Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

USA zaútočily na Jemen

  • obama-valka
Laureát Nobelovy ceny za mír, prezident Barack Obama, nařídil útok na Jemen. Stalo se tak pouhý den poté, co USA veřejně popřely, že by jejich ozbrojené síly útočily na sever země.

Raketové útoky byly koordinované s vládou jemenského prezidenta Alího Abdalláha Sáliha a podle svědků po nich zbylo více než 120 mrtvých, mnoho z nich civilistů. Prezident Obama po náletech zatelefonoval Sálihovi a „poblahopřál" mu, nejspíš k počtu obětí, či co.

Navzdory oficiálním stanoviskům americké strany Jemen jakoukoli účast amerických ozbrojených sil v konfliktu na svém území popřel. Totéž ovšem učinil už v případě, kdy se do bojů na severu Jemenu vložila saúdská armáda, a to i navzdory tomu, že Saúdové ke svým náletům pořádali tiskové konference.

Jistý jemenský činitel ale přiznal, že byl zabit lokální „zástupce" hnutí Al Kajda Muhammad Sálih Alí Kázimí a že při útocích zahynuly „desítky" dalších bojovníků hlásících se k Al Kajdě.

Boj se stoupenci tohoto hnutí je v současnosti jen jedním z konfliktů, které se v Jemenu odehrávají. Vláda tam čelí na jihu separatistům i povstání šíitských klanů na severu. Čistě technicky tak Bílý dům nelhal, když ve středu popřel americký vstup do konfliktu v Jemenu, neboť byl obviňován z účasti právě ve válce na severu země.

Jemen se tak vedle Afghánistánu a Iráku stává třetím americkým bojištěm na Blízkém východě. Po 11. září 2001 do těchto svých válek USA podle svého ministerstva obrany vyslaly celkem dva miliony vojáků, z nichž 798 tisíc absolvovalo více než jednu „misi".

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře