Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Gao Zitan: Jaká je skutečnost – směnný kurz jüanu a horké peníze v Číně

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
  • cinsky-penize-recko
Čínský renminbi (RMB), známý také jako jüan, dosáhl 27. prosince 2011 na čínském trhu s devizami hodnoty 6.3198 v poměru k americkému dolaru. Jde o 18letý rekord od doby, kdy roku 1993 Čína představila reformu směnného kurzu. Zároveň z Číny rychle „prchají“ tzv. horké peníze, tedy peníze přemisťované ze země do země kvůli směnám kurzů.

Mnoho pozorovatelů poukazuje na to, že Číně horké peníze docházejí. Odliv horkých peněz z asijské země se neustále zrychluje, a to navzdory faktu, že se je čínští lídři snaží přitáhnout a udržet tím, že RMB posilují, míní ekonom Qi Yanchen. Panují obavy, že do USA a Evropy teče zpět obrovské množství kapitálu a v kombinaci s očekávaným poklesem v makroekonomickém růstu Číny a dalšími negativními faktory se očekává devalvace jüanu.

Falešné investice ze zahraničí

Prominentní čínská ekonomka He Qinglian ve svém nedávném článku odhalila pravdu o čínských horkých penězích. He tvrdí, že velký podíl zahraničních investic v Číně už dlouhou dobu tvoří falešné investice ze zámoří. Ve skutečnosti jde o kapitál převedený zahraničním subjektům, které založili čínští podnikatelé nebo firmy v cizích zemích, aby peníze pak znovu napumpovali do Číny jako „zahraniční investice“.

Jaký tedy je v Číně přesný podíl falešných zahraničních investic k celkovým investicím ze zámoří? Podle statistických ukazatelů v Čínské statistické ročence 2009 pocházelo 69 procent zahraničních investic v roce 2007 z Hongkongu, Macaa, Mauricia, Baham, Barbadosu, Kajmanských ostrovů, Britských panenských ostrovů a Západní Samoy. V roce 2008 tento údaj činil 71 procent.

Posilování měny a vývozy

Léta si američtí i jiní obchodní partneři Číny stěžují na uměle nízký kurs RMB, který pomáhá posilovat exporty. Peking opakovaně odolává nátlaku mezinárodního společenství, aby se otázkou kurzu měny zaobíral. Od 30. listopadu 2011 se prodeje RMB výrazně zvýšily. Měna nadále mírně posiluje i napříč „zásahům“ Čínské státní banky.

Celkově si v roce 2011 středová cena RMB k americkému dolaru udržela stoupající trend kolem pěti procent za rok. Čína se podle profesora Franka Xie z University of South Carolina dlouho těšila příznivé obchodní bilanci právě díky výrazné převaze vývozů nad dovozy. Zároveň je však čínský vývoz jedním z faktorů, který jüan k posilování žene. Větší vývozy vedou k větším obchodním přebytkům, a zatímco Čína vydělává ohromná kvanta devizových zásob, čínské podniky musí platit výrobní náklady, včetně pracovní síly, nájmu a energií, a proto si musí cizí měnu převádět na měnu místní. Následkem je to, že vyšší poptávka vyvolává posilování jüanu.

Zhodnocování ovšem bude mít dopad na čínský export, uvedl ekonom Qi Yanchen. Ceny výrobků na vývoz porostou, čímž se sníží jejich konkurenceschopnost na mezinárodním trhu. Profesor ekonomiky, Larry Lang, nedávno předpověděl, že během dvou let dojde k posílení RMB o dvacet procent.

zdroj:http://www.velkaepocha.sk

Facebook komentáře