Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Vůdce KLDR Kim Čong-il zemřel, za "velkého následovníka" označen jeho třetí syn. Okolní země jsou v pohotovosti (+video "Jak se správně truchlí")

  • kim_cong_il
Prezident Severní Koreje Kim Čong-il zemřel v sobotu ve věku 69 let na infarkt. Zemřelý prezident již v srpnu 2008 prodělal mrtvici. Podlehl ve vlaku "velké duševní a fyzické zátěži" během "velmi intenzivní inspekce v terénu", upřesnila státní média. Agentura apelovala na Severokorejce, aby za nového vůdce považovali prezidentova syna Kim Čong-Una. Okolní země jsou v pohotovosti.

 

"Všichni členové strany, vojáci a veřejnost by měli věrně následovat soudruha Kim Čong-Una a chránit a dále upevňovat jednotnou frontu strany, vojska a veřejnosti," prohlásila agentura a televizní hlasatel.

Pohřeb prezidenta se uskuteční 28. prosince v hlavním městě Pchongjangu. Podle agentury KCNA nebudou na pohřeb pozvány zahraniční delegace. Do pohřbu bude Kim Čong-ilovo tělo vystaveno v katafalku prezidentském paláci Kumsusan, kde je také uchováno nabalzamované tělo prezidentova otce Kim Ir-sena. Severní Korea vyhlásila období národního smutku od 17. do 29. prosince.

Okolní země reagují na událost obezřetně. Japonsko ustanovilo krizový tým, který sbírá a analyzuje další informace o vývoji v Severní Koreji. Vláda Jižní Koreje je v pohotovosti. Svolala setkání Rady pro národní bezpečnost a vyhlásila výjimečný stav. Posílila pozorování na hranici se Severní Korejí, ale nezaznamenala nic zvláštního. Prezident I Mjong-bak zrušil své původní závazky.

Severní a Jižní Korea zůstaly formálně ve válce poté, co tříletý konflikt mezi oběma zeměmi skončil v roce 1953 pouhým příměřím.

Kim Čong-il vystřídal ve funkci prezidenta svého otce Kim Ir-sena v roce 1994. V 90. letech jeho zemi sužoval hladomor, který zabil stovky tisíc lidí. Nedostatek jídla je v Severní Koreji stále problémem. Dětský fond OSN odhaduje, že třetina severokorejských dětí trpí podvýživou.

Prezident i přes to našel prostředky pro svůj program jaderných zbraní, který vrcholil testy v říjnu 2006 a květnu 2009.

KLDR vyzvala 24 milionů obyvatel země, aby se nyní sjednotili za Kim Čong-unem. "V čele korejské revoluce stojí nyní Kim Čong-un, velký následovník revolučních principů a znamenitý vůdce naší strany, naší armády a našeho lidu," napsala agentura KCNA.

Pravděpodobně 27letý Kim Čong-un byl loni v září uveden do širšího vedení Korejské strany práce a stal se čtyřhvězdičkovým generálem, čímž jej otec prakticky jmenoval svým nástupcem. Politicky málo zkušený mladý muž má převzít zbědovanou zemi, v níž si vládnoucí dynastie vypěstovala silný kult osobnosti.

Kim Čong-il vládl komunistické KLDR 17 a půl roku

Vůdce stalinistické Severní Koreje Kim Čong-il stál přes 17 let v čele tohoto totálně uzavřeného státu, jehož obyvatelé se propadali do stále větší bídy. Svět Kim provokoval vývojem jaderného programu a raket, doma byl nicméně opěvován jako "drahý vůdce" a největší slunce národa. Kim Čong-il, o jehož životě se toho moc nevědělo, zemřel v sobotu v 69 letech.

Kim Čong-il byl pokračovatelem a vykonavatelem "revoluční tradice", kterou založil jeho otec a předchůdce v čele Korejské lidově demokratické republiky Kim Ir-sen. Kim mladší se vlády chopil oficiálně v září 1998, fakticky se ale stal vůdcem hned po otcově smrti v červenci 1994.

Hospodářsky zaostalý stát ještě více rozvrátil a izoloval. V druhé polovině 90. let vypukl v zemi hladomor, který si vyžádal přes dva miliony obětí a nebýt mezinárodní potravinové pomoci, mohly být následky ještě hrozivější.

Hlad z Koreje ale nezmizel, stejně jako strach, represe a převýchovné tábory. "Velký vůdce a drahý soudruh" opíral svou moc o rozvětvený bezpečnostní aparát a dvoumilionovou armádu. Vykreslován býval jako noční tajnůstkář, který zřídkakdy svolává porady a s členy nejužšího vedení Korejské strany práce (KSP) jedná individuálně. Západ měl tendenci ho charakterizovat jako brutálního, náladového a nevypočitatelného paranoika.

Těšil se kultu osobnosti, jeho ideologická pojednání a portréty nesměly chybět v žádné domácnosti, na žádném veřejném prostranství.

Podle ruských diplomatů byl přitom Kim Čong-il neobyčejně bystrý a měl jiný styl řízení než jeho otec. Na rozdíl od Kim Ir-sena prý nemiloval projevy a nerad opouštěl KLDR. Když už musel za hranice vyjet, používal obrněný vlak, k letecké přepravě totiž choval nedůvěru. Možná proto, že byl považován za ideového zosnovatele výbuchu jihokorejského letadla u barmského pobřeží v roce 1987, při kterém zahynulo 115 lidí.

Prsty měl prý i v dalších mezinárodních zločinech. Údajně byl zodpovědný za pumový atentát na jihokorejskou vládní delegaci v barmském Rangúnu v roce 1983 (18 mrtvých), za pašování drog a padělání peněz a zejména za šíření jaderných zbraní. Výhrůžným trumfem Kimova režimu byl jaderný program budovaný od 80. let minulého století.

Kim údajně prodělal před třemi lety mozkovou mrtvici, měl cukrovku a kolabovaly mu ledviny. Na veřejnosti vystupoval zřídkakdy.

Kim Čong-il se podle ruských pramenů narodil 16. února 1941 na Sibiři, kam se jeho otec coby partyzán uchýlil před japonskou armádou. Oficiální severokorejská historiografie ale razí verzi, že se narodil o rok později na úpatí hory Pektusan, odkud podle mýtů vzešel zakladatel prvního korejského státu.

O Kim Čong-ilově mládí se ví jen to, že mu brzy zemřela matka. Za korejské války žil v Číně, do školy chodil v bývalém východním Německu, kde se prý naučil pilotovat. Po ukončení studia politických věd a ekonomie na Kim Ir-senově univerzitě v Pchjongjangu v roce 1964 začal pracovat v aparátu KSP, kde vystřídal řadu funkcí.

Relativně dlouho zůstával v pozadí. Zprávy, že se rýsuje jako otcův následník, se poprvé objevily v zahraničním tisku v roce 1974. Zhruba v této době se kolem něj začal šířit pečlivě budovaný kult osobnosti. Vznikaly oslavné písně a jeho spisy se staly předmětem vědeckých konferencí. Poslední kroky stvrzující Kim Čong-ilovo nástupnictví byly učiněny v roce 1982, kdy byl vyznamenán titulem hrdiny KLDR. O rok později byl označen za budoucího vůdce strany a státu.

Vizitka Kim Čong-una

Nejmladší syn diktátora Kim Čong-ila a tanečnice Ko Jong-hui se narodil 8. ledna 1984 (podle jiných zdrojů v roce 1983 nebo 1982). Vzdělání získal ve Švýcarsku na mezinárodní škole v Bernu, kde prý do roku 1998 studoval pod jiným jménem.

S jeho nástupnictvím se zpočátku nepočítalo. Analytici odhadovali, že churavějící vůdce předá vládu jednomu ze starších synů. Šance benjamínka se ale zvýšily poté, co nejstarší syn Kim Čong-nam byl s falešnými doklady vyhoštěn z Japonska, kde hodlal navštívit Disneyland (2001), a prostřední Kim Čong-čul byl shledán nezpůsobilý k vládnutí, protože je prý příliš změkčilý.

V dubnu 2009 byl Kim Čong-un jmenován do nižší funkce v Komisi národní obrany, která je nejdůležitějším státním orgánem v KLDR. Brzy nato obdržel titul "vynikající soudruh" a tajně navštívil Čínu jako zvláštní vyslanec svého otce. Do země, která nad severokorejským totalitním režimem tradičně drží ochrannou ruku, zavítal prý Kim Čong-un znova loni v srpnu.

Těsně před sjezdem Korejské strany práce byl Kim Čong-un jmenován generálem, což je předpoklad k tomu, aby mohl nahradit svého otce ve vedení země.

Podoba Kim Čong-una byla dlouho zahalena tajemstvím. Na internetu kolovalo pouze pár starých snímků z jeho dětství. Až na konci loňského září byla zveřejněna první oficiální fotografie, na níž je zachycen ve společnosti vysokých představitelů severokorejského režimu. Nápadná podoba s jeho otcem vyvolala spekulace, zda nepodstoupil plastickou operaci tváře.

I povahově je prý Kim Čong-un věrnou kopií svého otce, po němž zdědil i některé zdravotní neduhy. Údajně trpí vysokým tlakem a cukrovkou.

Podle dostupných informací je svobodný. Podle některých zdrojů se mu údajně koncem loňského roku narodilo dítě.

Kromě korejštiny ovládá i angličtinu, němčinu a francouzštinu. Je fanouškem basketbalu.

Kim Čong-un je po svém otci Kim Čong-ilovi a dědečkovi Kim Ir-senovi v pořadí třetím vládcem KLDR z dynastie Kimů - diktátorů. Prvním byl zakladatel Severní Koreje "velký vůdce" Kim Ir-sen (1912 až 1994) a druhým jeho nejstarší syn Kim Čong-il (narozen 1942, zemřel v sobotu).

patria.cz

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře