Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Americký (touch)down: výkyv nebo předzvěst?

Hodnocení uživatelů:  / 3
NejhoršíNejlepší 

Není to tak dlouho, co Barack Obama vystoupil s prohlášením, že USA je z ekonomické krize venku. Aktuálně: ekonomika USA zpomaluje! Výsledky za čtvrtý kvartál vykázaly pád z pětiprocentního růstu na aktuální 2,6% růst. Americká statistická data z minulého týdne byla výrazně slabší než analytici očekávali. Stavební výdaje, spotřebitelské výdaje či aktivita v továrnách, tak právě tato data nesplnila očekávání trhu.

  • americky-touch-down-vykyv-nebo-predzvest

Vstupní podmínky výrobních podniků nebyly příliš pozitivní, ale přetrvával optimismus z předchozího měsíce. Kompozitní index PMI pro výrobní sektor klesl na 53,5 bodů (prosinec 55,1), což je nejnižší hodnota od ledna 2014. Produkce rostla nejpomaleji od dubna 2014, zároveň zahraniční poptávka klesla po více než dvou letech.

Po těchto zprávách euro posílilo vůči dolaru, americký dolar naopak posílil vůči švýcarskému franku na základě informací, že SNB přistoupila k dalším intervencím, které by frank oslabily. Tyto informace jsou podloženy nárůstem jejich vkladů což by znamenalo, že SNB byla na trhu aktivní a odprodávala ve větší míře vlastní měnu. Agentura Reuters v půli ledna informovala trhy, že došlo ke zrušení limitu pro kurz franku vůči euru, což byla jistá předzvěst, že se SNB k tomuto kroku chystá.

"Centrální banky po celém světě, zejména v Evropě, jsou ochotny bojovat proti deflaci a dělají vše proto, aby vytvářely inflaci, myslím," uvedl Ronald-Peter Stoeferle, manažer fondu Incrementum AG a autor knihy Věříme ve Zlato.

Cena zlata dostala ránu ve čtvrtek, kdy si trhy vyložily nejnovější prohlášení FEDu v oblasti měnové politiky "jako jestřábí". Stoeferle dodává, že to je jen otázkou času, kdy se americká centrální banka připojí ke zbytku světa a bude nadále pokračovat v uvolněné monetární politice. Jedním z důvodů, proč Stoeferle neočekává, že Fed zvýší úrokové míry v tomto roce, je důvod silné americké ekonomiky, a to ve srovnání s jinými státy. "Nejen, že je vláda schopna dovážet levnější zboží, ale dováží i deflaci. Obavy z deflace se začnou v USA rozrůstat, takže FED nebude chtít zvyšovat úrokové sazby v tomto roce. Klidně bych na to vsadil pár uncí zlata",uvedl na závěr Stoeferle.

Zdroj: https://zlataky.cz/o_nas_pro_novinare_analyzy_article.html?article_id=96

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Komentáře  

#1 Tomas.Polacek@muepro.cz 2015-02-04 13:19
V článcích o pádu usd chybí to základní: naprostá finanční provázanost transatlantické ho bankovnictví.

Facebook komentáře