Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Kdo je Donald Trump? 45. prezident USA.

Hodnocení uživatelů:  / 12
NejhoršíNejlepší 

Vydělal jmění v realitách, moderoval televizní show, byl spjat se soutěžemi Miss. Americký miliardář Donald Trump je osobností, kterou jedni milují a druzí nenávidí.

Podnikatel, jenž byl ženatý s Čechoameričankou Ivanou Trumpovou, udělal do svých 70 let, které oslavil 14. června, slušnou kariéru. Zatím však nezastával žádnou veřejnou funkci, což by jako republikánský kandidát na prezidenta rád změnil.

O křeslo v Bílém domě se Trump uchází poprvé, i když o kandidatuře přemýšlel již dříve. A věří, že uspěje. "Vydělal jsem miliardy a miliardy dolarů, mám za sebou skvělé úspěchy po celém světě," prohlásil před časem sebevědomě. Když před rokem Trump oznámil svoji kandidaturu na prezidenta, byl považován za outsidera. Jeho kampaň založená na prostých sloganech, rázných řešeních či urážlivých výrocích však nečekaně slaví úspěch.

  • kdo-je-donald-trump-45-prezident-usa

 

Realitní magnát si klíčové téma udělal z tvrdého postoje k imigrantům či muslimům. Prezentuje se rozmáchlými sliby a výzvami, Trumpovi kritici však upozorňují na některé rozpory v jeho slovech, která podle nich volí dle situace, jak se mu zrovna hodí. Na voliče nevyzpytatelný showman Trump zabírá především tím, že je jiný než ostatní politici. Poněkud těžkou hlavu z něj mají ale i samotní republikáni, podle některých stranu poškozuje.

Kontroverzní vystupování má dopad i na Trumpovy obchody. Po kritice mexických přistěhovalců ho stanice NBC stáhla z reality show Celebrity Apprentice a odmítla také vysílat jeho soutěž krásy Miss USA, kterou ale v září Trump prodal. Reklamní spolupráci s ním začaly uvolňovat obchodní domy Macy's, televizní síť Univision či firma Serta. Trump čelí potížím i v developerské sféře, jeho partneři hovoří o možnosti neuvádět jeho jméno v názvech projektů.

Donald Trump se narodil 14. června 1946 v New Yorku. Jeho matka pocházela ze Skotska, prarodiče z otcovy strany z Německa. Otec Fred se etabloval jako stavitel v newyorském Queensu, takže syn se mohl učit přímo u zdroje. Vojenská přípravka měla Donaldovu energii nasměrovat "pozitivním směrem". Následovala studia ekonomie na Pensylvánské univerzitě (1968). "Koketoval jsem s myšlenkou dělat herectví, ale reality byly mnohem lepší 'kšeft'," vysvětlil Trump.

"Otec mi byl skutečným rádcem, každičký detail o oboru jsem se naučil od něho," uznal později. Trump mladší měl ale grandióznější plány než opatrný Fred. V roce 1976 se Donaldovi podařilo domluvit si osmdesátimilionový úvěr a ještě větší daňové úlevy a konečně "rozjet pořádný byznys": za čtyři roky otevřel na newyorské 42. ulici luxusní a ziskový Grand Hyatt Hotel. Trumpovy zlaté časy trvaly celá 80. léta. S nadsázkou se dá říci, že skoupil půl Manhattanu.

Časem expandoval do Atlantic City a postavil zde největší kasino na světě - Taj Mahal. Jeho financování, respektive splácení dluhů, už ale Trump neutáhl. Na pokraj krachu se dostal již v roce 1990, nakonec ovšem - podle vlastních slov - "povstal z popela jako bájný pták Fénix". Do poloviny 90. let, i díky rostoucí ekonomice za vlády prezidenta Billa Clintona, byl Trump opět zpět. Dnes jeho impérium The Trump Organization zahrnuje hotely, reality či golfová hřiště.

Trump je od roku 2005 potřetí ženatý se slovinskou modelkou Melanií Knaussovou, s níž má syna Barrona. Jeho první manželkou byla v letech 1977 až 1991 podnikatelka Ivana Zelníčková, původem ze Zlína. Narodili se jim synové Donald a Eric a dcera Ivanka, všichni jsou viceprezidenty The Trump Organization. Druhou Trumpovou manželkou byla americká herečka Marla Maplesová (dcera Tiffany). Podnikatel si užívá i role osminásobného dědečka.

Mezi byznysmany není Trump zrovna oblíbený, v očích chudších Američanů je ale tím, kdo má úspěch. Mluví otevřeně a má smysl pro humor, tedy když jej zrovna někdo nenazývá chybně milionářem a ne miliardářem; nedávno Trump uvedl, že jeho čisté jmění činí více než deset miliard dolarů (238,9 miliard korun). Posměšné poznámky na jeho slavnou vlasovou "přehazovačku" prezidentského kandidáta naopak nechávají v klidu. Účes rozhodně měnit nehodlá.

Trump je autorem či spoluautorem dvou desítek knih. Nejnovější přírůstek představil na podzim, kniha nese název Zmrzačená Amerika: Jak udělat Ameriku opět velkou, což bylo i ústřední téma jeho kampaně.

 
Zdroj:čtk

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Komentáře  

#4 Bus Bělojar 2016-11-09 09:40
Za prvé-pokud se narodil 14.6.1946 tak mu nebude 70,ale 71. Jinak potvrdilo se to,co lidé sledující realitu věděli dávno,že Clintonová nemůže vyhrát,protože není způsobilá k tomu řídit svět pod taktovkou globalistů.Znov u opakuji,že Trump byl podporován globální elitou a Hillary státní elitou,která vždy vítězila.Ovšem mandát jim byl dávno odebrán,proto neměli šanci a jen jejich média se snažili ovlivňovat lidi do poslední chvíle.Stejně jako dnes ČT24.Až v 8.45h řekla oficiálně,že Trump vyhrál.Stejná čísla jako na čt,jsem viděl už v 6.15h na jednom nejmenovaném americkém serveru,takže mlžili do poslední vteřiny! A doufám,že teď už budou lidé více sledovat světové dění "jinýma očima" a že si občas poslechnou ruského analytika V.V.Pjakina.
#3 damirr@volny.cz 2016-11-09 09:37
A ten idiot Gazdík už prohlašuje jak je to špatné pro USA i svět, že byl zvolen Trump.

Danpoisel, uvidíme co přinese čas. Doufejme, že se vztahy zlepší a Rusové už získali dost zkušeností a budou podle toho jednat. Je totiž doba, kdy se budou muset velmoci slušným způsobem domluvit o řízení světa. Hlavně odstavit tu pakáž Rockefellerů a Rotschildů a odstavit je a i zničit jejich vliv na ovládání světa. A církve jsou v jejich vleku. I to je třeba potlačit. Když papež líbá ruku Rockefellerovi, tak to je přímo projev satanizmu.
#2 danpoisel@seznam.cz 2016-11-09 08:30
damirr:

Přáli by si to asi všichni, ale spolupráce anglosaských a slovanských národů z principu věci možná příliš není. Z hlediska kulturní antropologie jsou Američané mnohem více agresivní než Rusové. Ti v tomto vztahu budou doplácet na svoji přímočarost a naivitu. A Američané se svým komplexem kulturní nadřazenosti a mesiášství tohoto faktu jen využijí k dosažení svých zájmů.
#1 damirr@volny.cz 2016-11-09 07:51
Nechť Amerika vzkvétá pod Trumpovým vedením. Je totiž čas pro Ameriku vhodný a je potřebná obnova demokracie. Ale té skutečné a i spolupráce mezi USA a Ruskem. Protože jen tak může USA začít znovu prosperovat.

Facebook komentáře