Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

USA podepsaly a hned vyjádřily „lítost“

  • jadernej-vybuch
Po křeči, kterou americká zahraniční politika předvedla v kauze smlouvy o íránském uranu, Obamova administrativa vzápětí podobnou nekoncepčnost předvedla znovu - nejdříve totiž na půdě OSN podepsala deklaraci vyzývající k proměně Blízkého východu v bezjadernou zónu a pak tutéž deklaraci sama odsoudila.

Závěrečná deklarace měsíční konference o Smlouvě o nešíření jaderných zbraní vyzvala ke vzniku bezjaderné zóny, která by zahrnovala celý Blízký východ, a k urychlení procesu omezování jaderných arzenálů zemí na celém světě. Celkem 189 států podepsaných pod deklarací se shodlo na tom, že se v roce 2012 uskuteční konference, která se bude zabývat konkrétními kroky vedoucími k bezjadernému Blízkému východu.

Bezprostředně po podpisu deklarace však náměstkyně americké ministryně zahraničí Ellen Tauscherová vyjádřila nad textem „hlubokou lítost", protože prý „zvýrazňuje Izrael". Sám Barack Obama vzápětí prohlásil, že USA „rozhodně odmítají zvýrazňování Izraele" a že prý „největším nebezpečím pro nešíření jaderných zbraní na Blízkém východě je Írán a jeho odmítání svých závazků vyplývajících ze smlouvy o nešíření jaderných zbraní".

Pro toto tvrzení neexistují žádné důkazy, a navíc, je otázkou, jak se v této záležitosti lze „zvýrazňování Izraele" vyhnout. Izrael je jedinou jadernou mocností na Blízkém východě a jedinou zemí v oblasti, která odmítá podepsat smlouvu o nešíření jaderných zbraní.

Obamova administrativa opakovaně slíbila Izraeli, že bude jeho arzenál „držet v tajnosti" a zabrání jeho mezinárodní inspekci, to je ale zároveň snaha, která je v naprostém protikladu k Obamovým odzbrojovacím iniciativám.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře