Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Vládní zpráva: USA v Japonsku skladovaly jaderné zbraně

  • japopnsko-antiwar
Vlády japonské Liberálně demokratické strany porušovaly přísný protijaderný status země a umožňovaly Spojeným státům přepravovat a dokonce i skladovat jaderné zbraně na japonském území. Konstatuje to zpráva nynější japonské vlády, která nechala prozkoumat „tajné dohody" svých předchůdců s USA.

Krátce po nástupu k moci vláda premiéra Jukia Hatojamy oznámila, že našla dokumenty, podle nichž předchozí vlády už počínaje 60. lety minulého století podepisovaly s USA tajná ujednání o jaderných zbraních. Nyní tato zjištění zveřejnila v souhrnné zprávě.

Zvěsti o těchto dohodách, které byly v rozporu s japonským bezjaderným statutem, kolovaly dlouho, vlády LDP, které vedly zemi prakticky bez přestávky od druhé světové války, je ale vždy popíraly. Nyní už není jasné jen to, zda za tyto činy bude některý ze zodpovědných japonských politiků pohnán před soud.

Ministerstvo zahraničí USA v této souvislosti vyjádřilo pochyby, že by nová odhalení měla nějaký vliv na japonsko-americké vztahy. „Rozumíme ale zvláštnímu vztahu Japonců k jaderným zbraním," dodal mluvčí ministerstva Philip Crowley.

Odhalení tajných dohod ale podle všeho jen dál zaktivizuje japonské hnutí, které usiluje o to, aby se ze země odešli všichni američtí vojáci.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře