Územní spory v mořích východní Asie
- Podrobnosti
- ze světa / Asie a Pacifik|
- 2. srpen 2012|
- Andrej Iljašenko|
- 7874 x
Dva dny předtím Peking prohlásil, že umístí na sporném souostroví Spratly v Jihočínském moři, o něhož usilují Filipíny a Vietnam, vojenský kontingent. Je zřejmé, že územní spory v asijsko-tichooceánském regionu přecházejí do nové fáze a stávající se potenciálním ohniskem ozbrojeného konfliktu.
Diskuze se především týká Jižních Kuril a korejských ostrovů Dokdo (Takešima), o které usiluje Japonsko, ostrovy Senkaku (Tiao- jü-tchaj), jehož faktickou japonskou suverenitu nad ním odmítá Čína. Do seznamu sporných území také patří okolo 100 malých ostrovů souostroví Spratly, o něž usiluje a částečně patří Číně, Vietnamu, Taiwanu, Malajsii, Filipínám a Bruneji.
Všechna tato území spojuje jedno: Sanfranciská mírová smlouva z roku 1951, jejíž text připravily Spojené státy americké společně s Velkou Británií. Smlouva odňala Japonsku všechny tyto ostrovy, které je anektovalo během druhé světové války. Problém spočívá v tom, že suverenitu Japonska dokument omezil čtyřmi jeho hlavními ostrovy. Avšak vlastnictví nyní sporných ostrovů nebylo v mezinárodním právu zaneseno.
Mezi tím se tato otázka stává rok od roku ostřejší.
V oblasti ostrovů Spratly a Senkaku se nacházejí nemalé zásoby energetických surovin. Kromě toho, zejména v oblasti Jižních Kuril je výhradní ekonomická zóna o délce 200 mil od pevniny důležitá z hlediska rybářského průmyslů,.
Důležitý je rovněž geostrategický aspekt. Rusko už v 90. letech zdůrazňovalo, že se v oblasti Jižních Kuril nachází lodní trasy směřující do Tichého oceánu, které jsou důležité pro jeho tichooceánskou flotilu. V oblasti Spratly se nacházejí důležité mořské trasy, spojující Japonsko a Čínu s Evropou a důležitým exportérem ropy - Blízkým východem.
A samozřejmě svou roli hraje také otázka prestiže a principu. Rusko je kategoricky proti přehodnocení výsledků druhé světové války, včetně těch v Tichém oceáně. Pro Korejce jsou ostrovy Dokdo určitým symbolem vítězství nad japonským kolonialismem. Čína hájí svou územní celistvost, za kterou musela půl století bojovat s Japonskem, Velkou Británií, Portugalskem a dalšími koloniálními impérii. Japonsko ve sporu s Ruskem používá "principy zákonnosti a spravedlnosti", uvedené v rusko-japonské deklaraci z roku 1993, nehledě na to, že precedentů jejich použití ve světových dějinách je velmi málo.
zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012_07_30/83414872/
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (26.4.2025)
- Pozor na tyhle proukrajinské svině! Šikana proti Čechům za tichého souhlasu úřadů
- 2/ Z Russkoj Vesny (26.4. - 27.4.2025): Důležitá událost, která ovlivní i mezinárodní procesy...
- Takto začala Speciální vojenská operace, Jeffrey Sachs
- Otázky, které jste neměli slyšet.
- Z Russkoj Vesny (25.4. - 26.4.2025): 200 milionů mrtvých...
Související články