Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Čína varuje USA, že zavedení vyššího cla pro čínské výrobky povede k obchodní válce

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
  • cinsky-penize-recko
V reakci na záměr USA uvalit celní tarify na čínské zboží, čínská vláda obvinila Spojené státy z obchodního protekcionismu. Navrhovaným zákonem chtějí USA asijskou zemi donutit ke zhodnocení její měny. Čínský náměstek ministra zahraničních věcí, Cui Tiankai, včera opět zopakoval námitky Číny k návrhu a přirovnal ho k zákonu z roku 1930 (Smoot-Hawley Act), který zhoršil Velkou hospodářskou krizi tím, že vyvolat odvetná opatření jiných zemí.

„Pokud se navrhovaná legislativa změní na zákon, jediným výsledkem bude obchodní válka mezi Čínou a USA a to by byla situace, ve které by ztratily obě strany," prohlásil náměstek.

Návrh zákona vybízí k zavedení cel pro země, které záměrně oslabují svou měnu. Zatímco jiné státy umožňují fluktuaci svých měn, čínský režim kontroluje jüan tím, že jeho hodnotu pevně stanovuje a zasahuje do domácího obchodování.

Mnozí ekonomové tvrdí, že takové zásahy dávají čínským vývozcům nespravedlivou výhodu nad konkurencí z jiných zemí. Záměrné oslabování měny vede k tomu, že čínské výrobky jsou v zahraničí uměle levnější. Držitel Nobelovy ceny za ekonomii, Paul Krugman, vloni nazval měnovou politiku Číny za „predátorskou".

zdroj

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře