Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Navzdory slibům Obama nyní odmítá uznat genocidu Arménů

  • armenska-genocida
Bez ohledu na to, že svým rozhodnutím odstartuje hlubokou diplomatickou krizi s Tureckem, zahraniční výbor Sněmovny reprezentantů těsnou většinou  schválil rezoluci označující vraždění Arménů v dobách osmanského Turecka za genocidu. Pro bylo 23 členů výboru, proti o jednoho méně a nyní bude o rezoluci hlasovat celá sněmovna.

Učiní tak navzdory silnému nesouhlasu Baracka Obamy, který ještě během předvolební kampaně ale podporu tomuto kroku sliboval. Po příchodu do Bílého domu ale rezoluci o arménské genocidě odmítá, což jeho ministryně zahraničí Hillary Clintonová vysvětluje suše slovy, že se „změnily okolnosti".

Není jasné, jak se změnily. Hlasování sněmovny bude beztak nezávazné a jen vyjádří názor Kongresu, že by měl Obama ve svém pravidelném výročním projevu vraždění Arménů za genocidu označit.

Podle údajů arménské vlády Osmanská říše v letech první světové války povraždila na 1,5 milionu Arménů. Moderní turecká vláda připustila značný počet obětí, trvá ale na tom, že to nebyla součást nějaké politiky systematické genocidy. Ostře se staví proti všem zahraničním pokusům nazývat vraždění genocidou a tento spor je i hlavní překážkou turecko-arménských vztahů.

Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu varoval americkou sněmovnu před důsledky jejího hlasování s tím, že může poškodit vzájemné vztahy. Krátce po hlasování pak Ankara dovolala z Washingtonu svého velvyslance a z turecké strany zazněly hlasy, podle nichž jsou nyní na stole „všechny možné varianty vývoje".

Bílý dům přijetím rezoluce o genocidě riskuje, že se prohloubí roztržka s Tureckem, které po loňském izraelském masakru v Gaze silně omezilo své vztahy s Izraelem. Obě země byly přitom tradičně klíčovými spojenci USA v regionu.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře