Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Čínský režim padne kvůli znečištěnému životnímu prostředí – říká bývalý zpravodaj

  • china-pollution
V nedávném rozhovoru řekl bývalý zpravodaj Českého rozhlasu pro oblast Číny Robert Mikoláš, že podle jeho názoru je největší sociální rozbuškou v Číně zdevastované životní prostředí. „Problémy mohou být v Číně, co se týče životního prostředí. Tam bych viděl časovanou bombu," řekl Mikoláš.

 

„Čínské vedení si uvědomuje, že co se týče vod, vodních ploch, jsou v Číně z 90 procent znečištěné a nedostává se pitné vody. Bude tedy nutné pitnou vodu odněkud přivádět."

Po masakru na náměstí Nebeského klidu v Pekingu v roce 1989 se údajně žádný Číňan ze strachu nezapojuje do politických záležitostí. Pokud ale přijde o základní životní podmínky, bude mít podle zpravodaje pádný důvod k iniciativám za svržení vlády.

„Příčinou sociálních protestů, bouří a demonstrací v Číně, kterých jsou každý rok tisíce, jsou především násilné zabírání půdy, nedostatečné finanční kompenzace a v neposlední řadě znečištěné ovzduší a nemocné děti," říká zpravodaj.

Na území Číny je uplatňována politika jednoho dítěte, a tedy řadový občan může mít pouze jedno jediné dítě. Pokud o ně kvůli činnosti místní vlády přijde, je to pro něj životní katastrofa.

„Dítě je pro Číňana vším. Tím spíše, že je zde politika jednoho dítěte, a pokud má dítě otrávené olovem nebo těžkými kovy a tak dále, tak to je důvod, jenž vyhání Číňany do ulic," řekl pro český rozhlas Robert Mikoláš.

V roce 2007 vzkázal čínský obhájce lidských práv Kao Č'-šeng mezinárodnímu společenství, že životní prostředí v Číně je v katastrofálním stavu. (screenshot YouTube)V roce 2007 před pořádáním olympijských her v Pekingu vzkázal čínský obhájce lidských práv Kao Č'-šeng mezinárodnímu společenství, že životní prostředí v Číně je v katastrofálním stavu a je odrazem temné stránky ekonomického úspěchu tamní vlády, kterou západ podporuje.

„Pokud se současná situace životního prostředí v Číně zhorší a nebude moci být rychle a systematicky vyřešena... podle mých rozhovorů s několika experty, bude trvat 5-10, nanejvýš 10-20 let, než se Čína stane neobyvatelnou," řekl právník v rozhovoru, jehož záznam byl následně umístěn na ">YouTube.

„Je mnoho míst, jako město Hang Zhou nebo jezero Tai, odkud nemůžete pít vodu. Co je to za ekonomiku, která je tak prosperující, že lidé nemají žádnou pitnou vodu? K čemu bychom měli chtít takový druh ekonomického rozvoje?" řekl právník.

Výrobní továrny bezostyšně vypouštějí do vodstev odpadní látky z výroby. Protestující obyvatele většinou zaženou místní policejní složky a proti větším povstáním jsou povolány další z okolních měst. Režim se snaží držet pod kontrolou jakékoliv informace o situaci i před západními novináři.

„Jednou jsem jel udělat reportáž do naprosto odlehlé vesnice (3 000 obyvatel), takzvané rakovinové vesnice, kterých je několik desítek na východním pobřeží Číny, na tom bohatém pobřeží, kde se odráží druhá strana mince onoho ekonomického zázraku a úspěchu," říká bývalý český zpravodaj v Číně Robert Mikoláš. „Jsou tam zničená města, ovzduší, zamořená vodstva a lidé umírající na rakovinu a jiná onemocnění, proto se jim říká rakovinové vesnice. Trvalo jen 20 minut, než přijely černé limuzíny, bylo to rychlé," řekl Mikoláš.

Informace o situaci v Číně přinášely do současné doby především zahraniční zpravodajové žijící v Hongkongu. Dnes se však čínský režim bojí informací stále více, a tak mají podle českého zpravodaje vstup do Číny zahraniční zpravodajové zakázán, on sám také musel svoji zpravodajskou činnost v Číně ukončit.

zdroj:http://www.velkaepocha.sk/2011120318573/Cinsky-rezim-padne-kvuli-znecistenemu-zivotnimu-prostredi-rika-byvaly-zpravodaj.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře