Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Biden řekl, že americká armáda by bránila Tchaj-wan v případě čínské invaze

Bílý dům od té doby upřesňuje, že se nejednoznačná politika Washingtonu nezměnila.

Prezident Joe Biden v neděli prohlásil, že americké síly budou bránit Tchaj-wan před čínskou invazí, zatímco Bílý dům uvedl, že politika Washingtonu se nezměnila.

Na otázku v pořadu 60 minut televize CBS, zda by američtí vojáci bránili Tchaj-wan, Biden odpověděl, že v případě "bezprecedentního útoku" ano.

  • biden-rekl-ze-americka-armada-by-branila-tchaj-wan-v-pripade-cinske-invaze

Není to poprvé, co Biden prohlásil, že by se americké síly zúčastnily případné války mezi Čínou a Tchaj-wanem, a zdá se, že Bílý dům od jeho výroků ustupuje. Předtím to bylo v květnu při návštěvě Japonska.

Washington v roce 1979 přerušil formální diplomatické vztahy s Tchaj-wanem a uznal Peking jako jediného zástupce Číny, která se později stala jeho významným obchodním partnerem.

Zároveň si však Spojené státy zachovaly rozhodující, i když někdy choulostivou roli při podpoře Tchaj-wanu.

Strategická nejednoznačnost

Podle zákona schváleného Kongresem jsou Spojené státy povinny prodávat Tchaj-wanu vojenské dodávky, aby zajistily jeho sebeobranu proti mnohem větším ozbrojeným silám Pekingu.

Přesto Washington zachovává takzvanou "strategickou nejednoznačnost" ohledně toho, zda by vojensky zasáhl.

Cílem této politiky je zabránit čínské invazi a odradit Tchaj-wan od toho, aby Peking provokoval vyhlášením nezávislosti.

Na otázku, zda Bidenovo nejnovější prohlášení signalizuje změnu této strategické nejednoznačnosti, mluvčí Bílého domu odpověděl: "Prezident to řekl již dříve, mimo jiné i v Tokiu na začátku tohoto roku. Tehdy také jasně řekl, že naše politika vůči Tchaj-wanu se nezměnila. To platí i nadále.

Překlad CFP!

Zdroj: https://www.eldebate.com/internacional/20220919/biden-asegura-ejercito-estadounidense-defenderia-taiwan-caso-invasion-china_60871.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 nowak 2022-09-19 11:00
Možná by nebylo na škodu, kdyby Čína opravdu zabrala vojensky Tchajwan, aby i američané měli další místo se starostí co s tím a ne, že budou dělat oni ohně po světě, aby Rusko mělo starosti!
ZLO MUSÍ BÝT ZNIČENO, JINAK MÍR NA ZEMI NIKDY NEBUDE!
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře