Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Japonci se chtějí zbavit amerických základen

  • protest-okinawa
Tisíce lidí protestovaly v Tokiu proti americkým vojenským základnám na japonském ostrově Okinawa, na nichž je asi 47 tisíc amerických vojáků.

Obyvatelé ostrova si už dlouhé roky stěžují na hluk, znečišťování a zločinnost. Japonsko a USA v roce 2006 podepsaly dohodu o přesunu základen na odlehlejší místa, nicméně nová japonská vláda premiéra Jukia Hatojamy, která se sama vyjádřila proti americkým základnám, se stále více dostává pod tlak odborů, pacifistů, ochránců životního prostředí a studentů, kteří požadují úplné zrušení amerických základen.

Vláda rozhodnutí o základnách už několikrát odložila kvůli rozporům uvnitř kabinetu, nicméně ministryně bez portfeje Mizuho Fukušimová poslední demonstraci podpořila prohlášením: „Vláda tvrdí, že oznámí rozhodnutí v květnu. Proto musíme v nadcházejících měsících vyvinout veškeré úsilí, abychom dosáhli vítězství."

Fukušimová, šéfka menší politické strany zastoupené ve vládní koalici, chce odstranit americké základny z Japonska a Hatojamova vláda, pokud bude chtít udržet svou většinu v parlamentu, bude muset brát ohledy io na názory svých malých partnerů, nemluvě už o náladách veřejnosti.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře