Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

10.750 zaměstnaných

Titulek sice vypadá jako parodie na slavný film Sedm statečných, ale není tomu tak. Nebude to parodie, ale spíše tragédie. Hodně smutná tragédie. Bude to o zaměstnanosti v České republice.

Prý jsme na tom totiž se zaměstnanci velmi špatně a prý už tady nemá kdo pracovat. Státní statistika dokonce uvádí dvojnásobný počet volných míst, než byl přesně před dvěma lety - v roce 2015. Jak se to stalo? Kdo a proč tato čísla šíří?

  • 10-750-zamestnanych

Poslední dobou se každý druhý den dozvídáme něco o nezaměstnaných. Prý jich je dramaticky málo a už to s nimi skoro vypadá na chráněný druh. Možná i na zápis do Bílé knihy. Firmy brečí a prý pořád marně shánějí lidi. Prý bude dokonce potřebné dovážet cizojazyčné a exotické zájemce o práci všelijaké pleti. Možná to i vypadá, že někoho na ministerstvu záhy napadne převratná myšlenka, že když už tady prý nejsou lidi, tak aby nám ten kapitalismus mohla pomoci budovat celá Ukrajina, Afghánistán a půl Afriky. Třeba, abychom je tady nalákali, tak to bude něco jako náborový příspěvek, přidělení státního bytu nebo domu, státem hrazených dvanáct týdnů dovolené a 14 měsíčních mezd ve výši nadprůměrného platu. Čert ví, kdo za takový zlepšovací návrh na ministerstvu shrábne finanční odměnu...

...ale nemalujme čerta na zeď a raději si povězme, jaká je skutečnost.

Asi ne náhodou mám dost známých, které osud zavál do útrob úřadů práce (UP). Vinen je můj (tedy i jejich) jejich věk. Všichni jsou ze staré školy a říkali si, že přijít o místo se jim nemůže stát. Ale stalo se. Skončili v zaměstnání sice z různých důvodů, ale kvůli jedinému důvodu se už nechytili - věková hranice kolem padesáti let. Vědecké kapacity na ministerstvu práce na to vymyslely pojem "50+".

Určitě takové lidi taky znáte. Zkuste s nimi nahodit ožehavé téma: střední věk vs. zaměstnanost a budete zírat, co se dozvíte. Já zíral také. Je to úplně jiný svět. Poznal jsem jejich deziluzi a pochopil jsem nekonečné zklamání těchto lidí, když už během výběrových řízení poznali, jak zbytečně vážili cestu na pohovory, kde o dost mladší manažeři neumí dostatečně maskovat to, co se jim honí hlavou.

Říkal jsem si, že to není možné! Vždyť v médiích pořád pláčou nad nedostatkem lidí k práci! Chtěl jsem tedy zjistit jak to je a podíval jsem se proto na nabídky práce, které jsou vystavené přímo na portálu UP.

Seznam volných míst byl opravdu nekonečný. Ovšem jen na první pohled. Jen do chvíle, než jsem se podíval detailněji. Dost volných míst bylo pro lékaře, zubaře a zdravotní sestry. To je pochopitelné, když naše vlády od roku 1990 až na kost rozkradly tuto zem a lékaři jsou nuceni odcházet za výdělkem jinam. Vysoký počet těchto volných míst je tedy logický, lze jej pochopit, jenže ne každý nezaměstnaný je držitelem titulu MUDr.

Celkem nezanedbatelná část volných míst byla jen pro tzv. OZP, tedy pro osoby zdravotně postižené. Jenže tady je problém. Ono totiž ne každý zdravý člověk je ochoten, kvůli získání práce, stírat rosu na kolejích, aby mu vlak přejel nohy nebo ruce. Tam zdravým také pčenka nepokvete.

Další část volných míst byla tvořena nabídkami na skrytý prodej elektřiny, plynu a všeho možného. Skoro to vypadalo, že kdo má v dolním konci zad otvor, shání prodejce a obchodníky.

Poslední velká skupina nabídek práce, byla tvořena nabídkami na realitní a pojišťovací makléře. To jsou místa pro mladé a nezkušené, kteří ještě nevědí, že se jedná o pouhé vytěžení nováčka a často sednou podobným podvodníkům na lep. Zkušený člověk už ne. Resumé mé sondy do nabídky volných míst na portálu UP tedy je, že nyní skutečně chápu všechny nezaměstnané, když tvrdí, že volná místa prostě nejsou. Pochopil jsem, že média opravdu lžou a že skutečná volná místa jsou výlučně jen v excelovských tabulkách statistického oddělení ministerstva práce a sociálních věcí.

Ale abychom nebyli jako ten prolhaný mainstream, tak musím uvést věc na pravou míru. Nějaká místa skutečně jsou. Třeba takového rázu, že firma hledá nějakého vedoucího s vysokoškolským vzděláním, který umí anglicky a polsky, má řidičské průkazy na auto i manipulační vozíky, je fyzicky zdatný, bravurně ovládá MS Office a SAP a nabízí mu 12.000 korun hrubého. Už tento výčet požadavků a nabízené mzdy je hodně výmluvný, ale korunu tomu všemu inzerent nasadil až na samotný závěr nabídky - uvedené místo bylo volné jen pro OZP!

Ne, ten inzerát jsem si nevymyslel. Tohle bych ani vymyslet nedokázal. To byla zcela vážně myšlená nabídka někde z Karvinska a je z ní patrno, že volná místa skutečně jsou, jenže zaměstnavatelé drží platy co nejníže. Údajně, a já tomu v pohodě věřím, existuje u Karviné hostinec, kde se v pátky scházejí přerůzní podnikatelé z okresu a domlouvají si společnou mzdovou politiku. Vzkaz od zaměstnavatelů směrem k zaměstnancům na Karvinsku (a možná nejen tam) tedy zní: >BEZ ŠANCE<.

Statistika ministerstva práce je jedna věc a skutečný život je věc druhá. Nepomáhají ani pozitivní zprávy na ČT24 a ani mlácení prázdné slámy u Moravce nebo u Jílkové. Lidem, po všech svých zkušenostech nezbývá - a nemůže se jim nikdo divit, než se začít živit "jinak". Pravda, ne všichni. Někteří propadají alkoholu, ale valná většina těch, kteří jsou evidováni na UP a které osobně znám, vstoupili do šedé ekonomiky buď jako zaměstnanci nebo jako podnikatelé. Kašlou na systém a už dávno před úřady ztratili poslední zbytky respektu. Mají je na naprosto háku. Chtějí prostě pracovat, ale nechtějí být otroky a to je jediná možná cesta.

Díky tomu, že pojem "stát" už dnes všichni tito lidé vnímají jako obtížný hmyz, tak pouštějí informace, které by si možná jako loajální občané-zaměstnanci nechávali pro sebe. Mezi ty komické lze zařadit například telefonní hovor jednoho (asi z mnoha) cikánů, kteří chodí, coby nezaměstnaný, na UP na jakési pravidelné pohovory. Tento, stojíc ve frontě přijal (asi omylem hodně hlasitým reproduktorem) od kohosi dotaz, kde že prý je a že za hodinu přivezou na stavbu beton, tak ať švihá.

Mezi méně komické bych zařadil jakási pravidelná školení dlouhodobě nezaměstnaných. Školení jsou hrazena z fondů EU (tedy z našich peněz) a během nich se tito dlouhodobě nezaměstnaní dovídají, že pracovat se musí jen na smlouvu, kdo koho zdraví jako první, že muži mají dávat přednost ženám a co jim exekutor může a nemůže při exekuci zabavit. Jednoduše, díky strukturálním fondům EU se dlouhodobě nezaměstnaný dozví naprosto vše, co k řešení své mizerné situace potřebuje.

Mohl bych takhle pokračovat a vy jistě také. Klidně zaplňte komentáře dalšími příběhy, ať všichni občané vědí, jaká je skutečnost. Já už ale končím - nedostal bych se k těm, kteří spustili kampaň na dovoz cizinců do naší republiky.

Tím, kdo se nás snaží obelstít, je Sorosův zaměstnanec a ministryně současné vlády - Tominová Marksová. ...a samozřejmě celé "její" komando na MPSV. Pod Tominovou Marksovou bohužel spadají úřady práce v ČR a všech 10.750 zaměstnanců těchto úřadů pilně pracuje na přesvědčení nás, že import cizinců je jedinou možnou cestou. Nutno přiznat, že vše tohle se děje s pomocí zahraničních korporací a také to, že je v přesvědčování celkem úspěšná.

Posuďte sami - posledně jsem si chtěl koupit něco k snídani. Ráno, ještě před prací máme tady kousek otevřený jediný obchod - zahraniční řetězec Albert. Po vstupu jsem si sice všiml neurovnaného zboží a prázdných kartonů v regálech, ale důležité pro mě v tu chvíli byl jeden citrón a dvě sypané housky. Za minutu jsem byl u kasy, připraven platit. Tam, u dvou otevřených pokladen, mě ovšem zastavila fronta jak za socialismu. Za těmi stály mi zcela neznámé tváře s koulejícíma očima a oroseným čelem. Chvíli jsem jim dal šanci, ale když jsem se za dvě minuty neposunul ani o píď, sáčky s nákupem jsem opustil a rozladěn odešel bez snídaně.

Asi to už znáte také - řetězce volí cestu nízkých mezd pro stále nové a nové zaměstnance s minimální produktivitou na místo toho, aby si vážili a náležitě ocenili zkušené a rychlé zaměstnance, kterým už nikdo nemusí říkat, co mají dělat. Výsledkem je naštvaný zákazník a zhnusený a vyčerpaný nový zaměstnanec, který záhy odchází. Řetězec ho ihned nahrazuje dalším nováčkem a tak pořád dokola. Skoro tak dokola, že by mohlo i někoho napadnout, jestli to nedělají schválně. A jestli to není náhodou domluveno.

A tak nám vzniká dočasně nekonečný koloběh: občan-zákazník vidí, že fakt "NEJSOU LIDI" a zaměstnavatel neustále křičí, že "NEJSOU LIDI" a každý den shání zaměstnance. Na konci toho stojí zaměstnanec ministerstva práce a všechny požadavky na nové zaměstnance eviduje a vypadá to, že zcela oprávněně do světa hlásí, že "NEJSOU LIDI".

A kdy tento nekonečný koloběh končí? Právě teď jsme toho svědky. Celá zem už totiž je seznámena se statistickým faktem, že NEJSOU LIDI. Právě v těchto dnech začínáme Sorosovo řešení, skrz ministryni Tominovou Marksovou, vnímat jako jediné možné - dovezeme  černé, šedé, béžové i oranžové a zas vše poběží tak, jak má.

A opravdu vše poběží jak má?

Ne. Nepoběží. Jen se výrazně zvýší počet zaměstnanců úřadu práce, kteří budou řešit nepřizpůsobivé muslimy, zvýší se počet projektů k čerpání z fondů EU, na ulicích budeme častěji vrážet do černých prodejců drog, své děti už nebudeme pouštět do zájmových kroužků bez mužského doprovodu, ženy budou hovořit o štěstí, když po setmění nebudou na ulici znásilněny, všude bude smrad a špína, všichni se začneme vyhýbat určitým částem měst a pozůstalí budou častěji oplakávat oběti kulturního obohacování. To jediné se stane po zahájení importu těch, kteří tu nemají co pohledávat.

A jak teď vidíte svou práci, vy všichni z 10.750 zaměstnaných?

 

 


PS.: K tématu přidám nakonec první autorský komentář. Podle mě zajímavý námět k přemýšlení o řešení naší ne/zaměstnanosti:
Jeden ze známých pracoval jako auditor a od ostravského magistrátu dostali někdy v roce 2008 (krk za rok nedám) zakázku na audit pracovního vytížení zaměstnanců magistrátu. Nebo jinými slovy: zjistit celkovou efektivitu činnosti úřadu. Výsledek nebyl nikdy zveřejněn, protože procentuálně vyjádřená efektivita v závěrečné zprávě dosáhla tehdy hodnoty 11,8.

Politik by řekl BEZ KOMENTÁŘE.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 Bus Bělojar 2017-04-06 08:43
Nezaměstnaných je velké procento,vím to velmi dobře.Jenže i "prostý Čech" už pochopil,že nemá smysl otročit na germánské a jiné cizácké firmy za 12-15000 kč.Supermarkety Globus,Kaufland ,Albert,Billa,L idl jsou buď německé nebo rakouské a v nich otročí naše ženy,matky a sestry za podřadné peníze a mnohdy za otrockých podmínek.To samé např."Česká spořitelna",ta je rakouská! Proč naši muži,otcové a bratři musí otročit v germánských montážních fabrikách někde dokonce 12hodinové směny a noční? Copak se neví,že v noci se spí a že nepravidelný spánek ničí zdraví? Okamžitě pryč z EU nebo to nedopadne vůbec dobře.
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře