Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Tlak proti mezirasovým kontaktům narůstá

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • manzelstvi-arab-izrael
Místní úřady v izraelské Petah Tikva začaly vytvářet speciální tým mladých poradců a psychologů, jejichž úkolem bude vyhledávat židovské dívky, které chodí s arabskými chlapci, a „zachraňovat" je.

Je to další z málo diskutovaných a separátních kroků, které izraelské úřady, rabíni, soukromé organizace a skupiny podnikají ve snaze zabránit mezirasovým vztahům a sňatkům. Nedávno takovou hlídku, která má bránit mladým Arabům stýkat se s židovskými dívkami, utvořili osadníci z Pisgat Zeev, velkého židovského sídliště uprostřed palestinských čtvrtí ve východním Jeruzalémě.

Mezirasové kontakty a případné sňatky mnozí Izraelci vnímají jako ohroženi židovskosti svého státu. Podle průzkumu z roku 2007 víc než polovina všech židovských obyvatel Izraele souhlasí s názorem, že by se na sňatek s příslušníkem jiné rasy mělo nahlížet jako na „národní zradu". Civilní sňatek je v Izraeli i tak zakázaný, a proto, i kdyby se židé a Arabové rozhodli pro manželství, museli by se vzít v zahraničí.

Sociolog univerzity v Haifě Yuval Yonay ale konstatuje, že počet takových sňatků je příliš malý, než aby se dal studovat. „Separace mezi Židy a Araby je v izraelské společnosti tak zakořeněná, že je vlastně malý zázrak, že se někomu podařilo vyklouznout z všudypřítomné kontroly," říká. Nejvíc se to prý týká žen a dívek z Ruska, protože ty „neprošly náboženské a sionistické školení".

 

Facebook komentáře