Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Ke Gaze z Evropy vyrazila humanitární flotila

  • Pustí Izrael do Gazy humanitární pomoc?
Konvoj tří lodí s deseti tisíci tunami humanitární pomoci Gaze vyrazil o víkendu z Turecka a příští víkend by mohlo dorazit ke svému cíli, kde se pokusí přistát u břehů Gazy. Cestou se ještě zastaví v Řecku, kde na palubu přistoupí stovky propalestinských aktivistů.

Konvoj, který celkem tvoří devět lodí a v plné sestavě se setká se ve Středozemním moři, je z části financován tureckou organizací IHH a je organizován mezinárodním hnutím Free Gaza. Jedno z plavidel se ke Gaze vydalo z Irska a je pojmenováno po americké aktivistce Rachel Corrieové, kterou v Gaze zabil izraelský armádní buldozer. Další z lodí, která zatím kotví v Portugalsku, chce do Gazy přivézt cement, jehož dovoz Izrael do neprodyšně obklíčeného pásma zakazuje.

Podle údajů Free Gaza se plavby zúčastní také několik poslanců Evropského parlamentu.

Celou akci osobně podpořil také turecký premiér Recep Erdogan s tím, že je třeba „prolomit utlačovatelské obležení pásma Gazy". Podle jeho slov je zrušení blokády Gazy „jednou z nejvyšších priorit Turecka".

Izrael před pár dny varoval velvyslance evropských zemí, že bude považovat humanitární pomoc Gaze za provokaci a že pro zastavení lodí udělá vše, co uzná za nutné.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře