v Rusku, stejně jako kdekoliv jinde. „Podívejte se: Zajdete do obchodu a za kasou bude sedět člověk ze střední Asie. Přijdete na stavbu, na stavbě bude pracovat člověk ze střední Asie. Taxikářem bude člověk ze střední Asie. Proč? Protože všechno zaplavili jako sarančata a chtějí vás sežrat? Ne. Ale proto, že jsou levní. A ten, kdo vládne výrobními prostředky, se snaží získat z této levné práce maximální zisk,“ pokračoval.
 
„Postavíte zábrany, zavedete vízový režim, ale oni je sem budou dostávat podzemím nebo třeba horkovzdušnými balóny, jen pokud jim to bude přinášet zisk. A proto modlitby a to všechno, co šokuje obyvatele velkých ruských měst, i národnostní spory a všechno ostatní, má příčiny právě zde,“ uvedl novinář.
 
Trump si podle něj může na hranici s Mexikem postavit plot vysoký, jak chce. „Stát, který řídí migrační službu, které kontroluje vízové záležitosti, který řídí všechny dopravní cesty, který kontroluje stavebnictví, prostě všechno, tento stát patří těm stejným oligarchům a korporacím, které tahají migranty zpoza mexické hranice, aby na plantážích Tyson Foods produkovali levný tovar, který je výhodný pro akcionáře Tyson Foods.“
 
Rozpory mezi zájmy korporací a zájmy původních obyvatel, trpících migračním náporem, sám pocítil, když natáčel v Arizoně reportáž o vlnách přistěhovalců valících se zpoza mexické hranice. Rančeři s brokovnicemi sami naháněli mezi kaktusy Mexičany a stěžovali si, že je nikdo nechrání. „Ale přejedete doslova padesát kilometrů a… kdo bude sbírat rajčata? Kdo bude vytahovat z hal ta nešťastná mrtvá kuřata? Dělali byste to za padesát centů na hodinu? Ne, bude to dělat bezmocný Salvadorec, Nikaragujec, Mexičan, který to dělá proto, aby přežil,“ podotkl žurnalista.
 
Na vlastní oči tam viděl ženu, jak se plazila v odpadu kanalizačním tunelem i s malým dítětem. „Do takové krajnosti dělá neviditelná ruka trhu životy lidí nesnesitelnými. Žádným plotem to nezastavíte, dokud se nebudete zabývat samotnými korporacemi, pro které je nezbytná bezplatná nebo levná práce,“ dodal Sjomin.
 

Facebook komentáře

Nejčtenější