Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Šíření opiové výroby v Afghánistánu

  • afghan-herak
Afghánské vedení má posílit koordinaci se světovým společenstvím za účelem boje s výrobou opia. S tímto prohlášením přišel hlava Správy OSN pro boj s narkotiky a kriminalitou Rus Jurij Fedotov. Podle údajů Správy OSN, zůstává hlavním místem výroby opia jižní část Afghánistánu. Celkem bylo v roce 2011 vypěstováno na 130 hektarech téměř 6000 tun opia.

Je to o 61% více než v roce 2010. Afghánské úřady nedokáží zvládnout problém samostatně. Například, problém zpřísnění pohraniční kontroly se nedá vyřešit bez koordinace s jinými státy, pověděl Hlasu Ruska vedoucí sektoru Afghánistánu Ústavu orientalistiky Ruské Akademie věd Viktor Korgun:

Přesně vyznačená hranice s Pákistánem neexistuje. Byl jsem na této hranici a přesvědčil jsem se, že pohraniční jednotky tam jsou, ale je to nějaké éterické. Co se týče severu, střeží tam pouze pohraničníci sousedních států: Turkménie, Uzbekistánu a Tádžikistánu. Jenže i tato kontrola je slabá.

Situace je tím kritičtější, že se blíží termín stažení mezinárodního vojenského kontingentu, říkají experti. Za léta operace USA a NATO se Afghánistán změnil v světového lídra ve výrobě narkotik. Spojenci se tímto problémem zabývat nechtěli a sotva to budou dělat teď, míní Viktor Korgun.

Kvůli stálé nestabilitě, a v některých okresech i bojovým akcím, se rolníci téměř nevěnují ničemu jinému než pěstování opiového máku. Je to jediná rostlina, která dobře roste na chudé půdě větší části afghánského území.

Tady je mínění bývalého šéfa Centra současné narkotické politiky Alexandra Michajlova:

Klíčový problém nespočívá v tom, kolik lidí bere tyto drogy v Evropě. Otázka je v tom, co mají dělat afghánští rolníci, jak si mají vydělávat na živobytí. Američané zničili zdejší ekonomiku, zemědělství. V letech války byla demontována sociální infrastruktura. A jako následek je jedinou možností přežít výroba drog v dost primitivních podmínkách.

K zlomu v této situaci může dojít pouze po zastavení válečných akcí a nastolení pevné moci, shrnují experti. Rusko již dávno vyzývá OSN, aby označila nebezpečí výroby afghánských narkotik za hrozbu pro světovou bezpečnost.

zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012_05_15/74829832/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře