Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Střet humanitární flotily s izraelským námořnictvem se blíží

  • gaza-konvoj-vitani
Flotila osmi lodí s tisíci tunami zdravotnického i jiného materiálu na pomoc obyvatelům obleženého pásma Gazy vyrazí v příštích několika dnech z Kypru ve snaze dovézt svůj náklad až do Gazy, čímž se podle všeho blíží střet s izraelským válečným námořnictvem.

Izrael blokuje půldruhého milionu lidí v pásmu Gazy už roky a dovoluje dovnitř provézt jen zlomek materiálů, nevpouští například ani cement potřebný k opravě domů zničených při izraelské agresi v rámci operace Lité olovo.

Izrael veřejně oznámil, že lodě humanitárních a propalestinských organizací zastaví za jakoukoli cenu. Není zřejmé, jak vše dopadne, neboť v předchozích případech Izrael některým menším lodím povolil doplout až ke břehům Gazy, jindy ale na lodě zaútočil a jejich posádky včetně humanitárních pracovníků zajal.

Izraelské námořnictvo je k zásahu připraveno, čeká však na konečné slovo premiéra Benjamina Netanjahua, jak tvrdý by jeho zásah měl být a jak má zacházet s humanitárními pracovníky.

Izraelští činitelé humanitární konvoj jednohlasně odsuzují s tím, že je to spiknutí „radikálů", kteří chtějí poškodit Izrael jediným způsobem, který znají: dodávkami léků do Gazy.

Mezitím izraelské letectvo v Gaze několikrát udeřilo, když zaútočilo na nepoužívané letiště na jihu pásma a uprchlický tábor na severu. Měla to být odveta za ostřelování Izraelem okupovaného území. Při náletech bylo lehce zraněno asi deset lidí, při ostřelování, k němuž se hlásí extremistické skupiny mimo kontrolu Hamasu, nikdo.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře