Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Jak se kupčí v Osvětimi

  • osvetim-vlak
Akce, která se před pár dny konala v Osvětimi-Birkenau, byla mimořádná a v historii tohoto místa bezprecedentní.

Byla utajována a nikdo na ni neobdržel oficiální pozvánku. Organizátoři dokonce účastníkům zakázali mluvit s médii. Prořekl se nicméně bývalý izraelský premiér Ehud Olmert, který měl být čestným hostem a hlavním řečníkem.
Tajnou akci organizovala nadace Keren Hayesod - United Israel Appeal, která ve 45 zemích světa sbírá peníze na podporu Izraele. A proč byla akce tajná? Ukázalo se totiž, že její organizátoři výměnou za tučnou sumu použili autentický vagón, aby v něm příslušníci bohaté židovské rodiny mohli vzdát hold svým zavražděným předkům. Takový druh oslavy je ale v příkrém rozporu s politikou osvětimského památníku, který má připomínat utrpení a odkaz všech obětí vyhlazovacího tábora, a nejen těch, které si mohou dovolit zaplatit si soukromou oslavu.

Akci financoval Frank Lowy, australský magnát a Olmertův přítel. Je příznačné, že Lowyho jméno se točí ve skandálu izraelské banky Leumi, do něhož je Olmert silně namočen, neboť se pokoušel pro svého přítele vymoci různé výhody. Případ byl ale uzavřen pro nedostatek důkazů.
Lowyho otec Hugo byl jedním z 1,6 milionu lidí zavražděných v táboře. Lowy nyní zaplatil za památník v jeho jménu a v podobě vagónu. Kromě toho se zavázal, že Osvětimi poskytne i další dary. Cedule na voze má sdělovat: „Vlakový vůz byl darován a obnoven syny Huga Lowyho, který byl tady poslán na smrt v květnu 1944."
Hledání náklaďáku pro Lowyho po celém světě se podujala nadace Keren Hayesod - UIA, centrální fundraisingový orgán Světové sionistické organizace. Jejím deklarovaným cílem je podpora národních zájmů státu Izrael, včetně posílení jeho periferií, podpora aliyi a absorpce židovských přistěhovalců a podpora židovsko-sionistického vzdělávání. Keren Hayesod - UIA dostal od Lowyho na pátrání po vagónu 100 000 eur.
"Jsme hrdí na to, že jsme se zapojili do projektu tohoto historického památníku k uctění Židů z Maďarska, kteří byli zavražděni v Osvětimi-Birkenau," prohlásil mluvčí Keren Hayesod - UIA a na otázku, proč obřad byl držen v tajnosti, řekl: „Náš úkol byl v tomto směru pouze logistický, zatímco samotný obřad byl záležitostí osvětimského muzea."
To se ale brání: „Otázky by měly být adresovány na organizátory akce. My jsme pouze hostitelé." Keren Hayesod - UIA hledala správný vagón více než tři roky a nakonec ho našla v německé vesnici Wessum poblíž nizozemských hranic.
Ještě před pár lety by osvětimský památník odmítl ustoupit z principu, že se v jeho areálu nesmějí nacházet věci, které tam nebyly v den osvobození Osvětimi v lednu 1945. Důvodem byla obava, že by mohla být zpochybněna pravost exponátů, což by značně nahrávalo popíračům holocaustu.
Po vleklých sporech vedení památníku vagón ale odsouhlasilo. Ředitel památníku a historik Piotr Cywinski do interního bulletinu muzea napsal: „Dnes, kdy od druhé světové války uplynulo tolik času, má mládež potíže představit si peklo transportů, které někdy trvaly mnoho dlouhých dní v přeplněném nákladním vagónu. Možnosti vystavovat ho na rampě v Birkenau, na původním místě, je velmi důležité z hlediska vzdělávání."

Celý text, jak ho publikoval izraelský deník Haarec

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře