Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Nečas a lustrace zase na scéně a Němcová využila i úmrtí Vasila Bilaka. A v tomto období se blíží evropské volby.

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Po pauze se opět objevila zpráva související s bývalým premiérem Nečasem. Byl obviněn z podplácení. A ihned nastartovali účastníci dvou táborů – jedni by z Nečase chtěli udělat oběť málem politického procesu 21. století. Populární téma novinářů lustrace sice dýchá nad vládou i sněmovnou, ale je to jen krycí zbytečnost. Jak by se například (málem premiérka) Miroslava Němcová a nový šéf ODS Fiala dostali do médií a hlavně ke slovu? Už se zdá, že se také zrodilo nové téma našich politiků. Jsou to blížící se evropské volby. Ale televizní sport z olympiády v Soči je skutečně lepší zábavou.

  • necas-a-lustrace-zase-na-scene-a-nemcova-vyuzila-i-umrti-vasila-bilaka-a-v-tomto-obdobi-se-blizi-evropske-volby

Opět na scéně Petr Nečas – a zase prý nespravedlnost

Po několikaměsíční pauze se opět objevila zpráva související s bývalým premiérem Nečasem. Byl obviněn z podplácení. A ihned nastartovali účastníci dvou táborů – jedni by z Nečase chtěli udělat oběť málem politického procesu 21. století, druzí se realisticky dívají na věc, jako na pokračování rozsáhlejšího šetření nejen kolem trafik trojice exposlanců ODS, ale také na protiprávní jednání a chování Nečasovy pravé ruky a dříve milenky Jany Nagyové. O korupčním chování a vazbách členů bývalé Nečasovy vlády s kmotry už není pochyb, nakonec kmotrovský systém tuto stranu, a ne jen jí, řádně rozbil, jak ukázal i nedávný kongres ODS. Dívám se a vnímám reakce Nečase – neustále jen zdůrazňuje účelovost a politickou motivaci „procesu". A tak si říkám, jaká že účelovost? Dával Nečas nehorázné odměny své milence, žila si neoprávněně jak carevna ve vládním Hrzánském paláci, kde utrácela státní finance, úkolovala neoprávněně vojenskou rozvědku, dojednávala špinavosti s kmotry ODS? Ať jejich procesy dopadnou jakkoliv, třeba je právníci z toho vysekají, ale nejen mnou uvedené skutky a nehorázné nespravedlnosti se staly, a jak tato zamilovaná dvojka, tak korupční aféry z vlády šéfované Nečase, resp. Kalouskem, se staly. Trafiky ve státem spravovaných firmách exposlanci dostaly a nijak mi to nevymluví snaživý Marek Benda, který to nazývá „zoufalým pokusem Ištvána", nebo všudypřítomný Kalousek to hodnotí jako „absurdní divadlo státního zástupce". Nakonec jak se říká, potrefené husy se ihned ozvaly. A určitě podobných amatérských advokátů, kteří budou muset svého stranického exšéfa vychválit do nebe a stranu ODS prohlašovat za křišťálově čistou, se ihned najde více. Ono toho modrým ptákům moc nezbývá, evropské volby v květnu a komunální v říjnu. A pach vládnutí někdejší koaliční vlády a špinavostí kolem jedné snaživé sukně a slabého premiéra, je stále mezi občany, rozuměj voliči.

Téma lustrací a kšandy Miroslavy Němcové

Nová vláda začala úřadovat a přes drobné stranické šarvátky to vypadá na homogenní a dělný celek. Populární téma novinářů lustrace sice dýchá nad vládou i sněmovnou, ale je to jen krycí zbytečnost. Jak by se například (málem premiérka) Miroslava Němcová a nový šéf ODS Fiala dostali do médií a hlavně ke slovu. Žádné nosné téma ODS nemá a tak alespoň zvolila vždy přínosný antikomunismus, resp. ortodoxní boj za svátost lustračního zákona. A do krámu se například poslankyni Němcové hodilo i nedávné úmrtí někdejšího ideologa ÚV KSČ Vasila Bilaka, kdy hned napadla šéfa KSČM a místopředsedu sněmovny Vojtěcha Filipa, že svými slovy o různosti pohledů na tzv. zvací dopis z roku 1968, kde je i podpis právě Bilaka, souhlasil se srpnem 1968 a prý snad málem adoroval Bilaka. Zde ale logiku tohoto prohlášení nepochopila hlavně Němcová, vždyť ona rok 1968 vidí jinak jak třeba ten Filip, takže už je vlastně potvrzena různost pohledů na tuto konkrétní věc. Ale logiku zřejmě na střední zemědělské Němcová za mlada nestudovala. A to by si měla dostudovat, než se třeba stane europoslankyní, když za ODS do EU bude kandidovat. Jinak příště půjde o ostudu už celoevropskou.

Podobnou hovadinu pravil i senátor Jaromír Štětina: „že by lustrační zákon měl být zrušen až 50 let po smrti posledního estébáka". A tak si přemýšlím, jak toto pokračovatelé v díle náhlého antikomunismu bojovníka Jaromíra Štětiny budou v budoucnu, když už tu my sice nebudeme, sledovat a zjišťovat (pozn. - navíc diskuse kolem lustrací přinesla zajímavosti mezi Štětinou, ve svazcích StB pod krycím jménem Plavec, a jeho vazbami na StB a KSČ, z dnešních Parlamentních listů). Už dnes nejsou někdejší StB kartotéky, tak bych to viděl na nějaký počítačový program, který takto prokádruje občany ČSR narozené před rokem 1989, zda si nezadali s Pionýrem, SSM, KSČ a nedej bože s StB. A doktor Pavel Žáček, někdejší ředitel ÚSTR a odborník přes archívy, by tento software vymyslel a dědičně předával pokračovatelům v jeho díle, a to až někdy do druhého století tohoto tisíciletí. Akorát se v této celkem sofistikovaně vymyšlené záležitosti bojím, aby že se zrodí časem noví bojovníci ohledně nových lumpáren kolem privatizace a korupce v prvním čtvrtstoletí po Sametu 89 a budou se tvořit nové kartotéky proti těmto „zločincům". A pak se v tom vyznej! Jestli by nebylo mnohem efektivnější vymýšlet a dělat věci pro hospodářskou podporu státu a v boji proti sociálním problémům dneška, než se zabývat uvedenými zbytečnostmi a mlhou kolem.

A novým tématem budou evropské volby...

Už se zdá, že se také zrodilo nové téma našich politiků. Jsou to blížící se evropské volby. A tak si nyní počkejme, jak budou vypadat návrhy kandidátek politických stran i dalších subjektů do Evropského parlamentu. Ze zadních pozicí se tam hlásí už skoro zapomenutý Jiří Paroubek, v ODS si o toto ukryté a řádně honorované křeslo v EP řekla už i málem premiérka Miroslava Němcová. Jen aby ve volbách nedopadla jak onehdá s Milošem Zemanem, který jejím slovům o jakési „stojedničce" nevěřil a tak se premiérkou nestala. Začala také tahanice rovněž o zhrzeného exministra Jiřího Pospíšila, strana ODS mu funkci nedala, tak se urazil a vystoupil. Zřejmě už tušil nebo uvažoval o tom, že politický matador Kalousek mu hned hodí své laso, protože jeho dosavadní maskot Karel von Schwarzenberg už tak netáhne a vlastně se stává neviditelným. Takže se my voliči nechme překvapit, jak se připraví volby do Evropy a kdo všechno se tam bude chtít poschovávat. Sám za sebe tvrdím, že některé tváře u nás tak často vidět nemusím, takže schovat je do Bruselu by mi zase až tak nevadilo. V neděli v diskusi u Václava Moravce by se mi nekazil nedělní oběd a večer třeba každodenní televizní noviny. Dost možná, že i některé rozumné a reálné nápady ne zrovna mně oblíbených politických stran, by mi bez těchto protagonistů zase tak nevadily. Ono veškeré politikum ani nemusí být vždy tak špatné, špatně to jen interpretují a často znehodnocují právě neschopní či všehoschopní politici.

Někdy i jen drobnosti otravují lidi kolem

Tolik snad jen stručně některé moje glosy kolem zvláštního období začátku letošního roku. Hodně věcí a situací je opravdu zvláštních. V našich zeměpisných šířkách býval v tuto dobu sníh, dnes řádí spíše na území USA, nebo byl dokonce kolem jihu středomoří. Někdo to tam nahoře popletl, nebo to je jen důsledek onoho oteplování planety Země? Zvláštnosti jsou i u nás, například ve sněmovně nyní šéfují rokování spíše strany vládní koalice s komunisty, než pravicové strany. To se to Nečasovi se svojí někdejší 118 hlasů tehdy válcovalo sněmovnu a prosazovaly jejich asociální zákony. A když je to dnes obráceně, tak to zhrzená Němcová s Fialou a Kalouskem málem berou za omezení lidských práv. Veterán sněmovny Marek Benda je nyní před televizními kamerami zřídka, pouze snad jen když chce národu říci nějakou pravičáckou moudrost a televize s novináři mají zájem furt a jen o Babiše. No to je fakt k breku Marku. A do toho ještě olympiáda v ruské Soči, kde se celkem dobře zapsal i prezident Zeman, který na rozdíl od prezidentů třeba Německa, Francie, USA nebo Polska tam přiletěl na zahájení a podpořit naše sportovce. A tak je hned třeba vyhledat nějaké mouchy na sportovních akcích v Rusku – kritizuje se srp s kladivem ze zahajovacího ceremoniálu, že tam málem byly i tanky z Velké vlastenecké války, zveřejňují se legrační fotografie sočských dvojzáchodků, což má být důkaz ruské neschopnosti stavbařů. Neustále se poukazuje na nebezpečnost v Soči ze strany černých vdov, Čečenců a třeba i teroristů, hned je i Zeman setřen za to, že jednal s ruským i čínským prezidentem. Kdyby ale podobné chování k těmto dvěma velmocím měli prezidenti Havel i Klaus, tak možná u nás nebyla dnes taková bída a obchody s Východem by byly mnohem efektivnější a častější. Ale jak říkám, některé drobnosti jenom otravují prostředí kolem nás a mají za svůj úkol vrátit nám havlovskou špatnou náladu. Nedejme se...

(Matuška)

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Senator-Stetina-byl-agent-StB-pronesl-Grebenicek-ve-snemovne-A-zde-je-odpoved-303508

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Komentáře  

#1 Vladimír Drábek 2014-02-12 13:12
Plný souhlas.Akorát chování Klause, na rozdíl od západního poskoka Havla, nebylo zdaleka k Rusku tak negativní.Mnoho krát to od Havloidů schytával za přílišnou vstřícnost a toleranci.Se Zemanem tak 1 ku 1.

Facebook komentáře