Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Dubaj bude požadovat zatykač i na šéfa Mosadu

  • meir-dagan
Interpol vydal zatykače nejvyššího stupně naléhavosti na 11 údajných atentátníků, kteří v lednu v Dubaji zavraždili jednoho z předáků Hamasu Mahmúda Mabhúha. Oněch jedenáct lidí má ale zatím jen obličeje pořízené prostřednictvím bezpečnostních kamer, chybějí k nim ale jména, s výjimkou těch, která byla v jejich pasech pořízených s pomocí ukradených dat.

Šéf dubajské policie k tomu navíc oznámil, že jakmile se s konečnou platností prokáže, že vraždu spáchal izraelský Mosad, bude usilovat o stejný zatykač i na jeho šéfa Mosadu Meira Dagana.

Ačkoli podezření směřující k Mosadu započalo v rovině spekulací, důkazů o správnosti tohoto předpokladu přibývá a dokonce i Izraelci jsou přesvědčeni, že za atentátem je Mosad. Izraelská vláda ale opakovaně prohlásila, že se k odpovědnosti nepřizná.

Z jedenácti podezřelých jich šest mělo britské pasy, tři irské a po jednom z Francie a Německa. Na britských pasech byla zneužita jména osob, které mají dvojí britské i izraelské občanství, na irských pasech byla jména smyšlená.

Izraelská tajná služba Mosad sice v médií sluje svou takřka genialitou, faktem ale je, že má na kontě i řadů vyložených propadáků. Atentát na Mabhúha proto nyní někteří přirovnávají k atentátu z roku 1997, kdy dva agenti Mosadu, kteří se s falešnými kanadskými pasy vydávali za turisty, v Jordánsku vpravili injekční stříkačku s jedem do palestinského aktivisty Chálida Mišála. Oba byli ale zatčeni a Izrael byl s ostudou donucen rychle poslat příslušnou protilátku. Mišál je dnes nejvyšším představitelem Hamasu.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře