Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Rakovina – smrtelné dědictví invazí do Iráku

  • irak-cancer
Zapomeňte na ropu, terorismus a dokonce i al-Káidu. Skutečným rizikem pro Iráčany je v současnosti rakovina. Rakovina se šíří Irákem jako lesní požár. Tisíce novorozenců se narodilo znetvořených. Lékaři prohlašují, že mají problém se zvládnutím nárustu počtu rakovinových onemocnění a dětí s vrozenými vadami, obzvláště ve městech, které byly vystaveny americkému a britskému bombardování.

 

Několik příkladů – ve Fallúdži, která byla těžce bombardovaná v roce 2004 má až 25% procent nově narozených dětí trpí vážnými abnormalitami, včetně vrozených vad, mozkových nádorů a defektů nervové trubice v míše 1).

Nepřehlédněte: Spojené státy použily taktické jaderné zbraně v Afghánistánu i v Iráku

Podle anglické sekce televize Al-Džazíra vzrostl počet rakovinových onemocnění v provincii Babil, jižně od Bagdádu, z 500 diagnostikovaných případů v roce 2004 na 9082 v roce 2009.

V provincii Basra bylo v roce 2005 diagnostikovaných 1885 případů onemocnění rakovinou. Podle doktora Jawada Al-Aliho, ředitele onkologického centra největší nemocnice v Basře, vzrostl tento počet na 2302 v roce 2006 a 3071 v roce 2007. Doktor Ali uvedl pro televizi Al-Džazíra že nyní navštěvuje onkologické centrum okolo 1250-1500 pacientů každý měsíc.

Ne každý sdílí názor, že mezi spojeneckým bombardováním v těchto oblastech a nádory je přímá souvislost a obzvláště Pentagon je skeptický mezi dáváním těchto dvou věcí do spojitosti. Ale iráčtí lékaři a někteří západní odborníci prohlašují, že velké množství ochuzeného uranu použitého ve spojeneckých bombách a prudký nárůst počtu rakovinových onemocnění není bez této spojitosti.

Výsledek války proti teroru v Afghánistánu – fotogalerie (pro silné povahy)

Doktor Ahmad Hardan, který sloužil jako zvláštní odborný poradce pro Světovou zdravotnickou organizaci, OSN a irácké ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že existují odborné důkazy které spojují ochuzený uran s rakovinou a vrozenými vadami novorozenců. Jak řekl pro televizi Al-Džazíra, “děti s vrozenými vadami podstoupily spektrální karyotypování 2), včetně rozboru chromozomů, komplexního zjištění genetické dědičnosti a klinickým testům. Rodinné a porodní záznamy byly rovněž brány v ohled. Tyto mezinárodní studie přinesly dostačující počet důkazů o tom, že použití ochuzeného uranu měl katastrofické následky.”

Iráčtí lékaři prohlašují že počty případů rakoviny narůstaly po invazi, jak v roce 1991, tak i 2003. Abdulhaq Al-Ani, autor knihy “Uran v Iráku” řekl Al-Džazíře že inkubační doba pro následky ozáření ochuzeným uranem je pět až šest let, což se kryje s největším nárustem počtu rakovinových onemocnění v letech 1996-1997 a 2008-2009.

Jsou zde rovněž podobnosti mezi vrozenými vadami novorozenců v Iráku a Afghánistánu, kteří se rovněž narodili v oblastech, které byly vystaveny bombardování náložemi obsahujícími ochuzený uran.

Doktor Daud Miraki, ředitel Afghan Depleted Uranium and Recovery Fund prohlásil pro Al-Džazíru že našel důkazy o účincích ochuzeného uranu na děti ve východní a jihovýchodní části Afghánistánu, “Hodně dětí se narodilo bez očí, bez končetin nebo s nádory vystupujícími z jejich úst a očí”.

Avšak nejsou to jen irácké anebo afghánské děti. I děti narozené americkým vojákům, kteří byli nasazeni ve válce v Iráku v roce 1991 vykazují podobná postižení. V roce 2000 uvedla irácká bioložka Huda Salih Mahdi, že deformity, kterými byly postiženy americké děti byly zaznamenány i u dětí v Iráku.

Vojáci ale mohli ukončit své vystavení účinkům ochuzeného uranu, jakmile skončila jejich služba v Iráku. Iráčtí civilisté však nemají kam jít. Voda, půda a vzduch na velkém území, včetně Bagdádu, jsou kontaminovány ochuzeným uranem, který má poločas rozpadu čtyři a půl miliardy let.

Doktor Doug Rokke, bývalý ředitel armádního projektového úřadu pro ochuzený uran (U.S. Army Depleted Uranium Project) během první války v Zálivu měl na starosti rovněž i dekontaminaci amerických tanků. Jak prohlásil pro Al-Džazíru “zabralo to Ministerstvu obrany tři roky, kdy ve středisku které stálo milióny dolarů a úsilí specializovaných fyziků a inženýrů, bylo dekontaminováno 24 tanků, které poté odeslali zpět do Spojených států.” Dále dodává, “co tak může udělat průměrný Iráčan s mnoha tisíci kusy munice, odpadu a zničených vozidel, které jsou roztroušeny po celé poušti a v dalších oblastech?”

Podle Al-Džazíry použily Spojené státy v roce 1991 více než 300 tun ochuzeného uranu. V roce 2003 to bylo již více než 1000 tun.

1) NTD (Neural tube defects) – Anencefalie, exencefalie; Prenatálně se projevují zvýšením koncentrace alfa-fetoproteinu v krvi matky, resp. v amniové tekutině (stejně jako Downův syndrom) Zdroj Cytogenetická syndromologie.
2) SKY (spektrální karyotypování) – umožňuje současnou vizualizaci všech lidských chromozomů, vhodné zejména pro identifikaci translokací. Zdroj Význam cytogenetických vyšetření u solidních dětských tumorů.

Zdroj: Cancer – The Deadly Legacy of the Invasion of Iraq
Převzato: cz.altermedia.info

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře