Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Obama prý v Radě bezpečnosti OSN cosi vyhrál

  • barack-obama-radost
Obamově administrativě se konečně podařilo protlačit Radou bezpečnosti OSN další sankce proti Íránu, za což se sama pochválila s tím, že dosáhla „významného vítězství" pro svou politiku, byť sankce vůbec nejsou „ochromující", jak si Bílý dům přál, a navíc proti nim v radě bezpečnosti hlasovaly Brazílie, Turecko a Libanon se zdržel.

„Jsme vděční za pozitivní reakci na naše roční angažmá," prohlásila poněkud nesmyslně ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová, jejíž předchozí výroky několikrát otevřeně přiznávaly, že americké výzvy k diplomacii mají jen přesvědčit svět, že Írán odmítá spolupracovat.

Během svého „ročního angažmá" USA po Íránu požadovaly dohodu o obohacování íránského uranu ve třetí zemi, a jakmile Írán takovou dohodu podepsal, Bílý dům ji odsoudil a znovu zatlačil na sankce. K tomu se mu podařilo nejspíš jen plně přesvědčit Brazílii a Turecko, které dohodu s Íránem uzavřely, o tom, že USA jednají ve špatné víře. Nesouhlas se sankcemi navíc do poslední chvíle vyjadřovaly i Rusko a Čína, které nakonec kývly na tak vágní formulace, že se experti nyní přou, jestli Írán sankce vůbec pocítí - mají zabránit Íránu investovat do jaderných programů v zahraničí, nakupovat vybrané druhy vojenské techniky, postihnout íránský energetický sektor a obsahují také nejednoznačně formulovaný požadavek, že všechny země světa mají právo inspekce lodí nebo letadel směřujících do Íránu nebo z něj.

Jediným hmatatelným výsledkem tak je, že se Teherán utvrdil v názoru, že zkoušet vůči Obamově administrativě diplomacii nemá žádný smysl.

Jak poznamenal izraelský deník Haarec, vlády USA i Izraele si uvědomují, že tyto sankce Írán na kolena nesrazí, a tak se už připravují na další kolo sankcí, tentokrát opravdu „ochromujících"... Bizarní.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře