Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Talibové jsou připraveni na jednání s Washingtonem, ale nikoli s Kábulem

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
  • taliban-jednani
Hnutí Taliban je ochotno jednat o mírovém urovnání afghánského konfliktu. Oznámilo o tom hned po otevření svého zastupitelství v Kataru. Talibové hodlají jednat s USA. Vládu Hamída Karzaje označují za loutkovou. Mezitím navazuje Washington zahájení dialogu na uznání Talibanem platné afghánské ústavy. Tím dává na srozuměnou, že se nehodlá vzdát toho, co bylo učiněno za dobu americké vojenské přítomnosti.

Avšak Taliban to kategoricky odmítá. Představitel tohoto hnutí Zabiulla Mudžahíd prohlásil, že připravenost na jednání nesouvisí s uznáním kábulské administrativy a zřeknutím se džihádu.

Zájem USA o mírový dialog s Talibanem je pochopitelný. Do roku 2014 mají stáhnout své jednotky z Afghánistánu. Nechat válku nedokončenou znamená ztrátu tváře. Mezitím ve čtvrtek byl oznámen závěr americké rozvědky, že se válka v Afghánistánu dostala do slepé uličky. Praví se o tom ve stostránkové zprávě, jež odráží postoj CIA a dalších 15 zvláštních rezortů. Obsahuje zejména velmi příznačnou prognózu: afghánská vláda se nemusí udržet po stažení amerických vojsk a snížení americké vojenské a civilní pomoci.

Tento scénář ze zprávy CIA se v mnohém shoduje s míněním experta ruského Ústavu strategických odhadů a analýzy Sergeje Děmiděnka:

Dokonce i když dojde ke kontaktům mezi umírněnou částí islamistů a USA a budou uzavřeny nějaké dohody, nesmíme zapomínat na to hlavní. Radikální část talibů je velmi vlivná. To znamená, že dohoda mezi umírněnými islamisty a Američany nebude zárukou stabilizace v Afghánistánu po odchodu Američanů. Hamíd Karzaj nejspíš rezignuje. V zemi nemají vlivného politika, jenž by dokázal konsolidovat aspoň část afghánské společnosti. Proto se po odchodu Američanů nic pro Afghánistán nezmění: zemi čekají léta těžkého chaosu.

Je zřejmé, že Taliban přistupuje na dialog s USA s vyhlídkou na to, že poprvé po roku 1999 získá moc v Kábulu. Kdežto Hamíd Karzaj, který si uvědomí vlastní neschopnost bez amerických bodáků, zřejmě opustí Afghánistán spolu s americkými vojáky.

zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012/01/13/63784248.html

Facebook komentáře