Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Obama žádá miliardy na program jaderných zbraní

  • bojova-hlavice
Barack Obama - plně přesvědčen, že jedná v souladu se svými vlastními výzvami k odzbrojení -- požádal o navýšení fondů pro americký vojenský jaderný program o dalších pět miliard dolarů s tím, že tyto peníze mají směřovat hlavně na modernizaci stávajících a výstavbu nových zařízení.

Obamův viceprezident Joe Biden ve snaze vysvětlit tento krok zahovořil o nutnosti vytvořit svět bez jaderných zbraní, přičemž ale lehce neuchopitelně argumentoval souběžnou nutností vynaložit „dlouho odkládané" investice do amerického jaderného arzenálu.

Navýšení výdajů do jaderné oblasti sice není namířeno přímo do sféry vývoje a výroby dalších jaderných bojových hlavic, kritici ale poukazují na to, že tak do budoucna vzniká pro tuto nebo i další americké vlády základna pro zásadní navýšení počtu bojových hlavic, a to vše v době, kdy vláda neustále mluví o potřebě takové situaci předejít.

Joe Biden ale dodatečné miliardové investice označil za klíčové pro vytvoření „bezpečné a účinné" sbírky zbraní schopných zabíjet v nepředstavitelném rozsahu. Poukázal přitom na neexistující íránský jaderný vojenský program, který označil za důvod, proč Amerika musí posílit svůj beztak enormní arzenál.

Tento Obamův krok je třeba považovat hlavně za politický, neboť přichází jen pár týdnů poté, co senátor Joe Lieberman prohlásil, že výměnou za souhlas Senátu s dohodou START s Ruskem je třeba vylepšit stav amerického jaderného arzenálu. Přesto ale miliardy navíc nejspíš jen dále podkopají Obamovu důvěryhodnost coby politika, který vyzývá vybrané země světa, aby se zbavily svého jaderného arzenálu.

Ostatně, armádní rozpočet USA počítá s tím, že v příštích dvou letech získá po zhruba 160 miliardách dolarů, což je mnohem více, než v co Obama doufal v době svého zvolení. Suma pro rok 2011 je dokonce třikrát větší, než s jakou Obama počítal ve svých úsporných plánech.

Zdá se tak, že i vojenské výdaje přispějí k tomu, že letošní deficit USA dosáhne 1,6 bilionu dolarů a v roce 2011 „jen" 1,3 bilionu. Na konci dekády má deficit překročit 3 procenta HDP.PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 Zdeněk Opolzer 2015-12-13 13:55
Pan Obama se souhlasem senátu a dalších zákonodárců předpokládá obrovský odpor většiny obyvatel Země. při realizaci "svých" plánů.
Je to hrozná vidina proč potřebuje ještě ničivější zbraně proti protestujícím lidem, zvláště, když "lidská" cesta pro uskutečnění plánů USA je možná.
Z. Opolzer
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře