Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Barack Obama ustoupil izraelským osadám

  • obama-x
Během dnešní návštěvy izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Londýně by měly být dokončeny poslední detaily dohody, na jejímž základě Izrael kývne na obnovení mírových rozhovorů s Palestinskou samosprávou. Očekává se, že izraelská vláda na zhruba rok zmrazí výstavbu nových sídlišť na okupovaném západním břehu Jordánu, zatímco už rozestavěné projekty smějí být dokončeny a zákaz výstavby nových sídlišť se nebude týkat okupovaného východního Jeruzaléma. USA prý na oplátku podpoří drtivé sankce proti Íránu a přestanou kritizovat Izrael za rozšiřování jeho osad na cizím území.

Při pohledu na dojednané podmínky asi nepřekvapí, že ministerstvo zahraničí USA uvedlo, že s Izraelem je dohoda na cestě, ale „přimět k souhlasu Araby bude mnohem těžší". Vzhledem k tomu, že jediné, čím Palestinci podmiňovali mírové rozhovory, bylo úplné ukončení izraelské zástavby na jejich územích, zatímco USA, jak se zdá, už tento požadavek nepodporují, bude cesta alespoň nějakým izraelsko-palestinským jednáním, natož skutečně mírovým, pořádně zasekaná.

Ministr zahraničí Izraele Avigdor Lieberman prohlásil, že mír nemá šanci a že ho nebude dosaženo ani v příštích 16 letech. Premiér Netanjahu s jednáními sice souhlasí, ale má svou taktiku. Jak nedávno prohlásil stoletý historik a prominent izraelské pravice Ben-Zion Netanjahu, jeho syn o to nemá zájem. „Nepodporuje mírové rozhovory. Bude je podmiňovat takovými věcmi, které Palestinci nikdy nemohou přijmout. To mi sám říkal. Nikdy jeho podmínky nepřijmou. Nikdo z nich."

Další pochybnou součástí nadcházející dohody je americká podpora sankcím proti Íránu, které by měly islámskou republiku zcela odříznout od trhů s ropou a zemním plynem. Rusko i Čína už v OSN daly jasně najevo, že tuto krajní verzi sankcí nepodpoří, a není asi žádný důvod, aby svůj postoj měnily.

Výsledkem londýnské dohody tak bude snad jen to, že vláda Baracka Obamy přestane kritizovat rozšiřování izraelského lebensraumu. Hezký úspěch americké politiky „změny".

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře