Barack Obama ustoupil izraelským osadám
Během dnešní návštěvy izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Londýně by měly být dokončeny poslední detaily dohody, na jejímž základě Izrael kývne na obnovení mírových rozhovorů s Palestinskou samosprávou. Očekává se, že izraelská vláda na zhruba rok zmrazí výstavbu nových sídlišť na okupovaném západním břehu Jordánu, zatímco už rozestavěné projekty smějí být dokončeny a zákaz výstavby nových sídlišť se nebude týkat okupovaného východního Jeruzaléma. USA prý na oplátku podpoří drtivé sankce proti Íránu a přestanou kritizovat Izrael za rozšiřování jeho osad na cizím území.Při pohledu na dojednané podmínky asi nepřekvapí, že ministerstvo zahraničí USA uvedlo, že s Izraelem je dohoda na cestě, ale „přimět k souhlasu Araby bude mnohem těžší". Vzhledem k tomu, že jediné, čím Palestinci podmiňovali mírové rozhovory, bylo úplné ukončení izraelské zástavby na jejich územích, zatímco USA, jak se zdá, už tento požadavek nepodporují, bude cesta alespoň nějakým izraelsko-palestinským jednáním, natož skutečně mírovým, pořádně zasekaná.
Ministr zahraničí Izraele Avigdor Lieberman prohlásil, že mír nemá šanci a že ho nebude dosaženo ani v příštích 16 letech. Premiér Netanjahu s jednáními sice souhlasí, ale má svou taktiku. Jak nedávno prohlásil stoletý historik a prominent izraelské pravice Ben-Zion Netanjahu, jeho syn o to nemá zájem. „Nepodporuje mírové rozhovory. Bude je podmiňovat takovými věcmi, které Palestinci nikdy nemohou přijmout. To mi sám říkal. Nikdy jeho podmínky nepřijmou. Nikdo z nich."
Další pochybnou součástí nadcházející dohody je americká podpora sankcím proti Íránu, které by měly islámskou republiku zcela odříznout od trhů s ropou a zemním plynem. Rusko i Čína už v OSN daly jasně najevo, že tuto krajní verzi sankcí nepodpoří, a není asi žádný důvod, aby svůj postoj měnily.
Výsledkem londýnské dohody tak bude snad jen to, že vláda Baracka Obamy přestane kritizovat rozšiřování izraelského lebensraumu. Hezký úspěch americké politiky „změny".