Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

USA už na Izrael nebudou tlačit kvůli osadám

  • osady
Zatímco Obamova administrativa veřejně dál trvá na tom, že se její politika vůči izraelskému osídlování okupovaných území nezměnila, diplomaté připouštějí, že Obama učinil obrat o 180 stupňů a upustil od všech svých požadavků v tomto směru.

Podle těchto údajů USA souhlasily, že zcela upustí od stížností na pokračující izraelskou výstavbu ve východním Jeruzalémě, který Izrael okupuje od roku 1967. Bílý dům nebude vyhánění Palestinců a výstavbu nových izraelských sídlišť oficiálně podporovat, nebude už ale ani Izrael vyzývat, aby je zmrazily.

 

Výměnou za to dostal Bílý dům vágní příslib premiéra Benjamina Netanjahua, že jeho vláda nebude v příštích devíti měsících vydávat stavební povolení pro okupovaný západní břeh Jordánu. Tento slib ale nemá valnou cenu, protože mezitím se dostavují tisíce projektů v této oblasti.

Palestinská autonomie prohlásila, že se k jednacímu stolu nevrátí, dokud nebude výstavba na okupovaných územích zcela zmrazena, a tak je velmi pravděpodobné, že ji nynější Netanjahuův „ústupek" příliš nenadchne. Vzhledem k tomu, že Izrael dává Obamovi vše, o co si řekne (tedy vlastně nic), a je za to oficiálně chválen coby příklad vzorné spolupráce, je velmi pravděpodobné, že se USA vracejí ke své osvědčené roli, v jejímž rámci oslavují Izrael a kritizují Palestince.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře