Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Izrael možná vymění mezinárodní šetření za uvolnění blokády

  • gaza-detizaplotem
Humanitární flotila, která se snažila prolomit izraelskou blokádu pásma Gazy, se sice stala terčem krvavého izraelského útoku a byla donucena přistát v izraelském přístavu Ašdod, nicméně se zdá, že svého cíle přesto nepřímo dosáhne, protože Izrael podle všeho přistoupí na britský plán, který počítá s rozvolněním blokády.

Dohoda spočívá v tom, že Izrael dovolí několika dalším mezinárodním lodím s humanitární pomocí dosáhnout Gazy a výměnou za to mezinárodní společenství nebude trvat na přísném vyšetření masakru, který na palubě turecké lodi Mavi Marmara rozpoutali příslušníci izraelského komanda.

Sporným bodem zatím zůstává izraelský požadavek uchovat si plnou kontrolu nad mořem u pásma Gazy, aby mohl bránit dovozu léků, stavebnin a dalších materiálů. Doposud Izrael odmítal mezinárodní vyšetřování masakru zcela a tvrdil, že je to zbytečné.

Egypt mezitím po dohodě s Izraelem otevřel přechod v Rafahu, kterým ale zatím do Gazy směla projít jen skupinka humanitárních pracovníků v čele s členy egyptského parlamentu, nesměli s sebou ale vzít žádnou humanitární pomoc.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře