Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Lodě na pomoc Gaze konečně vyplouvají z Kypru

  • Humanitární konvoj míří ke Gaze navzdory izraelským hrozbám
Humanitární flotila by měla dnes v odpoledních hodinách z Kypru konečně vyrazit směr Gaza. Původně se tak mělo stát už v sobotu, ale úřady řecké poloviny Kypru se podvolily požadavky Izraele a házely humanitárnímu konvoji klacky pod nohy a nutily ho neustále se přesouvat podél kyperského pobřeží a shánět příslušná oficiální povolení. Nakonec se tak podařilo až na turecké straně ostrova ve Famagustě.

Konvoj už má nyní k dispozici jen šest plavidel, protože dvě lodi, Challenger 1 a Challenger 2, v sobotu -- poněkud záhadně ve stejnou dobu - postihly technické problémy, a tak se nyní zvažuje, že by se po opravě přidaly k lodi Rachel Corrie, která je teprve na cestě z Irska, a vytvořily by tak s ní v úterý „druhou vlnu" humanitární pomoci. Hnutí Free Gaza v této souvislosti připomíná, že obě poškozené lodě plují pod americkou vlajkou a tudíž jsou americkým teritoriem. „Očekáváme proto, že vláda USA zasáhne, pokud by se je izraelské úřady pokusily zabavit, jak oznámily. Izrael stále ještě nevrátil loď Spirit of Humanity plavící se pod řeckou vlajkou," připomíná Free Gaza s odkazem na minulý humanitární konvoj z roku 2009.

Izrael už před pár dny pohrozil, že proti konvoji zasáhne silou a už na moře vyslal své dělové čluny, které mají zabránit, aby humanitární aktivisté dovezli do Gazy deset tisíc tun pomoci. Zároveň ale Izrael oznámil, že je připraven odklonit lodě do přístavu Ašdod, převzít jejich náklad a pak ho předat Palestincům. Tato varianta ale nevzbuzuje příliš důvěry, tím spíš, že Úřad OSN pro koordinaci humanitárních otázek (OCHA) vydal zprávu, podle níž Izrael nadále brání, aby se k Palestincům dostaly stavební materiály nutné k opravě jejich domů nejen v Gaze, ale i na kolonizovaném západním břehu Jordánu, a brání obyvatelům těchto oblastí ve svobodě pohybu.

Izraelské odborové ústředny mezitím pohrozily, že jejich členové budou bojkotovat turecká přímořská letoviska a nanesou tak Turecku těžký ekonomický úder v odplatu za tureckou pomoc humanitární flotile. Izraelští odboráři turecká letoviska poprvé bojkotovali loni poté, co turecký premiér ostře odsoudil agresi do Gazy, letos ale počet izraelských odborových dovolenkářů v Turecku znovu vzrostl o 18 procent.

Deník Haarec v souvislosti s blížící se flotilou ověšenou palestinskými vlajkami konstatoval, že se izraelská vláda dostala do situace, kdy to vypadá, že obležené není pásmo Gazy, ale právě ona. „I kdyby se vládě podařilo zabránit, aby flotila přistála u břehů Gazy, bude v budoucnu čelit dalším mezinárodním projevům podpory Gazanům. Vláda by proto udělal nejlépe, kdyby okamžitě zahájila nepřímé rozhovory s Hamasem, které by vedly k její větší pružnosti při propouštění palestinských vězňů a k ukončení blokády Gazy. Byla by to cena rozhodně nižší, než bude škoda napáchaná na mezinárodním postavení Izraele."

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře