Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Putinovo zdraví je téma, o Bidenovi se jen „šeptá“

Zatímco mediální propaganda líčí Vladimira Putina jako vážně fyzicky i duševně nemocného – protože by jinak nemohl válčit na Ukrajině – o zdraví amerického prezidenta se dovídáme útržky.
Americký prezident Joe Biden měl na setkání s podnikateli tahák s pokyny, jak se má chovat. „Zaujmi SVÉ místo, TY předneseš krátký komentář,“ stálo na lístku. Není to jeho první pomůcka při projevech. Ani první přešlap, kdy nevědomky otočil dokument vstříc aparátům zvědavých fotografů a kameramanů.

Instrukcí tam byla celá řada, jako například: „Posaď se na SVÉ místo,“ stálo také na lístku a instrukce pokračovaly, aby prezident promluvil, jakmile budou do místnosti přivedeni novináři: „TY předneseš krátký komentář (2 minuty)“.

  • putinovo-zdravi-je-tema-o-bidenovi-se-jen-septa

Jestliže hlava USA potřebuje pro „zdárný“ průběh jakési, dle mého soudu druhořadé akce, detailní pokyny o tom, co má dělat a jak se má chovat, ukazuje to bezesporu na jednu velmi závažnou věc. Joe Biden je jen figurka, se kterou se manipuluje a jinak se stále vytváří falešný dojem o tom, že je schopen zastávat pro Západ významnou roli amerického prezidenta. Samozřejmě se na tom všem podepisuje Bidenův věk, republikáni na Bidena ostře útočí právě kvůli jeho duševnímu stavu a k nám se dostanou jen okrajové informace, pokud se o nich zmíní demokraty podporující CNN nebo The New York Times. Jinak je ticho po pěšině.

Současně byl zveřejněn další průzkum popularity, který oznámil další propad souhlasu s Bidenovou politikou u amerických voličů. Podle průměru Bidenovy popularity podle webu How Popular Is Joe Biden? | FiveThirtyEight byla 24.6.2022 podpora na úrovni 39 %. Je to Bidenovo absolutní minimum od nástupu do funkce před rokem a půl. Na vině byla zpočátku zpackaná akce odchodu z Afghánistánu, nyní se k tomu přidalo nevídané zdražení pohonných hmot, když cena galonu paliva přesáhla poprvé hranici pěti dolarů. Američané sice obecně podporují pomoc Ukrajině ve válce s Ruskem, nicméně ani to nezvýšilo Bidenovu popularitu.

Pro dokreslení aktuální pozice Bidenovy popularity jsou v následující tabulce hodnoty popularity všech poválečných prezidentů po roce a pěti měsících v úřadu ve srovnání s podporou při nástupu do funkce. Údaje jsou odečteny z webu How Popular Is Joe Biden? | FiveThirtyEight

Prezident

Podpora při nástupu do úřadu v procentech

Podpora po roce a pěti měsících v procentech

Harry Truman

87

43

Dwight Eisenhower

68

62

John Kennedy

72

70

Lyndon Johnson

78

67

Richard Nixon

59

54

Gerald Ford

71

44

Jimmy Carter

66

42

Ronald Reagan

51

45

George Bush starší

62

69

Bill Clinton

54

49

George Bush mladší

46

70

Barack Obama

61

47

Donald Trump

44

42

Joe Biden

54

39

Ztráta podpory voličů po delším časovém období je u amerických prezidentů běžná věc. Jen dvěma prezidentům se podařilo mít po roce a půl lepší hodnocení než na počátku svého úřadu. Byli to George Bush starší i mladší. První se podílel na vytvoření koalice proti Saddámu Husajnovi po okupaci Kuvajtu Irákem a druhý musel reagovat na teroristické útoky na budovy „dvojčat“ – WTO – v září 2001. Za zmínku pak stojí, že podpora Bidena je aktuálně nejnižší ze všech poválečných prezidentů po roce a pěti měsících v úřadu. Dokonce i jeho předchůdce a médii naprosto nenáviděný Donald Trump byl na tom po roce a půl lépe než Biden.

Biden přitom vážně uvažuje o své kandidatuře v roce 2024, což už i mezi demokraty budí velkou nevoli. Navíc bude konfrontován s výsledky voleb do Kongresu na podzim tohoto toku a pokud se demokratům nepodaří udržet alespoň Sněmovnu reprezentantů, bude to s jeho šancemi na zvolení v druhém volebním období zcela nereálné a demokraté budou muset chtě nechtě hledat nového kandidáta.

Volby vyhrál Biden díky korespondenčním hlasům. To vzbudilo mezi poraženými republikány vlnu nevole a korespondenční hlasování bylo řadou z nich označeno za zmanipulované. V dalších volbách bude velmi záležet na tom, zda se zejména republikáni poučí z historie a využijí korespondenční hlasování ve svůj prospěch. Bidenova éra bude v americké historii zapsána tím, že USA opustily Afghánistán a předaly ho opět do rukou Tálibánu a odmítly bránit Ukrajinu a nabídly pouze zbraně. I s nimi ale Ukrajina válku o Donbas prohrává a tomu, že Ukrajina dobude Donbas zpátky snad věří jenom ukrajinský prezident a jeho nejbližší okolí. Biden se tak zapisuje do historie jako slabý prezident, který nedokázal čelit ruskému útoku na Ukrajinu jinak než velmi málo účinnými sankcemi.

Autor: Jan Bartoň

Zdroj: https://janbarton.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=788812

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře