Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Obchodní vztahy Číny a stížnosti USA a EU na Čínu ...

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • cinaa
Čína chce vedle výzkumu v Arktidě rozvíjet i celkové, všestranné vztahy s Ruskem a upevnit tak spolupráci ve všech oblastech, prohlásil ministr zahraničních věcí Číny Yang Jiechi. Ale na druhé straně podle USA a EU prý porušuje vztahy vzájemné spolupráce, především v oblasti upevnění vzájemné politické podpory, při rozvoji spolupráce v obchodně-ekonomické, energetické a vědeckotechnické oblasti i ve spolupráci o světových a regionálních problémech.

USA, Evropská unie, ale i Japonsko podaly stížnost na Světovou obchodní organizaci, aby posoudila jednání Číny, která jednostranně omezila export vzácných kovů.

Komisař EU pro obchod Karel De Gucht prohlásil, že zavedení exportních kvót Pekingem na dodávky těchto vzácných minerálů, narušuje pravidla mezinárodního obchodu a přináší velké škody kupujícím a průmyslníkům na celém světě. Tyto kovy, které patří do skupiny vzácných prvků se široce využívají ve vysoké míře při technologické výrobě - od mobilních telefonů a elektromobilů, až po letadla a kosmické přístroje. Přes 90% těžby těchto vzácných kovů spadá na Čínu. Peking to odůvodňuje tím, že omezení na export vyvolaly úvahy o ochraně životního prostředí, které se poslední dobou ve zvýšené míře narušuje. Pravdou však bude špíše to, že Čína preferuje exporty hotových výrobků v tomto případě elektronických prvků (např.: čipů...), které však dle USA mohou sloužit i ke špionážním účelům.

ČÍŇANÉ MOHOU ODHALIT JAKÉKOLIV VOJENSKÉ ČI PRŮMYSLOVÉ TAJEMSTVÍ

V souladu s rozšířeným názorem mohou čínští výrobci zásobující elektronickými prvky armádu USA, zabudovat do těchto komponentů nepříjemné překvapení. Skupina vědců Univerzity v Cambridge zjistila, že jeden z čipů používající se jak ve vojenské, tak civilní elektronice, má skryté možnosti na nové naprogramování třetími osobami, díky čemuž mohou zájemci získat přístup k tajné informaci. Podobné čipy se široce využívají i v různých průmyslových objektech, mezi kterými jsou jaderné elektrárny a veřejná doprava.

Facebook komentáře