Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Územní spory v mořích východní Asie

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • cinska-lod
Japonsko je připraveno použít vojenské námořnictvo k uhájení své suverenity nad ostrovy Senkaku ve Východočínském moři, prohlásil minulý čtvrtek japonský předseda vlády Jošihiko Noda, když v parlamentu komentoval situaci okolo dalšího vplutí čínských rybářských lidí do vod tohoto sporného souostroví, o které, kromě Číny, usiluje rovněž Taiwan.

Dva dny předtím Peking prohlásil, že umístí na sporném souostroví Spratly v Jihočínském moři, o něhož usilují Filipíny a Vietnam, vojenský kontingent. Je zřejmé, že územní spory v asijsko-tichooceánském regionu přecházejí do nové fáze a stávající se potenciálním ohniskem ozbrojeného konfliktu.

Diskuze se především týká Jižních Kuril a korejských ostrovů Dokdo (Takešima), o které usiluje Japonsko, ostrovy Senkaku (Tiao- jü-tchaj), jehož faktickou japonskou suverenitu nad ním odmítá Čína. Do seznamu sporných území také patří okolo 100 malých ostrovů souostroví Spratly, o něž usiluje a částečně patří Číně, Vietnamu, Taiwanu, Malajsii, Filipínám a Bruneji.

Všechna tato území spojuje jedno: Sanfranciská mírová smlouva z roku 1951, jejíž text připravily Spojené státy americké společně s Velkou Británií. Smlouva odňala Japonsku všechny tyto ostrovy, které je anektovalo během druhé světové války. Problém spočívá v tom, že suverenitu Japonska dokument omezil čtyřmi jeho hlavními ostrovy. Avšak vlastnictví nyní sporných ostrovů nebylo v mezinárodním právu zaneseno.

Mezi tím se tato otázka stává rok od roku ostřejší.

V oblasti ostrovů Spratly a Senkaku se nacházejí nemalé zásoby energetických surovin. Kromě toho, zejména v oblasti Jižních Kuril je výhradní ekonomická zóna o délce 200 mil od pevniny důležitá z hlediska rybářského průmyslů,.

Důležitý je rovněž geostrategický aspekt. Rusko už v 90. letech zdůrazňovalo, že se v oblasti Jižních Kuril nachází lodní trasy směřující do Tichého oceánu, které jsou důležité pro jeho tichooceánskou flotilu. V oblasti Spratly se nacházejí důležité mořské trasy, spojující Japonsko a Čínu s Evropou a důležitým exportérem ropy - Blízkým východem.

A samozřejmě svou roli hraje také otázka prestiže a principu. Rusko je kategoricky proti přehodnocení výsledků druhé světové války, včetně těch v Tichém oceáně. Pro Korejce jsou ostrovy Dokdo určitým symbolem vítězství nad japonským kolonialismem. Čína hájí svou územní celistvost, za kterou musela půl století bojovat s Japonskem, Velkou Británií, Portugalskem a dalšími koloniálními impérii. Japonsko ve sporu s Ruskem používá "principy zákonnosti a spravedlnosti", uvedené v rusko-japonské deklaraci z roku 1993, nehledě na to, že precedentů jejich použití ve světových dějinách je velmi málo.

zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012_07_30/83414872/

Facebook komentáře