Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Izrael se rozhodl humanitární flotilu zablokovat

  • Na palubě lodi pojmenované po Rachel Corrieové, kterou v Gaze zabil izraelský armádní buldozer, je i nositelka Nobely ceny za mír Mairead Maguireová (druhá zleva)
Izrael se pokusí propalestinskou „Flotilu svobody", která směřuje ke Gaze s tisíci tun humanitární pomoci, zablokovat a v případě potřeby i násilím odklonit do přístavu Ašdod, shodla se sedmička nejdůležitějších ministrů izraelské vlády s tím, že v Ašdodu by měl být náklad, který flotila veze, zkontrolován a prostřednictvím OSN údajně předán dále do Gazy.

 

Stovky aktivistů na palubách lodí mají být zatčeny a vypovězeny z Izraele. Jediným, kdo souhlasil, aby flotila přistála u břehů Gazy, byl tajemník vlády Zvi Hauser.

Flotila by měla ke Gaze doplout o víkendu a vláda Benjamina Netanjahua horečně jedná o tom, jak velký negativní dopad by ve světových médiích měl případný vojenský zásah proti ní. Proto námořnictvo na paluby svých válečných lodí vezme prověřené zahraniční novináře, aby o akci informovali.

Ministři navíc při jednání přicházeli se svými nápady. Například ministr obrany Ehud Barak navrhoval, aby mezinárodní aktivisty v ašdodském přístavu vítaly izraelské vojačky oblečené v bílém, které by jim předaly dopisy pro Gilada Šalita, vojáka, který byl v roce 2006 v Gaze zajat a od té doby je tam vězněn. Další zase navrhoval, aby se aktivistům na velkoplošné obrazovce v rámci uvítání promítaly záběry podomácku vyrobených raket, které z Gazy létají (a vesměs ovšem ani nedolétají) směrem na Sderot, který leží od Gazy jen asi míli.

Izraelská armáda se ale domnívá, že flotila s osmi stovkami aktivistů na palubě nebude ochotna měnit svou trasu, a tak dojde na moři ke konfrontaci.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře