Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Realita dvojího metru

Hodnocení uživatelů:  / 5
NejhoršíNejlepší 

Donald Trump podepsal dekret (zákon, prohlášení nebo něco podobného) o tom, že Golanské výšiny patří Izraeli. Ve zdůvodnění se pravilo něco v tom smyslu, že Izrael Golany stejně drží a to už hodně dlouho a tak se ta realita jen papírově potvrdí.

  • realita-dvojiho-metru
  • realita-dvojiho-metru
  • realita-dvojiho-metru
  • realita-dvojiho-metru

To je mimochodem také asi ten skutečný důvod, proč Trump k takovému kroku přistoupil. Sýrie je pro američany ztracená. Nějaké kecy o amerických základnách na kurdském území na tom nic nezmění, protože tam američani nevládnou, ale jsou spíš obklíčení i svými kurdskými spojenci. Jejich přítomnost je dána pouze cenou, kterou mají pro Kurdy či Turky.  Kdyby se Kurdové rozmysleli jinak, třeba proto, že Amíci raději podporují Turecko než Kurdistán, tak žádné základny nebudou. Nemluvě o tom, že na normální základnu musí vést dálnice z nějakého přístavu, musí tam být pořádné letiště, elektrárna a podobné vymoženosti a to tam opravdu nehrozí. 

Naopak v Sýrii se roztahují Rusové, Íránci a čínské peníze. Moskva svými radary nakukuje do Izraele, Moskva má přístup do syrských přístavů a Írán zase kontroluje většinu silnic na východě země. Izrael je americký spojenec, Sýrie je ztracená, ergo kladívko, Izrael si nechá Golany nejen pro sebe, ale i pro USA, protože to je jediná opravdová a spolehlivá základna na blízkém východě. 

Tomuhle všemu rozumím. Ale nerozumím tomu, proč tam v Bílém domě prostě jen nedrželi hubu? Proč prostě Trump nevzal Netanjahua na večeři a neřekl mu, že jsou potichu dohodnutí? Proč americká židovská lobby šla do něčeho takového? 

Svým způsobem je to totiž další Mnichov. Americký prezident rozdává území, které není jeho, nikdy jeho nebylo a žádná Amerika nemá co kecat do nějakých Golan a rozhodovat komu patří a za jakých okolností. Tohle si musejí vyřídit mezi sebou Izrael a Sýrie ať už se dohodnou nebo nedohodnou. Ale co je Trumpovi do toho? Nerozdává Floridu nebo Texas, ale území které ani neobsadil, ani nevyválčil, ani nekoupil. 

Teď úplně pomíjím to, co jsme si už dávno mohli přečíst v mainstreamu... že to muslimy řádně naštve, zřejmě to úplně zničí sbližování Izraele s arabskými zeměmi, Amerika je znovu v očích celého středního východu arcisatanem. Že znovu vylezou z děr teroristé, kterým tohle bude stačit na odpálení se někde v davu. 

Kolik ale je na světě i jiných zemí s nevyřešenými územními spory? Kolik státníků teď někde sedí a přemýšlí, zda i u nich Trump nebude rozhodovat o tom, jaké území jim patří a jaké ne? A to nemusí jít vůbec o nějaké nepřátele Ameriky. Ale kamarádit se s někým, kdo o vás rozhodne jedním škrtem pera? Kdo si ráno vzpomene, zařídí se podle bohatých našeptávačů a podunajská nížina rázem může patřit Maďarům. 

Proč asi po Druhé světové byli v kurzu Sověti a ne Západ? Kvůli Mnichovu... lidi si to pamatovali. Jak se rozhodovalo škrtem pera o cizím území. Jen stehdy ještě nebyla zkušenost, že Sovětský svaz má také svoje dvojí metry  a dnešní Putinovo Rusko je má taky. 

Rusko samozřejmě Golany neuznává za součást Izraele, ale Putin podle mě poslední týden nadskakuje blahem a říká si, že mít za nepřátele takové idioty, to si snad ani nezaslouží. Do mezinárodní politiky se nám opět dostávají ty silové věci... Když bude mít Krym dost dlouho a bude mít jednou co nabídnout, tak mu to také uznají. Stačí počkat a do té doby zbrojit. Přesně jak to dělá Izrael. 

Sledují to ti strůjci naší bezpečnosti ve strukturách NATO a garancích USA? Co náš senátor a skoroprezident Fischer? Nepochybuji, že to nějak obhájí a okecá.  Ale realita naší budoucnosti spíš vypadá opět v nějakém škrtu pera někde v cizině. Chápou tam někde v Černínském paláci, že nějaké smlouvy jsou jen cár papíru, které se prostě vynucují nebo vypovídají podle silové situace? Že vstup do NATO vůbec nid neřeší a vstup do EU také ne? 

Nakonec má pravdu Izrael... Zbrojit, atomovky, rakety a každý muž (i žena) s vojenským výcvikem.  Kamarády si držet jen pokud z nich něco kape, případně pokud to jde, tak vrtěti psem a nespoléhat se na žádnou cizí pomoc. Prostě si držet svoje přes všechny rezoluce a všechny kecy všech okolo. Izrael nakonec to americké uznání Golan vůbec nepotřeboval. To chtěl jen Netanjahu, aby měl volební trumf. A ještě se mu to stejně vrátí jako bumerang ve chvíli, kdy to bude nejmíň čekat. 

zdroj:https://www.vidlakovykydy.cz/clanky/realita-dvojiho-metru

Facebook komentáře