Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

USA rozšiřují „válku proti terorismu“ o Jemen

  • valka-proti-teroru
Ačkoli páteční pokus o atentát na letoun mířící do Detroitu ze všeho nejvíc popálil v klíně samotného atentátníka, skutečný ohňostroj nejspíš teprve propukne, neboť někteří američtí politici se pokoušejí celou událost využít jako ospravedlnění pro útok na Jemen.

Jako první se o Jemenu coby dějišti „zítřejší války" vyslovil senátor Joseph Lieberman, předseda senátního výboru pro vnitřní bezpečnost a záležitosti vlády. Vyzval přitom k preventivnímu úderu proti Jemenu, zatímco senátor Arlen Specter  prohlásil, že by se to mělo alespoň zvážit.

Republikánský kongresman Pete Hoekstra označil Baracka Obamu osobně zodpovědného za pokus o atentát na letadlo, s tím, že Jemen je „horký problém", se kterým je potřeba se vypořádat.

Prozatím jediným pojítkem mezi nigerijským atentátníkem a Jemen je přitom jeho vlastní tvrzení, že je členem hnutí Al Kajda a že bombu (konkrétně kondom s jakousi výbušninou uvnitř) dostal od výrobců výbušnin z Jemenu. Americké bezpečnostní orgány ale nejsou s to nic z jeho prohlášení potvrdit.

Spojení atentátníka s Jemenem by se ale velmi hodilo Obamově vládě, která už pár týdnů na některé cíle v Jemenu útočí. Podle amerického názoru je Jemen baštou Al Kajdy.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře