Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

USA zahájily rozhovory s afghánskými Taliby

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
  • talibanx
Oficiální představitelé USA a afghánských Talibů zahájili rozhovory v Kataru. Jednají o opatřeních, zaměřených na dosažení vzájemné důvěry a přerušení bojů v Afghánistánu. List New York Times uvádí, že v rámci rozhovorů je dokonce možné i jednání o výměně zajatců. Oficiální zdroje z Washingtonu jednání s islamisty nepopírají.

Již dříve byla uveřejněna informace, že se v Kataru nachází kancelář radikálního hnutí „Taliban". Afghánské úřady, vedené prezidentem Hamídem Karzájím, vyjádřily podezření, že se USA snaží dosáhnout tajných dohod za zády afghánské vlády. Na protest Kábul odvolal svého velvyslance z Dauhá, protože nebyl přizván ke konzultacím.

Po příchodu k moci Obamovy administrativy a vyhlášení o stažení koaličních jednotek z Afghánistánu začal v zemi rychle stoupat význam tohoto extremistického hnutí. Vláda prokázala svoji neschopnost kontrolovat situaci a USA již déle nemohou nechávat v Afghánistánu potřebný počet svých vojáků. Právě proto zahájil Washington jednání s Talibanem a dlouho to tajil, pověděl politolog Leonid Poljakov:

USA dospěly v Afghánistánu a Iráku k jisté mezi. Další rozvoj v tomto regionu vyžaduje dlouhodobý mír, který se nedá zajistit bez účasti takové vlivné politické a vojenské organizace jako je Taliban. Američané nemohou věčně válčit, proto se chtějí domluvit, jak říkají, „dokonce s těmi, kdo nás explodují." Svědčí to o tom, že silové rezervy, v které tolik věřil svého času George Bush junior, jsou prakticky vyčerpány.

USA dosud neuznaly Taliban za teroristickou organizaci, nehledě na desítky teroristických útoků. Před dvěma lety byla za teroristickou označena pouze její pákistánská jednotka. Washington v reakci na zahájení rozhovorů začal s propouštěním vězňů Tálibů z Guantánama. Taliban výměnou otevřel kancelář v Kataru, jejímž prostřednictvím by měly probíhat mírové rozhovory. S otevřením úřadu, který prosazovaly USA a Německo, donedávna nesouhlasil afghánský prezident Hámid Karzáí. Podpořil ho až po získání záruk, že jeho vláda bude přítomna u všech jednání.

V Afghánistánu se bojuje přes deset let. Američané do země vtrhli po teroristických útocích ze září 2001, protože vláda Talibanu odmítala vydat údajného sponzora útoků Usámu bin Ládina.

 

zdroj: http://czech.ruvr.ruhttp://www.novinky.cz

Facebook komentáře