Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Al Quds Al Arabi: Za rezolucí o genocidě Arménů proizraelská lobby

  • izrael-turecko
Židovské lobby ovlivnily hlasování v americkém Kongresu, které označilo vraždění Arménů v osmanském Turecku za genocidu, míní v Londýně vycházející panarabský deník Al Quds Al Arabi.

Lobbyisté podle něj původně podporovali zájmy Turecka a rezoluci o genocidě odmítali, názor ale změnili poté, co Turecko loni začalo ostře kritizovat izraelský masakr v Gaze. Izrael a Turecko bývaly tradičně spojenci, jejich vztahy ale ochladly poté, co turecký premiér Recep Erdogan masakr v Gaze veřejně odsoudil. Vztahy na bod mrazu pak poslal náměstek izraelského ministra zahraničí Danny Ayalon, který veřejně ponížil tureckého velvyslance v Tel Avivu.

Turecko po hlasování v Kongresu odvolalo svého velvyslance z USA. „Rozhodnutí zahraničního výboru neuškodí Turecku," míní Al Kuds Al Arabi, „významně ale poškodí bilaterální vztahy, zájmy a vize. Turecko přitom ale nebude tím, kdo prohraje," prohlásil Erdogan.

Hillary Clintonová na tiskové konferenci v Kostarice prohlásila, že spolu s Obamou - oba proarménskou rezoluci během předvolební kampaně podporovali - změnili názor a nyní si myslí, že normalizace vztahů mezi Tureckem a Arménií je smysluplnější, než rezoluce, která tyto vztahy zničí.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře