Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Mýtus o Trumpově puči v Kapitolu 6. 1. 2021

Hodnocení uživatelů:  / 9
NejhoršíNejlepší 

Připomíná to požár Říšského sněmu na začátku nacistické diktatury. Ptejme se: komu to prospělo? Nařídil útok Trump? Jak to, že to šlo tak lehce? Jak daleko zajdou demokraté v pomstě?

Ve středu zaskočila všechny lavina skandalizujících zpráv o útoku na Kapitol. Podle kusých líčení to vypadalo jako ozbrojený pokus o převrat nařízený Trumpem a zahraniční média skutečně hovořila o „převratu“ (coup).

  • mytus-o-trumpove-puci-v-kapitolu-6-1-2021

Novinky.cz udělaly zajímavou koláž. Vzaly z kontextu vytrhané úseky z projevu, který měl Trump před tím, než mohl kdokoli tušit, že k násilnému proniknutí do budovy dojde, a pustily k tomu záběry z dění uvnitř budovy. K tomu připojili zavádějící komentář, který sugeroval, že tato slova Trump pronášel během útoku, aby útočníky „povzbuzoval“. Podle odkazu na zdroj to bylo prefabrikováno agenturou Associated Press a pro Novinky to sepsal jejich „americký zpravodaj“ Daniel Drake.

Cui bono - Komu to prospělo?

Upřímně to na mě dělá dojem, že Trump demokratům naletěl, dále jednal svévolně bez koordinace s republikánským senátorem Tedem Cruzem, který chtěl ve stejný den prosadit, aby se stížnosti na průběh voleb projednaly v kongresu. Trump místo toho vsadil na pouliční shromáždění, která má tak rád. Na středu 6. 1. ráno svolal shromáždění Save America, protože ten den se mělo v kongresu začít s určováním elektorů, kteří podle výsledků voleb provedou druhé kolo prezidentské volby. Trump chtěl zřejmě vyvolat tlak, aby volbu elektorů oddálil, což ho vedlo k nedomyšlenému nápadu, doporučit účastníkům demonstrace, aby od Bílého domu šli Pennsylvánskou třídou ke Kapitolu. Tam měli zřejmě svou přítomností ukázat, že Trump má podporu lidu, ale rozhodně neměli útočit na budovu. Nedošlo mu, že stačí pustit část demonstrantů do Kapitolu a dá tak demokratům nenahraditelné záběry s nepřekonatelnou symbolickou hodnotou.

V reálném světě sice došlo k tomuto útoku v kontextu dlouhodobě probíhajících násilných protestů ze strany levice, o kterých ale třeba naše ČT, ani další česká média neinformovala. V mediální realitě to tedy vypadá, jako by násilný boj o moc v USA začal teprve touto tragikomickou událostí. Ve stejný den 6. 1. byly organizovány (dle wikipedie) další útoky Trumpových extrémních stoupenců na 4 další Kapitoly (v Atlantě ve státě Georgia, v Kansasu, v Oklahoma City v Oklahomě, v Salemu ve státě Oregon). Dále proběhly protesty v St Paul v Minnesotě, v Nebrasce (městě Lincoln) a v Las Vegas ve státě Nevada. Jenže protestovala i krajní levice, zejména v Portlandu ve státě Oregon.

Prospěch mají z událostí ve Washingtonu jen demokraté, kteří v těch dnech vyhráli v Georgii 2 zbývající místa v Senátu a získali tudíž většinu v obou sněmovnách kongresu. Navíc mají prezidenta i viceprezidentku. Potřebovali ještě nějak mediálně dokázat, že změny systému, které chystají, jsou nutné pro obranu proti Trumpovi, kterého už od léta obviňují z toho, že po prohraných volbách odmítne odejít a jeho stoupenci vyvolají ozbrojenou válku. (Slyšeli jste někdy od představitelů levice, že by uznali Trumpovo vítězství a mírumilovně ukončili násilí, jež probíhá už od léta?) Trump jim teď dodal překrásný mediální důkaz, který potřebovali. Navíc jako bonus bylo odvoláno i vyšetřování stížností, které se měly na návrh Teda Cruze projednávat v kongresu.

Podněcoval Trump k útoku na Kapitol?

V projevu během demonstrace Save America ráno 6. 1. 2021 Trump vysloveně říkal, že všichni půjdou ke Kapitolu „peacefully and patriotically“ (mírumilovně a vlastenecky). Můžete si ověřit v transkriptu, že nikde v projevu nevyzýval k násilí, ani k útoku na Kapitol.

První demonstranti dorazili ke Kapitolu kol. 13.00-13.30, obsazení budovy trvalo skoro do 17.00. Už v 14.38 Trump na twitteru vyzval k míru: „Please support our Capitol Police and Law Enforcement. They are truly on the side of our Country. Stay peaceful!“ Ve 15.13 napsal: „I am asking for everyone at the U.S. Capitol to remain peaceful. No violence! Remember, WE are the Party of Law & Order – respect the Law and our great men and women in Blue. Thank you!" Ve 14.22 natočil video, kde vyzývá k mírumilovnému odchodu domů: „This was a fraudulent election, but we can't play into the hands of these people. We have to have peace. So go home. We love you. You're very special. You've seen what happens. You see the way others are treated that are so bad and so evil. I know how you feel. But go home and go home in peace." Vše je na twitteru, youtube a wikipedii.

Přesto americká média vytvořila narativ, že Trump se zdráhal vyzvat demonstranty k míru, což po nich papouškují dva dny naše média. Možná, že v Novinkách a Seznam zprávy si prostě řekli, že „stay peaceful“ přeloží jako „bojujte!“ Trump měl špatný nápad, podcenil, že dav u Kapitolu nemůže kontrolovat. Ale aspoň pak uznal, že došlo k násilí. Prý 4 demonstrující byli zabiti – nikdo je nelituje – a jeden policista zemřel. Proč například nikdo nevyzývá levici k mírnosti, zdrženlivosti, lítosti nad mrtvými? Levicoví politici v létě ani neuznali, že jejich kampaň proti policii vedla k násilí a ztrátám na životech.

Jak to, že to šlo tak snadno? A svedli dav provokatéři z Antifa?

Jelikož jsme říkali, že prospěch z útoku mají hlavně demokrati, nabízí se otázka, zda nějak nepomohli tomu, aby k obsazení budovy došlo. Předně je tu otázka nedostatečné policejní obrany před budovou. Přesto, že policie ve Washingtonu DC má s demonstracemi zkušenosti a vědělo se tom, že přijde početný dav. To je první otázka, která se teď probírá.

Druhá otázka je, jestli dav k vniknutí do budovy nenavedli nějací levicoví provokatéři. Násilné ničení majetku je jednání, od kterého se Trumpovi přívrženci vždy distancovali. Na twitteru se množí slabé nepřímé důkazy, že násilí začali stoupenci antifa, kteří se měli do davu vloudit v převlečení za Trumpovy stoupence. Měli tuto taktiku uplatňovat už na podzim a na twitteru je k vidění ofocená zpráva z mobilu, v níž má stoupenec antifa informovat o plánované účasti ve Washingtonu. Poznávací znamení falešných „trumpovců“ měla být kšiltovka MAGA obrácená dozadu. Čtenáři na různých fotkách z Kapitolu identifikují lidi, kteří se oblečením, nebo dredy na hlavách odlišují od trumpovců a podobají se spíš levicovým bezdomovcům.

Moment vlámání do oken budovy je zachycen na videu, které odvysílal např. Rubin Report, kde jeden muž mlátí něčím do okna, zatímco dav za ním volá sborově „no antifa, no antifa...“ Tj., že nechtějí jednat jako antifa, nechtějí, aby rozbíjel okno. Pak ho další muž chytí a odtrhne od okna. Doplňme, že dle výpovědí policistů si antifa při protestech v Portlandu už vyzkoušela, že funguje taktika, kdy stačí jen „otevřít cestu“ pro dav tím, že pro ně rozbíjí výlohu, okno, dveře a dav za ně ničení provede sám. Jednoduše dav neodolá a vždy tam někdo vleze.

Jsou doložena konkrétní jména? Novinář Andy Ngo, který se na krajní levici specializuje, dokládá na svém twitteru, že v davu byl John Earle Sulivan, známý aktivista BLM z Utahu. Prý dokonce vystoupil v nějakém interview na CNN, kde s ním mluvili jako s jedním z útočníků. Sulivan ale tvrdí, že tam byl jen jako novinář a útoku se neúčastnil. Další uživatel na twitteru Andyho Ngo dokládá fotografiemi, že podsaditý muž s plnovousem, který je na mnoha záběrech zevnitř Kapitolu, patří k Antifa z Philadelphie. Je o tom celé vlákno na sociální síti Parler.

Levice má ale k dispozici zajímavý fenomén zvaný fact-checkers (kontrolóři fakt). Takže se okamžitě objevily weby „fact-checker“, kteří tvrdí, že zvěsti o přítomnosti antifa jsou výmysl. Podle nich je podsaditý muž jménem Jason Tankersley sice z Philadelphie, ale je to prý neonacista...(Proto má na ruce vytetovaný srp a kladivo!) Okamžitě se vyrojily desítky dalších webů, které charakterizuje zvýšené užívání tzv. „odpověďobezotázek“ (např. „No, antifa did not invade the Capitol.“) a naprostá jistota o pravdě.

Tyhle fact-checkery spojuje, že nikdy neověřují tvrzení levičáků, ani nevyvrací zjevné nepravdy z jejich strany. Najdete třeba jediný web fact-checkerů, kde by upozornili na to, že Trump v projevu nevyzýval k násilí, ale k pochodu „peacefully and patriotically“ ? Ne, nenajdete ani jeden.

Jak daleko zajdou?

Demokraté a jejich stoupenci už předtím dávali najevo, že po vítězství ve volbách začne hloubková demontáž parlamentního státu. Teď k tomu mají volnou cestu, není žádná instituce v čele USA, která by zůstala v moci republikánů. Demokraté mají v moci vše, možná jen nejvyšší soud jim uniká. Chtějí organizovat nějaké očistné komise (reconcilitation commissions, nebo truth commissions), chtějí z úřadů odstraňovat údajné Trumpovy stoupence a dělat nějaké seznamy, které jim zabrání kdykoli v budoucnu zastávat veřejnou funkci.Už na podzim se volalo po rozpuštění republikánské strany (např. zde) a nyní žádá Alexandra Ocasio Cortez, aby byl ze Senátu vyloučen Ted Cruz, ačkoliv on s útokem na Kapitol nemá nic společného.

(Probíhá mezi nimi zajímavá polemika na jejich Twitterech.) Zavádí se také zákaz mluvit v médiích i na internetu o podvodech při prezidentské volbě roku 2020. Prý právě tyto řeči motivovaly útok na Kapitol. Zatímco údajné podvody při volbách v roce 2016 se vyšetřovaly, teď se vyšetřovat nebude. To bude tabu téma, za které už teď hrozí sankce. Zkrátka největší prospěch mají z útoku demokrati, kteří dostali vizualizovanou záminku k systémovým změnám, které chtějí provést.

Autor: Ivo Cerman

Zdroj: https://ivocerman.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=763618

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře