Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Proč Írán považuje Bidena za "slabého" prezidenta

Arabové říkají, že mají obavy, protože íránští mulláhové považují Bidena za "slabého" prezidenta, a z toho důvodu jejich proxy spojenci v Sýrii, Jemenu, Iráku a Libanonu zvýšili počet teroristických útoků na Blízkém východě.

Arabové se na Bidenovu administrativu obracejí s upřímnou prosbou: Váš slabošský postup vůči íránskému režimu již ohrožuje nynější nejistou stabilitu na Středním východě. Jen toto samo o sobě povzbuzuje teroristické skupiny. Snažně vás prosíme: Nepodvolte se íránským hrozbám.

Tyto vzkazy potvrzují, že mnoho Arabů sdílí obavy Izraele ze snah USA a Evropy o oživení íránské jaderné dohody z roku 2015. To je rozhodně to poslední, co Arabové chtějí. Povede to jen k válce a celý region to vrhne o mnoho let zpět.

  • proc-iran-povazuje-bidena-za-slabeho-prezidenta

Pouhý měsíc od nástupu Joea Bidena do funkce prezidenta již Arabové kritizují jeho administrativu za měkkou politiku vůči Íránu.

Arabové říkají, že mají obavy, protože íránští mulláhové považují Bidena za "slabého" prezidenta, a z toho důvodu jejich proxy spojenci v Sýrii, Jemenu, Iráku a Libanonu zvýšili počet teroristických útoků na Blízkém východě.

"V očích Teheránu je Biden bačkora," napsal bývalý šéfredaktor saúdského deníku Ashraq Al-Awsat Abdulrahman Al-Rashed.

"Je to sotva osm týdnů, co prezident Joe Biden složil prezidentskou přísahu a Írán ho již provokuje na několika frontách. Nejprve tisíce bojovníků Íránem podporovaných hútijských milicí zaútočily na hustě osídlené jemenské město Marib. Poté proíránské milice zaútočili na Basru a Bagdád a v poslední době odpálily také desítky raket na Irbíl a irácký Kurdistán. Při těchto útocích bylo zabito a zraněno několik osob na americké základně. Poté byl zavražděn nejvýznamnější a nejhlasitější oponent Íránu v Bejrútu Lokman Slim."

Lokman Slim, přední libanonský vydavatel a kritik Hizballáhu, byl na začátku února 2021 nalezen zastřelený v autě na jihu Libanonu.

Abdulrahman Al-Rashed upozornil na to, že Írán "nepopírá odpovědnost za všechny tyto události, které provedly jeho proxy milice v Jemenu, Iráku a Libanonu."

Podle Al-Rasheda byly všechny tyto útoky "testem Bidenovy administrativy a zatím jsme z Washingtonu neslyšeli nic kromě odsuzující rétoriky. Je to přesně to, co jsme na obou stranách očekávali – íránské provokace a americkou nečinnost."

Pokud chce Bidenova vláda přinutit Írán k jednání a k diskusi o jaderné dohodě a o válce v Jemenu, "tak musí" podle saúdského publicisty "prezident Biden ukázat svaly."

Měkký přístup Bidenovy administrativy k Íránu kritizovala také saúdská publicistka Hella Al-Mashouh, která si vzala na mušku nedávné rozhodnutí Bidenovy administrativy odstranit jemenské milice kmene Hútijů ze seznamu teroristických skupin. Toto rozhodnutí zvrátilo opatření přijatá předešlou administrativou prezidenta Donalda Trumpa proti této milici podporované Íránem.

V komentáři k rozhodnutí Bidenovy administrativy Hella Al-Mashouh napsala:

"Dnes čelíme bezprostřední íránské hrozbě, na kterou americká administrativa reaguje shovívavě. Ohrožení ze strany Íránu budeme čelit po celou dobu příštích čtyř let. Zde vyvstává otázka: Komu tento íránský terorismus a politická manipulace s celým regionem prospívá? Sýrie je zpustošena a Hizballáh ovládá Libanon, který se ekonomicky, politicky i společensky hroutí. Irák je zaplaven zbraněmi a proíránskými milicemi. Hútíjové a Al-Káida dále pustoší již tak rozpadlý a zničený Jemen. Kdo bude na řadě příště? Kdo tomu drakovi usekne hlavu?"

Sayed Zahra, zástupce šéfredaktora bahrajnského deníku Akhbar Al-Khaleej očekává, že Írán a jeho proxy spojenci zintenzívní v několika příštích letech své teroristické útoky na Středním východě.

Sayed Zahra řekl, že cílem nedávné eskalace teroristických útoků proíránských milicí v Jemenu, Iráku a Libanonu bylo "praktikovat přímý terorismus" proti Bidenově vládě a donutit ji k ústupkům ve prospěch Teheránu. A dodal:

"Íránský vzkaz Bidenovi je jasný. Írán chce, aby Biden pochopil, že Írán má mnoho teroristických želízek v ohni, může kdykoliv narušit bezpečnost a stabilitu v regionu a pro Bidenovu administrativu představuje velkou výzvu. Íránský režim chce Bidenovu administrativu přinutit, aby vyhověla jeho požadavkům ohledně sankcí a jaderné dohody. Íránští mulláhové spoléhají na to, že se Biden bude nadále chovat v zásadní nukleární otázce jako slaboch."

Zahra poukázal také na to, že Írán ví, že mnoho úředníků Bidenovy administrativy – zejména těch, kteří mají na starost vztahy s Íránem a jadernou dohodu – jsou titíž lidé, kteří pracovali v Obamově administrativě, ve které byl Biden víceprezidentem:

"Většina těchto lidí je Íránu obecně pozitivně nakloněna a nedá se očekávat, že by šli s Íránem do nějaké konfrontace. Írán ví, že Biden nemá Trumpovo odhodlání a sílu si s touto situací poradit. Biden se například neodváží udělat takový krok, jakým byl atentát na Kásima Sulejmáního. Írán Bidena provokuje, protože ho považuje za slabého."

Velitel íránských speciálních jednotek Quds Kásim Sulejmání byl zabit 3. ledna 2020 v Bagdádu raketou odpálenou z amerického bezpilotního letadla.

Irácký novinář a politický analytik Ahmed Al-Adhame uvedl, že nedávný teroristický útok na americkou základnu v Iráku "byl důsledkem neúspěšné politiky Bidenovy administrativy vůči Íránu." Al-Adhame poznamenal, že americká administrativa nařídila stažení letadlové lodě Nimitz ze Středního východu, což dále posílilo Írán a jeho proxy spojence.

Arabové se na Bidenovu administrativu obracejí s upřímnou prosbou: Váš slabošský postup vůči íránskému režimu již ohrožuje nynější nejistou stabilitu na Středním východě. Jen toto samo o sobě povzbuzuje teroristické skupiny. Snažně vás prosíme: Nepodvolte se íránským hrozbám.

Tyto vzkazy potvrzují, že mnoho Arabů sdílí obavy Izraele ze snah USA a Evropy o oživení íránské jaderné dohody z roku 2015. To je rozhodně to poslední, co Arabové chtějí. Povede to jen k válce a celý region to vrhne o mnoho let zpět.

Khaled Abu Toameh pracuje jako novinář v Jeruzalémě. Za svou práci obdržel několik ocenění.

zdroj: https://cs.gatestoneinstitute.org/17198/iran-bidena-slabeho-prezidenta

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře